SDP:n Razmyar: Orpon työttömyyshallitus on heittämässä pyyhkeen kehään
Eurostatin mukaan Suomen työttömyysaste nousi marraskuussa Euroopan korkeimmaksi. Tämä on karmea epäonnistuminen hallitukselta, jonka tavoitteista on jäljellä vain savuavat rauniot, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar.

– Orpon hallituksen korttitalo on romahtanut täydellisesti. Vain parin kuukauden sisään Suomi on päätynyt EU:n talouden tarkkailuluokalle ja nyt Euroopan työttömyystilastojen kärkimaaksi. Hallitus ei ole täyttämässä ainuttakaan keskeisistä tavoitteistaan, ja vaikuttaa jo nyt olevan heittämässä pyyhkeen kehään sen sijaan, että pyrkisi vielä kääntämään kaikki kivet, jotta tilanne saadaan käännettyä, Razmyar moittii.
Tähän saakka hallitus on keskittynyt syyttelemään edellistä hallitusta ja näyttää pyrkivän sysäämään uudet työllisyystoimet seuraavalle hallituskaudelle. Razmyar vaatii hallitusta kertomaan pikaisesti, mihin toimiin se aikoo ryhtyä vielä tällä hallituskaudella, jotta työttömyysluvut saadaan käännettyä laskuun.
– Pääministeri Orpo sanoi joulukuussa hallituksen tehneen sen, mikä on hallituksen käsissä. Työministeri Marttisen mukaan työllisyyden käänne on aivan nurkan takana, kunhan vielä vähän odotetaan. Nämä ovat käsittämättömiä viestejä tilanteessa, jossa Suomen työttömyysaste on pahin viiteentoista vuoteen ja hallituskautta on vielä reilusti yli vuosi jäljellä.
– Hallitus ei voi nostaa käsiään pystyyn ja todeta suomalaisille, että katsotaan sitten puolentoista vuoden päästä. Jos hallitus ei tartu toimeen, työministerit Satonen ja Marttinen ovat vaarassa jäädä Suomen lähihistoriaan työttömyysministereinä, jotka seurasivat työttömien syvenevää ahdinkoa peukaloitaan pyöritellen, Razmyar varoittaa.
Jäljellä oleva hallituskausi on kriittinen sen suhteen, millaisen perinnön Orpon hallitus jättää suomalaisille, toteaa Razmyar.
– Valitettavasti nyt näyttää siltä, että hallituksen perinnöksi jää työttömyyden ja velanoton kasvu, suomalaisten tulevaisuudenuskon romuttaminen ja rasismin normalisoiminen suomalaisessa yhteiskunnassa.
Yhteyshenkilöt
Nasima RazmyarSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Eduskunta-avustaja Merja Pulliainen p. +358 50 306 1120
Kuvat
SDP
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n Niina Malm: Hallitus sivuuttaa ylimielisesti lakiesityksensä haitat20.1.2026 16:58:20 EET | Tiedote
Määräaikaisten työsopimusten tekemistä helpottavan lakiesityksen suurimpana ongelmana ei ole epäonnistuneet sanavalinnat vaan työelämälle haitallinen sisältö, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman osallistuu valtakunnalliselle 255. maanpuolustuskurssille 19.1.–11.2.19.1.2026 11:25:05 EET | Tiedote
Kokonaisturvallisuuteen keskittyvän kurssin tavoitteena on lisätä osallistujien ulko-, turvallisuus- ja puolustuspoliittista kokonaisymmärrystä sekä vahvistaa eri toimijoiden varautumisen ja yhteistyön tuntemusta. Kurssiin sisältyy luentoja, tutustumiskäyntejä, soveltava harjoitus sekä internaattijakso Kainuun prikaatissa Kajaanissa 3.–5.2.2026. Perjantait eivät ole kurssipäiviä.
SDP:n Razmyar: Kristillisdemokraattien kannattaa katsoa peiliin ennen kuin syyttää muita kaksoisstandardeista12.1.2026 14:36:59 EET | Tiedote
Iranin mielenosoittajien hätä ei ole oikea paikka poliittisten irtopisteiden keräämiselle, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
SDP:n Niina Malm kritisoi suojaosien poistoa: työttömyysturvasta tuli byrokratialoukku ja työttömien ahkeruutta rangaistaan19.12.2025 11:41:53 EET | Tiedote
Kelan mukaan työttömien osa-aikatulot ovat pienentyneet työttömyysturvan ja asumistuen suojaosien poistamisen jälkeen. Hallitus vaikeuttaa jo valmiiksi haastavassa tilanteessa olevien työttömien tilannetta ja heikentää heidän mahdollisuuksiaan työkokemuksen kerryttämiseen ja taloustilanteensa kohentamiseen.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman osallistuu PES Leaders Meetingiin Brysselissä17.12.2025 13:54:31 EET | Tiedote
Euroopan sosialidemokraattisten johtajien tapaaminen torstaina 18. joulukuuta pohjustaa EU-huippukokousta, joka käsittelee muun muassa Venäjältä jäädytettyjen varojen käyttöä, Ukrainan tilannetta laajemmin sekä EU:n monivuotista rahoituskehystä. Lindtman tapaa Brysselissä PES:n kokouksen lisäksi muun muassa Euroopan parlamentin puhemiehen Roberta Metsolan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

