Kolme punakorttia ja Juuso Keskisen viisi maalia värittivät kärkiottelua
10.1.2026 20:17:59 EET | Fliiga | Tiedote
F-liigan lauantain kärkiottelu pelattiin Seinäjoella, jossa SPV kaatoi 970 katsojan riemuksi Classicin 8-6. Tapahtumarikasta iltaa värittivät kolme punaista korttia ja kotijoukkueen Juuso Keskisen viiden maalin näytös.
Peliveljet pohjusti kotivoittonsa avauserässä, jossa Aaro Tammiranta, Juuso Keskinen ja Konsta Haukkala latoivat taululle nopean kolmen maalin johdon. Edes Nico Salon kavennus ei herättänyt Classicia vaan Juuso Keskinen laukoi jo ennen erätaukoa hattutempun täyteen ja erälukemiksi 5-1. Ottelun puolivälissä nähtiin Keskisen neljäs maali ja päätöserän puolivälissä jo miehen viides, joka muutti ylivoimalla tilanteeksi 8-2. Classicin riskipeli kuudella tuotti Teemu Karppasen rangaistuslaukauskavennuksen, ja yhdeksän minuuttia ennen loppua tapahtui lisää. Nahistelu SPV:n päädyssä tuotti punaisen kortin Classicin Nico Salolle sekä SPV:n Konsta Haukkalalle ja Miika Latvalalle. Classic hyödynsi miesylivoimansa peräti kolmella kavennusmaalilla, mutta loppukiri hyytyi Oskari Heikkilän neljä minuuttia ennen loppua ottamaan kaksiminuuttiseen.
Lauantain toisessa ottelussa sävelet olivat selvemmät, kun OLS murjoi kotonaan sarjajumbo FBC Turkua 12-2. Vielä toisen erän alussa turkulaiset kavensivat tilanteeksi 2-1, mutta sitten OLS karkasi horisonttiin. Jo ennen toista taukoa Veeti Koivisto, Riku Ruonakangas, Aapo Rantaniemi, Aaro Haverinen ja Joona Karjula pöllyttivät vieraiden verkkoa muuttaen lukemiksi 7-1. Päätöserään OLS viihdytti kotiyleisöään vielä viidellä maalilla, joihin vieraat vastasivat vain Mikael Fredrikssonin alivoimakavennuksella. Aaro Haverinen (2+1) ja Roope Okkonen (0+3) olivat voittajien kolmen pisteen miehet.
Sarja jatkuu sunnuntaina otteluilla LASB–Nokian KrP, Classic–Oilers, Hawks–FBC Turku ja OLS–Nurmon Jymy.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Tuore cupmestari urakoi täydet liigapisteet2.3.2026 21:10:55 EET | Tiedote
F-liigan miesten sarja jatkui tänään kahdella ottelulla. Seinäjoen Peliveljet kaatoi lakeuden derbyssä 823 katsojan edessä Nurmon Jymyn 9-7 ja Classic murjoi vieraissa LASBia 13-4.
ÅIF vei jumbofinaalin vasta rangaistuslaukauksilla28.2.2026 20:04:07 EET | Tiedote
F-liigan naisten sarjassa pelattiin lauantaina viisi ottelua, joista tärkein oli PSS:n ja ÅIF:n jumbofinaali. ÅIF voitti rangaistuslaukauksilla 3-2 mutta sai vastustajaansa kiinni vain pisteellä. Siten ÅIF on kaksi kierrosta ennen runkosarjan loppua suoran putoajan paikalla vielä kolme pistettä porvoolaisia jäljessä.
Rankkarit se vaati: Indiansin tappioputki poikki Mosahallissa25.2.2026 21:30:48 EET | Tiedote
Westend Indiansin kahdeksan ottelun tappioputki katkesi tänään, kun EräViikingit kaatui kotikaukalossaan Mosahallissa rangaistuslaukauksilla 6-5. Indians oli varsinaisella peliajalla ehtinyt johtaa ottelua kahdesti kahdella maalilla.
Rankat Ankat nokki sarjakärjen silpuksi22.2.2026 20:07:11 EET | Tiedote
F-liigan naisten sarjakärki TPS koki Oulussa kummia, kun SSRA eli Salibandyseura Rankat Ankat pilkkoi turkulaiset 10-4. Kotijoukkue vei ottelun toisen puolikkaan tyrmäävästi 8-0.
Taistelu sarjapaikoista jatkuu – häntäpään joukkueet voittoisina21.2.2026 20:27:08 EET | Tiedote
Sarjapaikkansa puolesta jännittävät Nurmon Jymy ja LASB ottivat lauantaina tärkeät voitot, kun Jymy kaatoi kotonaan jumbo FBC Turun 6-5 ja LASB vieraissa TPS:n 5-3. Karsintaviivan yläpuolella on nyt Jymyllä 17 ja sen alla LASBilla 15 sarjapistettä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme