Kela/FPA

Beskattning av FPA-förmåner år 2026 – beställ vid behov ett nytt skattekort

5.1.2026 16:24:13 EET | Kela/FPA | Pressmeddelande

Dela

FPA får uppgifterna om förskottsinnehållningen för 2026 från Skatteförvaltningen. Det lönar sig ändå för den som får förmåner från FPA att kontrollera inkomstgränsen på skattekortet och vid behov beställa ett nytt skattekort.

FPA får uppgifterna om förskottsinnehållningen för 2026 direkt från Skatteförvaltningen, så du behöver inte lämna in ditt skattekort till FPA. Skattekortet för 2026 gäller från 1.1.2026. En del av förmånerna från FPA är beskattningsbar inkomst och en del skattefri inkomst.

Om du vill ändra din skatteprocent kan du beställa ett nytt skattekort i MinSkatt. Kom ihåg att beställa ett skattekort som är avsett för betalning av sociala förmåner. Om det nya skattekortet gäller framtida betalningar kan du be Skatteförvaltningen skicka det direkt till FPA. Då behöver du inte meddela FPA om det nya skattekortet.

Om förmånen redan har betalats ut och du vill korrigera förskottsinnehållningen i efterhand ska du först beställa ett nytt skattekort. Meddela därefter FPA om det nya skattekortet och be om rättelse av förskottsinnehållningen till exempel genom att skicka ett meddelande i MittFPA. Skattekortet måste gälla sociala förmåner och vara giltigt från och med utbetalningsdagen för den förmån som du vill korrigera förskottsinnehållningen för. Förskottsinnehållningen kan rättas bara under det år förmånen betalats.

Läs mer

Beskattning av FPA-förmåner
Skattekortet vid årsskiftet (skatt.fi)
Förmåner: dagpenning och skattekort (skatt.fi)

Nyckelord

Kontakter

FPA:s kommunikationsenhetVi tar emot samtal från medierna på numret vardagar kl. 9–16. På det här numret förmedlar vi intervjuförfrågningar till våra sakkunniga. Du kan också kontakta oss per e-post.

Tel:020 634 7745viestinta@kela.fi

FPA har i uppgift att sköta grundtryggheten i livets olika skeden för alla dem som omfattas av den finländska sociala tryggheten.

Andra språk

Följ Kela/FPA

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kela/FPA

FPA informerar i april om förmånerna som arbetsgivare kan få när deras arbetstagare tar ut familjeledighet1.4.2026 09:00:18 EEST | Pressmeddelande

När en arbetstagare tar ut föräldraledighet kan arbetsgivaren få graviditetspenning, föräldrapenning, ersättning för semesterkostnader och familjeledighetsersättning. Arbetsgivaren och arbetstagaren ska sinsemellan komma överens om att skicka in ansökan om föräldradagpenning, eftersom FPA behöver uppgifter av båda. Arbetsgivare uppmanas att läsa de uppdaterade webbsidorna om familjelediga arbetstagare.

Kela viestii huhtikuussa työnantajille kuuluvista tuista työntekijän perhevapaan ajalta1.4.2026 09:00:18 EEST | Tiedote

Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Työnantajat voivat saada työntekijän perhevapaan ajalta raskausrahaa, vanhempainrahaa, vuosilomakustannuskorvausta ja perhevapaakorvausta. Työnantajan ja työntekijän kannattaa sopia keskenään vanhempainpäivärahahakemusten lähettämisestä, koska Kela tarvitsee tietoja molemmilta. Työnantajan kannattaa myös tutustua uudistettuihin Työntekijä perhevapaalla -verkkosivuihin.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye