UMK26: Från barndomens skuggor till rampljuset – Ettas UMK-låt är en överlevnadsberättelse och en kärleksbetygelse till mamma
Idag har det första finalbidraget i UMK26, Tävlingen för ny musik, lanserats: Million Dollar Smile av Etta. Musikvideon kan ses på Yle Arenan. Artisternas pressbilder finns i UMK:s pressmapp.

Etta, vars riktiga namn är Emmalotta Kanth, beskriver sig själv som sångerska, rappare och frispråkig bearbetare av känslor, vars berättelse har tagit avstamp i förorten i Vanda och fortsatt mot Finlands största scener. Hon växte upp med en ensamstående mamma tillsammans med fyra äldre syskon.
Barndomen var full av musik: hemma spelades alltid musik, de äldre bröderna var mycket musikaliska och på släktens fester fick det yngsta syskonet alltid sjunga. I skolan tillbringade hon dagen i musikklassen där hon sjöng och spelade tvärflöjt.
“Jag valde inte musiken, musiken valde mig”, beskriver Etta.
Från en blyg liten 10-åring till listetta
Som 10 år gammal deltog Etta med Aretha Franklins låt Respect i programmet Talent och sjöng sig till semifinalen. Etta, som växte upp i en skilsmässofamilj, hittade Franklins produktion genom spelet Singstar hos sin pappa. På Talentscenen blommade den blyga lilla flickan ut i en artist som tolkade stora känslor, och hennes mamma stolt följde i publiken.
Den svåra tonårstiden i högstadiet tog för en stund bort fokus från musiken, men i gymnasiet kom musiken tillbaka med full kraft genom ex-pojkvännen Lukas Leon. Tack vare honom blev Etta intresserad av rap.
Den första virala videon skapades av hennes bror Vilikasper i hans etta i Vik. Vilikasper gjorde beatet, Etta skrev texten och syskonen laddade upp den på Facebook. Videon fick vingar och alla stora skivbolag tog kontakt.
“Det var helt galet. Plötsligt föll alla bitar på plats. Men samtidigt fylldes kommentarsfälten med negativa inlägg. Det var en kalldusch.”
Debutsingeln Ballerina (2018) gjorde snabbt Etta till en av Finlands mest intressanta nya artister. Hon säger att hon har varit tvungen att arbeta tre gånger så hårt för att få samma uppskattning som sina manliga kollegor.
“Jag har ibland klassats som kvinnlig rappare, ibland som popartist. Men egentligen är jag en artist. Att jag kan både rappa och sjunga är min superkraft.”
Etta hade massor med spelningar och släppte året därpå EP:erna 10 och 10+.
Debutalbumet Tyttö (2021) innehöll hiten Ämmä, som fann vägen till särskilt de ungas hjärtan. På sitt nästa album Tykkäät kummiski (2022) gjorde Etta historia inom finsk rap genom att bli den första kvinnan vars album blev etta på den officiella albumlistan i Finland.
De djupaste såren bearbetade Etta först i låten Demoneista ystävii som släpptes 2023 och året därpå i sitt album Tähtisumua.
“Demoneista ystävii var den första låten där jag vågade vara helt naken. Sedan insåg jag att ju mer personliga låtar jag skriver, desto mer universellt blir det.”
År 2024 blev Etta uppvärmare på PMMP:s arenaturné – med bandet som hon hade lyssnat på redan som barn.
“När jag hörde att Paula och Mira ville ha just mig med på turnén var det en så stor ära att hjärtat tänkte spricka.”
Samekulturen finns med
Ettas mamma har sina rötter i Utsjoki. Hon berättar att mammans farmor kom från Utsjoki, och även om samekulturen inte syns i hennes vardag via språket eller sederna är det något släkten är mycket stolt över.
“Den syns i våra berättelser, i estetiken och till och med i utseendet. Vi har bilder med mormor i samedräkt och mamma har fortfarande en liten jordplätt bland fjällen. Fiskekort har vi också”, skrattar Etta.
De samiska rötterna är en källa till styrka för henne, särskilt i svaga stunder.
“Lapplands magi rinner i mina blodkärl. När jag behöver mod kommer jag ihåg var vi kommer ifrån.”
Jojktraditionen finns fortfarande kvar i Ettas släkt. Låten Daniels Joik är särskilt viktig för henne.
“Jag lyssnade på den med min bror bakom scenen innan jag uppträdde på Blockfests huvudscen. Den ger en otrolig styrka och är en del av oss, även om vi inte direkt har fått språket i arv.”
Sjukdomen gjorde att hon tappade håret och tvingades bli vuxen
När Etta var tio år insjuknade hon i Alopecia universalis. Det är en autoimmun sjukdom som bland annat leder till att man tappar hår, ögonbryn och ögonfransar.
Förändringen skedde snabbt och barnets identitet trasades sönder på en gång.
“Varje morgon såg jag en främling i spegeln. Det var skrämmande. Min barndom slutade i det ögonblicket jag var tvungen att bli vuxen”, konstaterar Etta.
Sjukdomens synlighet gjorde skolan till ett slagfält. Blickar, viskningar och direkta kommentarer hörde till vardagen.
“Barn kan vara verkligt elaka. Ibland kändes det som att ingen såg mig som människa, utan bara såg mig via mitt utseende.”
När Etta tappade håret tappade hon i barnets ögon mycket mer än hon kunde beskriva med ord. Med håret försvann ett skyddande skal och möjligheten att vara en del av gruppen och vara en bland alla andra.
Hon lärde sig snabbt att klara sig själv.
“Jag tappade en av mina kronor, men det skapade den viljestyrka som har burit mig fram till i dag. Det är min riktiga krona. Det är mitt ”Million dollar smile”.”
”Million dollar smile” ärvt av mamma
Etta berättar att hon aldrig "med allt våld" har velat delta i UMK. Låten skulle vara just den rätta.
Sommaren 2025 kom den stunden då Etta höll på att göra en låt med Kaisa Korhonen, Iiro Paakkari och Arttu Istala. Temat blev barndomens smärta och utmaningar, det inre barnet och mammans uppmuntrande fraser.
“Million dollar smile. Det är det leende som mamma lärde mig. Den kraft som inte tryter även om livet försöker få dig på knä.”
I musikvideon till låten stiger vi upp ur barndomens skuggor och in i strålkastarljuset på en jättestadion.
“Det har varit en lång process. Jag vill ge mitt 10-åriga jag den stund hon förtjänar.”
Enligt Etta känns UMK som det perfekta tillfället att vända ett nytt blad.
“Jag har ingen rädsla kvar. Jag har bara en glöd. Och jag vill visa finländarna vem jag egentligen är.”
Etta hoppas att Million dollar smile träffar människors hjärtan just för att det betyder så mycket för henne själv.
“Jag vill vara en legend. Men det viktigaste är att jag som gammal kan säga i gungstolen: ”Fan va jag levde”.”
UMK:s jury med musikproffs: “Etta är en av Finlands mest lyssnade popstjärnor, och behärskar både rap och vackert klingande refränger. Den här låten bjuder på båda, samt en riktigt hitrefräng med en rejäl dos av Eurovision-känsla. Det långsamma, men mycket dansanta tempot för tankarna till de största svenskproducerade poplåtarna på 90-talet. Man kan verkligen föreställa sig att denna låt spelas stort både på radion och på sommarens festivaler i år.”
Lyssna och titta på Million Dollar Smile:
Million Dollar Smile finns nu tillgänglig på Yle Arenan och Youtube samt på Spotify och andra streamingtjänster för musik. Videorna på Yle Arenan kan fritt bäddas in på webbplatser. Inbäddningskoden får du genom att föra kursorn över videon och klicka på “Dela programmet”.
Etta – Million Dollar Smile
Låtskrivare: Emmalotta Kanth, Kaisa Korhonen, Iiro Paakkari, Arttu Istala, Kyösti Salokorpi

Se också historien bakom låten.
UMK26-showen och -evenemanget den 28 februari på Nokia Arena i Tammerfors
Vinnaren av Tävlingen för ny musik utses den 28 februari 2026 under UMK26-evenemanget på Nokia Arena i Tammerfors. UMK-showen ses och hörs direkt på Yle TV1, Yle Arenan och Yles radiokanaler. Vinnaren avgörs genom att räkna publikrösterna och den internationella juryns poäng: tittarandelen är 75 procent och den internationella juryns andel är 25 procent.
För medier: ackreditera dig nu till UMK26:s mediedagen
Ackrediteringen till UMK26:s mediedagen är nu öppen. Läs om programmet och ackreditera dig till dagen.
Material för media:
UMK26-mediemapp
Yle.fi/umk
Mediakontakter:
Intervjuförfrågningar efter 14.1:
Essi Varila
essi.varila@warnermusic.com
040 772 7984
UMK: Juhani Lassila
Mediakontakter och PR
ext-juhani.lassila@yle.fi
040 541 2365
UMK: Anssi Autio
Huvudproducent
anssi.autio@yle.fi
040 749 0047
Nyckelord
Bilder


Yle är finländarnas eget public service-bolag, grundat år 1926. Vår unika uppgift är att förmedla tillförlitlig information, upplysa och underhålla, stärka demokratin och kulturen samt främja yttrandefrihet, jämlikhet och sammanhållning. Vi betjänar finländarna på tv, radio och webben varje dag, dygnet runt.
Prenumerera på nyhetbrevet Aktuellt om Yle. Om du inte längre vill få pressmeddelanden från Yles kommunikation, skicka ett meddelande till yleisradio@yle.fi. Här är Yles dataskyddsbeskrivning för pressmeddelanden från Yles kommunikation.
Andra språk
Följ Yleisradio Oy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Yleisradio Oy
Artisterna för säsongen 2026 av Tävlingen för ny musik har nu offentliggjorts14.1.2026 20:18:04 EET | Pressmeddelande
För en stund sedan tillkännagavs de sju tävlande i Yles Tävling för ny musik för säsongen 2026 i direktsändning. Etta, Linda Lampenius & Pete Parkkonen, Komiat, Sinikka Monte, Antti Paalanen, CHACHI och KIKI tävlar om segern i UMK 28.2.2026.
Uuden Musiikin Kilpailun kauden 2026 artistit ovat nyt julki14.1.2026 20:18:04 EET | Tiedote
Ylen Uuden Musiikin Kilpailun kauden 2026 seitsemän kilpailijaa julkistettiin hetki sitten suorassa lähetyksessä. UMK:n voitosta 28.2.2026 kisaavat Etta, Linda Lampenius & Pete Parkkonen, Komiat, Sinikka Monte, Antti Paalanen, CHACHI ja KIKI.
Here they are: the entries for Finland's Contest for New Music UMK 202614.1.2026 20:18:04 EET | Press release
The seven acts for Yle’s 2026 Contest for New Music UMK were announced today in a live broadcast. The UMK show on 28 February 2026 will feature Etta, Linda Lampenius & Pete Parkkonen, Komiat, Sinikka Monte, Antti Paalanen, CHACHI, and KIKI.
Muistutuskutsu: Tervetuloa Kultainen Venla -gaalaan – Ilmoittaudu viimeistään 15.1.12.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Televisioakatemian myöntämät Kultainen Venla -patsaat viime vuoden parhaille tv-ohjelmille ja -esiintyjille jaetaan perjantaina 23.1.2026.
Uusi draamakomedia Atlantis Pasila tuo lämpöä betonin keskelle Yle Areenassa 27.1.20262.1.2026 12:01:00 EET | Tiedote
Ylen uusi sarja Atlantis Pasila vie katsojan Itä-Pasilan sydämeen, Atlantis-baarin suojiin. Sarjan on käsikirjoittanut Anna Brotkin, jonka kädenjälki on tuttua rakastetusta AIKUISET-sarjasta.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum