Jessi Jokelainen: Tekoälymurros tulee vaatimaan siirtymän perustuloon
7.1.2026 13:20:34 EET | Vasemmistoliitto | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Jessi Jokelainen uskoo, että tekoälyn nopea kehitys ja sen vaikutus työmarkkinoihin tulevat vaatimaan isoja muutoksia työelämän ja sosiaaliturvan järjestämiseen.

Jokelaisen mukaan tällä hetkellä ei käydä riittävästi poliittista keskustelua tekoälyn vaikutuksista työllisyyteen ja rakenteiden väistämättömästä muutostarpeesta. Erilaisten arvioiden mukaan tekoäly tulee syrjäyttämään lähivuosina jopa 100 000 työpaikkaa.
– Elämme jo nyt työllisyyskriisiä, eli tekoälyn tuomat haasteet työmarkkinoille tulisi ottaa vakavasti, Jokelainen sanoo.
Suomen nykyinen sosiaaliturvajärjestelmä on rakennettu aikana, jolloin työttömyys oli poikkeus ja yhteiskunta rakentui kokoaikatyön varaan. Työelämän luonne on kuitenkin muuttunut pysyvästi.
– Orpon hallitus ei ole työllisyystoimissaan selkeästi havainnut työelämän muutosta, sillä hallituksen keinot painottuvat vanhakantaiseen ajatukseen kokoaikatyöstä. Todellisuudessa suorittava työ on korvautunut tietotyöllä, osa-aikaisuuksilla, projekteilla ja pienyrittäjyydellä, Jokelainen toteaa.
Nykyinen tukiviidakko kattaa yli 60 erilaista tukimuotoa, joita kaikkia haetaan erilaisilla hakemuksilla liitteineen. Järjestelmä on kallis ja raskas, ja se tulee kallistumaan entisestään väestön ikääntyessä ja tekoälyn vallatessa jalansijaa työmarkkinoilta.
– Poliitikot puoluekannasta riippumatta tunnistavat muutostarpeen ja järjestelmämme heikot kohdat, mutta erityisesti oikealla ollaan silti haluttomia keskustelemaan perustulon vääjäämättömyydestä, Jokelainen sanoo.
Jokelainen pitää keskustelua perustulosta ja sen rahoittamisesta välttämättömänä. Perustulosta tulisi myös kyetä käymään keskustelua välineenä, eikä vain ideologisena kiistakapulana.
– Jotta saamme mahdollistettua aidosti kaikenlaisen työn tekemisen, sujuvoitettua siirtymää tekoälyavusteiseen työhön ja pidettyä kaikkien toimeentulon vakaana työtehtävien välissä, on välineeksi pakollista tuoda jonkinlainen perustulomalli. Perustulon rahoituksen pohjaksi on pohdittava jonkinlaista automaatioveroa, jota maksetaan tekoälyavusteisesta työstä.
Perustuloa on kokeiltu Suomessa Sipilän hallituskaudella, ja Irlannissa päättyi vastikään kolme vuotta kestänyt taiteilijoiden perustulokokeilu. Tietotekniikan kehityksen asiantuntijoista muun muassa Bill Gates ja Google X:n entinen toimitusjohtaja Mo Gawdat ovat jo pitkään puhuneet "universal basic incomesta" eli perustulosta ja automaation verotuksesta osana tekoälymurrosta.
– Irlannin kokeilun tulokset olivat lupaavia, ja Suomen edellisen kokeilun tulosten perusteella kokeilua tulisi jatkaa ja kehittää. Siirtymä täysin uudenlaiseen työelämään on väistämätön. Siihen on reagoitava ajoissa korjaamalla vanhat järjestelmät vastaamaan muuttunutta maailmaa, Jokelainen summaa.
Yhteyshenkilöt
Jessi Jokelainenkansanedustaja
Puh:050 407 4240jessi.jokelainen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Pia Lohikoski: Kehysriihen leikkaukset nähdään jälleen peruskoulujen ja varhaiskasvatuksen arjessa23.4.2026 09:22:16 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Pia Lohikoski arvostelee hallituksen kehysriihen päätöksiä, jotka heikentävät koulutuksen rahoitusta ja hyvinvointipalveluiden saatavuutta.
Minja Koskela: Orpon ja Purran vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset22.4.2026 21:49:52 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela tyrmää hallituksen kehysriihessä sopimat korotukset terveydenhuollon ja vanhuspalveluiden asiakasmaksuihin.
Turhia kuolemia ilman toimia - Vasemmistonaiset vaatii välittömiä tekoja naismurhien lopettamiseksi22.4.2026 11:04:02 EEST | Tiedote
Uhrille läheisen miehen tappamana kuolee Suomessa keskimäärin 20 naista vuodessa. Vuoden 2026 ensimmäisten kolmen ja puolen kuukauden aikana naismurhia on tehty jo yhdeksän. Uutinen yhdeksännestä uhrista saapui viime viikolla. Luku on suurempi kuin koskaan. Jos tappamisen tahti jatkuu samana niin lähisuhdeväkivallan uhrina saattaa kuolla tänä vuonna lähes 40 naista.
Pia Lohikoski: Korkeakoulurakenteen tulevaisuus tarvitsee jonkun ohjaksiin22.4.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pia Lohikoski ihmettelee poliittista hiljaisuutta korkeakoulukentän myllerryksestä. Yliopistot ovat ostaneet ja hankkineet päätäntävallan jo useista ammattikorkeakouluista ympäri Suomen. Hän jättää asiasta hallitukselle kirjallisen kysymyksen.
Hanna Sarkkinen: Hallituksen on vastattava suomalaisten työttömyyskriisiin viimeisessä kehysriihessään20.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen viimeinen kehysriihi käydään tällä viikolla. Vasemmistoliiton kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Hanna Sarkkinen korostaa tarvetta konkreettisille toimille Suomen työttömyyskriisiin vastaamiseksi ja suomalaisten taloudellisen ahdingon helpottamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme