Sähkönkulutus nousi Suomessa kaikkien aikojen ennätystasolle
8.1.2026 13:32:22 EET | Fingrid Oyj | Tiedote
Suomeen saapunut kireä pakkasrintama on nostanut sähkönkulutuksen paitsi kuluvan talven, myös kaikkien aikojen ennätystasolle. Fingridin arvion mukaan korkeita kulutuslukemia tullaan näkemään loppuviikon ajan, mikäli pakkanen jatkuu edelleen kireänä. Sähkön riittävyyden odotetaan pysyvän hyvällä tasolla sähkön tuotantolaitosten ja siirtoyhteyksien toimiessa normaalisti.

Kireä pakkanen on nostanut Suomen sähkön kulutuksen tämän talven huippulukemiin. Sähkön kulutus nousi torstaina 8.1. klo 11.00-11.15 välisellä ajalla 15 279 megawatin tasolle, mikä on kaikkien aikojen ennätys. Korkea kulutus ei ole aiheuttanut ongelmia sähköjärjestelmän toimintaan, sillä sähkön tuotantolaitokset ja siirtoyhteydet ovat toimineet normaalisti.
”Kireästä pakkasesta huolimatta tuulivoimaa on ollut hyvin tarjolla ja sähkön hinta on pysynyt lämpötilaan nähden kohtuullisella tasolla. Suomeen on rakennettu viime vuosien aikana paljon sähkökattiloita ja parhaillaan niillä tuotetaan merkittävissä määrin lämpöä, mikä osaltaan kasvattaa sähkön kulutusta”, Fingridin sähköjärjestelmäreservien yksikön päällikkö Mikko Kuivaniemi taustoittaa.
Viime syksynä julkaistussa talven tehotilannetta koskevassa arviossa Fingrid arvioi sähkönkulutuksen nousevan erittäin kylmänä ja vähätuulisena talvipäivänä 15 000 megawattiin. Kireän pakkasjakson jatkuessa uudet sähkön kulutusennätykset ovat edelleen mahdollisia. Mikäli erittäin kylmänä talvipäivänä tuulivoimatuotantoa olisi niukasti tarjolla, nousisi muun muassa pörssisähköasiakkaiden ja sähkökattiloiden tarjoama kulutusjousto merkittävään rooliin sähkön riittävyyden kannalta.
Edellinen sähkön kulutusennätys on tammikuulta 2016, jolloin kulutus nousi 15 105 MW:n tasolle.
Lisätietoja
Mikko Kuivaniemi, yksikön päällikkö, Fingrid Oyj, puh. 030 395 5188
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Hausjärven Hikiän ja Inkoon välille suunnitellun voimajohdon reittivalinta valmistui22.4.2026 15:17:35 EEST | Tiedote
Fingrid on ympäristövaikutusten arvioinnin pohjalta tehnyt reittivalinnan Hausjärven Hikiän ja Inkoon välille suunnitellulle voimajohdolle. Ympäristövaikutusten arvioinnin aikana hankkeesta saatiin runsaasti palautetta, joka on huomioitu reittivalintaa tehdessä. Voimajohtoyhteys on merkittävä hanke Suomen sähköjärjestelmälle ja mahdollistaa alueen tulevien tuotanto- ja kulutusinvestointien liittämisen kantaverkkoon.
Fingrid ottaa käyttöön dynaamisen kuormitettavuuden kantaverkossa21.4.2026 11:04:06 EEST | Tiedote
Fingrid ottaa huhtikuussa käyttöön 400 kV voimajohdoillaan dynaamisen kuormitettavuuden tehostaakseen kantaverkon käyttöä. Fingrid on ensimmäisiä kantaverkkoyhtiöitä, joka ottaa dynaamisen kuormitettavuuden käyttöön tässä laajuudessa. Tekniikka mahdollistaa voimajohtojen siirtokapasiteetin määrittämisen todellisten sääolosuhteiden perusteella ja samalla nykyisten voimajohtojen hyödyntämisen entistä tehokkaammin.
Fingrid on valinnut reitin kantaverkon voimajohdolle Sipoon Anttilasta Vantaan Länsisalmeen20.4.2026 16:03:58 EEST | Tiedote
Fingrid on valinnut reitin Sipoon Anttilan ja Vantaan Länsisalmen väliselle voimajohdolle. Johtoreittivalinta perustuu ympäristövaikutusten arviointiin ja sen yhteydessä saatuun palautteeseen. Hanke on tärkeä osa tulevaisuuden puhdasta sähköjärjestelmää ja mahdollistaa osaltaan Suomen ilmastotavoitteiden saavuttamista.
Uudistunut Verkkokiikari-karttapalvelu tarjoaa tietoa kantaverkon liittymismahdollisuuksista14.4.2026 13:54:30 EEST | Tiedote
Kantaverkon liittymismahdollisuuksia esittelevä Verkkokiikari-karttapalvelu on uudistunut. Verkkokiikari tarjoaa nyt tietoa sähkön tuotannon ja kulutuksen liittymismahdollisuuksien ohella myös sähkövarastojen vapaista aluekohtaisista kapasiteeteista sekä aluekohtaisista rajoitteista. Ajantasainen, yhtenäinen tieto kantaverkon liittymismahdollisuuksista tukee eri osapuolien suunnittelutyötä sekä verkon ennakoivaa kehitystä.
Kuukausitason (M1) kapasiteettilaskenta käyttöön Pohjoismaissa13.4.2026 14:08:53 EEST | Tiedote
Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt Fingrid, Svenska kraftnät, Statnett ja Energinet ovat ottaneet 8.4.2026 käyttöön pitkän aikavälin kapasiteetinlaskennan kuukausitasolla (M-1 Long-Term Capacity Calculation). Käyttöönoton myötä Flow-based -menetelmällä lasketut siirtokapasiteetit julkaistaan edellisen kuukauden loppupuolella seuraavalle kuukaudelle eli toukokuulle kapasiteetit julkaistaan huhtikuun lopulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme