EräViikingeille taas jatkoaikavoitto, nyt taipui TPS
5.1.2026 21:20:53 EET | Fliiga | Tiedote
EräViikingit otti neljännen perättäisen voittonsa ja toisen perättäisen jatkoajalla, kun TPS taipui kotikaukalossaan Kupittaalla 4-3.
Tänään EräViikingeille oli tarjolla jopa kolme pistettä, sillä se johti toisen erän jälkeen jo 3-0 Juuso Möttösen, Daniel Tenhosen ja Ville Heiskan onnistuttua maalinteossa. Kolmannessa otti kuitenkin pääroolin TPS:n Oskari Viitikka, joka avasi joukkueensa maalitilin, syötti Eetu Lehtosen 2–3-kavennuksen ja laukoi itse pelin tasoihin runsaat neljä minuuttia ennen loppusummeria.
EräViikingit kuitenkin katkaisi jatkoajan heti sen ensimmäisellä minuutilla kuten oli tehnyt myös edellisessä ottelussaan Hawksia vastaan. Silloin maalin tehnyt Elmeri Haveri sai kulmavapaalyönnin liikkeelle Ville Heiskalta ja syötti sektoriin Juuso Möttöselle, jonka matala laukaus ohitti ison ottelun torjuneen Olli Kuisman.
Seitsemäntenä oleva EräViikingit kasvatti eron kahdeksantena vaanivaan TPS:aan nyt viiteen pisteeseen.
Sarja jatkuu perjantaina otteluilla Nurmon Jymy–EräViikingit, Westend Indians–LASB, Nokian KrP–Oilers ja TPS–Hawks.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Välieräparit selvillä – kolmen maalin minuutti saatteli Oilersin mitalipeleihin5.4.2026 19:50:59 EEST | Tiedote
Mestari Oilers selvisi kuin selvisikin F-liigan välieriin, kun se kaatoi kotonaan 1 150 katsojan edessä yllättäjä OLS:n 5-2 ja vei ottelusarjan 4-3. Välieräpareiksi muodostuivat näin Classic–Westend Indians ja Nokian KrP–Oilers.
SB-Pro taipui taas niukasti – Classic voiton päässä finaaleista5.4.2026 19:46:22 EEST | Tiedote
Classic eteni jo voiton päähän F-liigan naisten finaaleista, kun se kaatoi vieraissa SB-Pron 3-1 ja johtaa ottelusarjaa 2-0.
Indians upotti SPV:n, OLS ja Oilers seitsemänteen otteluun4.4.2026 20:33:21 EEST | Tiedote
Westend Indians eteni yllättäjänä F-liigan välieriin, kun se kaatoi kotonaan SPV:n 4-2 ja vei ottelusarjan samoin 4-2. Vielä isompi yllättäjä on OLS, joka tasoitti loppuunmyydyn katsomon riemuksi sarjan mestari Oilersia vastaan 3–3:een voittamalla kotonaan 5-3. Sarjan ratkaisu nähdään sunnuntaina Espoossa.
TPS:lle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan4.4.2026 19:43:10 EEST | Tiedote
Toinenkin naisten viime kevään finalisti aloitti välierät 4–2-kotivoitolla, kun TPS kukisti Kupittaalla EräViikingit.
Suvi Hämäläisen maalit nostivat Classicin välierien avausvoittoon3.4.2026 20:44:31 EEST | Tiedote
Classic aloitti F-liigan naisten välierät voitolla, kun se kaatoi kotonaan Lempäälässä SB-Pron 4-2. Finaalipaikka aukeaa kolmella voitolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme