Lieksan Alko saa uuden ilmeen alkuvuoden remontissa

Jaa

Lieksan Alkon myymälä remontoidaan tammi-helmikuussa uuteen ilmeeseen. Moni asiakas valitsee alkoholittoman – myös Lieksassa alkoholittomien juomien myynti on kasvussa.

Lieksan Alkon myymälä uudistetaan alkuvuonna. Myymälä on avoinna ennen remonttia lauantaihin 24. tammikuuta klo 16 saakka ja uudistetun myymälän avajaisia vietetään lauantaina 7. helmikuuta klo 9. Remontin aikana asiakkaat voivat asioida lähialueen Alkoissa, joiden tiedot löytyvät Alkon verkkosivuilta.

”On hienoa päästä toivottamaan asiakkaamme tervetulleiksi uudistettuun ja entistäkin selkeämpään ja elämyksellisempään myymälään”, myymälän palvelupäällikkö Marianne Turpeinen kuvailee.

”Jatkamme tuttujen myyjien voimin, jotka ovat myös uudistetussa myymälässä valmiina auttamaan asiakkaita juomavalinnoissa. Toivomme, että asiakkaamme kokevat saavansa meiltä mukaansa ripauksen ekstraa: ilahduttavan palvelun ja parhaat juomavinkit.”

Valikoimaa uudessa Lieksan myymälässä tulee olemaan noin 900 tuotteen verran. Viinejä noin 500, panimotuotteita 100, väkeviä 280 ja alkoholittomia 20.

”Kuuntelemme mielellämme asiakkaidemme toiveita ja vastaamme kysyntään muokkaamalla valikoimaa sesonkien mukaan. Myymälässä saa tulla nykäisemään hihasta ja kertomaan tuotetoiveista tai niitä voi lähettää verkossa osoitteessa alkotoive.fi.”

Turpeinen muistuttaa myös mahdollisuudesta hyödyntää Alkon verkkokauppaa.

”Verkkokaupan tuotteet ovat tilattavissa mihin tahansa Alkon myymälään täysin maksutta. Verkkokaupassa on tarjolla todella laaja kattaus juomia viineistä panimotuotteisiin, väkeviin ja alkoholittomiin. Tuotteita verkkokaupassa on valtava määrä, yli 11 000.”

Alkoholittomien myynti noussut Pohjois-Karjalassa lähes 30 prosenttia

Alkoholittomista juomista on viime vuosina tullut maailmanlaajuisesti yksi juoma-alan suurimmista trendeistä. Myös Suomessa suunta on sama. Alkossa alkoholittomien juomien myynti on noussut reilun kymmenen vuoden takaisesta 186 000 litran myynnistä peräti yli 850 000 litraan vuonna 2025.

Marianne Turpeinen kertoo, että Pohjois-Karjalan alueen Alkon myymälöissä alkoholittomien myynti on noussut vuodessa liki 30 prosenttia.

”Yhä useampi valitsee juoman ilman promilleja – kokonaan tai aika ajoin ja tämä trendi näkyy myös meillä Lieksassa. Myös alkoholittomien tuotteiden määrä valikoimassa on kasvanut ja meillä Lieksassa niitä on alkoholittomista viineistä oluihin, miksereihin ja virvoitusjuomiin.

Alkon “Nollaamisen” kampanja näkyy myymälässä tammikuussa. Nollaaminen ei tarkoita enää humalahakuista irtiottoa, vaan hyvinvointia tukevaa rauhoittumista.

”Vastaamme kampanjalla alkoholittomien ja kohtuullistamisen trendiin. Tammikuu on perinteisesti aikaa, jolloin ihmiset ovat entistä kiinnostuneempia omasta hyvinvoinnistaan. Haluamme myös viestiä kampanjalla siitä, että meillä alkoholittomien tuotteiden valikoima on laaja ja hinnat kilpailukykyisiä.”

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Alkon mediapuhelin 020 711 5123 (arkisin klo 8–16), viestinta@alko.fi

Linkit

Alko haluaa tarjota asiakkailleen maailmanluokan palvelua. Monipuolinen ja uudistuva yli 11 000 tuotteen valikoima mahdollistaa nojatuolimatkat ympäri maailmaa asiakkaan omassa olohuoneessa. Asiakkaitamme palvelee monikanavainen palveluverkosto: 360 myymälää, yli 100 noutopistettä, verkkokauppa ja mobiilisovellus. Vuonna 2024 Alkon liikevaihto oli 1,1 miljardia euroa ja asiakaskäyntejä reilut 47 miljoonaa.

Vastuullisuus on meille sydämen asia. Arjessamme se tarkoittaa muun muassa tinkimätöntä myynninvalvontaa, hankinnan läpinäkyvyyden kehittämistä, pakkausmateriaalien kierrätystä, tuoteturvallisuutta sekä hyvinvointia edistäviä hankkeita.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Alko Oy

Alkoholittomien myynti noussut lähes 40 prosenttia – Alko haastaa suomalaiset nollaamaan2.1.2026 07:03:00 EET | Tiedote

Alkoholittomien juomien myynti on noussut Suomessa ennätysvauhtia. Alko myi niitä viime vuonna jo yli 850 000 litraa, lähes 40 % enemmän kuin edellisenä vuonna. Yhä useampi suomalainen valitsee juoman ilman promilleja – kokonaan tai aika ajoin. Alko vastaa ilmiöön käynnistämällä viime vuoden tapaan ‘Nollaaminen’-kampanjan, joka haastaa palautumaan ilman alkoholia. Alkon teettämän kyselyn mukaan vastaajista viidennes pitää vuoden aikana tietoisesti taukoa alkoholin käytöstä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye