Tähtipöllö-kilpailussa yli 50 miljoonaa luettua sivua!
15.1.2026 08:30:00 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Kolmatta kertaa järjestetty, vuosittainen Tähtipöllö-lukukilpailu päättyi tammikuun alussa. Kilpailuun osallistuttiin tänä vuonna yli 370 alakoululuokasta ympäri Suomea. Kultakin luokka-asteelta eniten lukeneet voittajaluokat palkitaan Educa-messuilla 24. tammikuuta.

Alakoululaisten Tähtipöllö-lukukilpailu on päättynyt. Joka vuosi suosiotaan kasvattavassa kilpailussa luettiin tällä kertaa ennätykselliset 54 355 665 sivua, eli yli 15 miljoonaa sivua enemmän kuin viime vuonna. Osallistuvia luokkia oli tällä kertaa mukana 373.
Tähtipöllö-kilpailun pääpalkinto jaetaan tänäkin vuonna kuuden luokan kesken, eli jokaiselta luokka-asteelta yksi eniten lukenut luokka on voittaja.
Voittajaluokat ovat Porolahden peruskoulun 1D (119 821 sivua), Metsolan koulun 2. luokka (295 987 sivua), Snellmanin ala-asteen koulun 3B (2 386 332 sivua), Kontiopuiston koulun 4B (4 176 744 sivua), Keinutien ala-asteen koulun 5B (3 465 313 sivua) ja Vartiokylän ala-asteen koulun 6C (1 936 579 sivua). Kuudesta voittajakoulusta neljä on Helsingistä, Metsolan koulu puolestaan sijaitsee Lohjalla ja Kontiopuiston koulu Pieksämäellä.
Metsolan koulun toisen luokan opettaja Kirsi Katila kertoo luokkansa osallistuneen Tähtipöllö-kilpailuun nyt ensimmäistä kertaa. Kisa ja lukeminen vei luokan lapset mennessään
"Kisan voitto tuntuu uskomattomalta ja ihmeelliseltä! Tähtipöllö-kilpailu lisäsi entisestään ahkeran työn merkitystä, lukuintoa ja luokkahenkeä. Opettajana olen erityisen onnellinen oppilaiden puolesta!", Katila riemuitsee.
Kustannusosakeyhtiö Otavan lasten- ja nuortenkirjallisuuden kustannusjohtaja Kaisu-Maria Toiskallio on ällikällä lyöty siitä innosta ja aktiivisuudesta, jolla Tähtipöllö-kilpailuun on tälläkin kertaa suomalaisissa alakouluissa osallistuttu. Sen lisäksi, että luettuja sivuja kertyi ennätysmäärä, on kilpailusta pitkin syksyä ja talvella tullut paljon kommentteja, kiitosta ja korjausehdotuksiakin.
Tasaisin väliajoin keskustelua on herättänyt luokkien reipas lukutahti ja sivujen korkea määrä. Kilpailun yhtenä osallistumisvaatimuksena onkin, että jokaisen luokan on kyettävä raportoimaan luetut sivut kilpailun päätyttyä. Kärkilukijaluokkien raportit tarkastetaan ennen voittajien julistamista.
”Meistä on äärettömän hienoa, että kilpailu otetaan luokissa niin tosissaan ja niin monet pienemmät kuin isommatkin koululaiset ovat ylittäneet itsensä sivuja kerryttäessään. Jokainen osallistujaluokka ei voi voittaa pääpalkintoa, mutta se ei toivottavasti poista sitä iloa, mitä yhteen hiileen luokkana puhaltaminen ja lukutaidon karttuminen saamamme palautteen perusteella on monille osallistujille tuottanut”, Toiskallio sanoo.
Voittajaluokat palkitaan Educa-messuilla
Voittajat palkitaan Educa-messuilla Helsingin Messukeskuksessa lauantaina 24.1.2026 klo 14 Tieto-lavalla.
Palkintojenjakotilaisuutta edeltää lukuilokeskustelu, johon osallistuvat kirjailija Jenni Pääskysaari, korkeushyppääjä Ella Junnila ja erityisluokanopettaja Petter Punnonen, joka tunnetaan somessa nimellä Openaali.
Keskustelijat jakavat tarinoitaan siitä, kuka sai heidät innostumaan lukemisesta ja miksi esikuvat ovat tärkeitä etenkin lapsuudessa ja nuoruudessa. Lisäksi he pohtivat, miten lukemisen kipinä syttyy ja kuinka kuka tahansa voi olla esikuva toiselle vain rakastamalla kirjoja.
Palkintojenjako tapahtuu keskustelutilaisuuden päätteeksi. Voittajaluokat palkitaan tälläkin kertaa 1000 euron rahapalkinnolla, jonka luokat voivat käyttää haluamallaan tavalla esimerkiksi luokkaretkeen tai oman luokkakirjaston kartuttamiseen.
Tähtipöllö-lukukilpailu jatkuu taas syksyllä 2026.
Lisätietoa kilpailusta, lukuvinkkejä ja -inspiraatiota: tähtipöllö.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat,
Otavan kirjasto, sarjakuvat
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Petra Bühlerin Isän tyttö kuvaa huumorilla ja lämmöllä, kuinka vaikeaa on rakastaa ja kipeää on kasvaa – "Meillä on tosi iso vastuu siitä, millainen tämä maailma on"5.2.2026 13:50:00 EET | Tiedote
Petra Bühlerin esikoisromaani Isän tyttö on hauska, tunnistettava ja koskettava romaani lapsesta, joka katsoo ihaillen vanhempaansa, isästä joka on koko ajan oikeassa, ja yhteydestä, joka välillä katkeilee mutta on aina olemassa.
Aino Havukaiselle ja Sami Toivoselle Puupäähattu-palkinto5.2.2026 12:15:00 EET | Tiedote
Erityisesti rakastetuista outolalaisveljeksistään Tatusta ja Patusta tunnettu kaksikko on vuoden 2026 Puupäähattu-palkinnon saaja. Palkinto on maamme arvostetuin sarjakuvantekijälle jaettava palkinto.
Kirjavinkit ystävänpäivään5.2.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Alle kootut ajankohtaiset teokset käsittelevät ystävyyttä, parisuhdetta ja ihmisten välistä yhteyttä. Teokset tarjoavat sekä lämpöä että ajatuksia herättävää luettavaa – ja sopivat erinomaisesti ystävänpäivää käsitteleviin juttuihin.
Jännitys tiivistyy: tässä ovat Otavan ja Kariston upeat uutuusdekkarit ja tiukkaakin tiukemmat trillerit4.2.2026 09:45:00 EET | Tiedote
Maaliskuu on jännityksen ystävän juhlaa, pitipä lukija sitten skandijännäreistä, leppoisammista brittidekkareista tai tiukkaotteisista jenkkitrillereistä. Sen takaavat Jørn Lier Horstin, Ann Cleevesin, Emelie Scheppin, C. L. Millerin ja Chris Carterin uutuudet.
Hengitys ei ole vain stressinhallintaa ja meditointia – uusi opas laajentaa käsitystä hengityksestä osana urheilusuoritusta4.2.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Hengitystä on totuttu pitämään pitkälti levon ja rauhoittumisen välineenä. Urheilussa hengitys on kuitenkin oleellinen osa myös suoritusta ja kuormitusta. Hengitysvalmentaja Milja Markkasen uusi tietokirja haastaa perinteisen rentoutumiseen keskittyvän hengityspuheen ja kohdistaa huomion rasituksen ja liikkeen aikaiseen hengittämiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme