MobilePay

MobilePaylla maksaminen ylsi Black Weekilla uusiin ennätyksiin

Jaa

Loppuvuoden ostoskausi lähti vauhdikkaasti liikkeelle Black Week -tarjousviikon siivittämänä. MobilePayn käyttö verkko-ostoksilla jatkoi vahvaa kasvuaan.

Verkkokaupan loppuvuoden kuumimman sesongin käynnisti jo perinteinen Black Week. Tänäkin vuonna suomalaiset MobilePay-käyttäjät kävivät ahkerasti ostoksilla. Varsinaisella Black Weekilla 24.–30.11.2025 MobilePayn kautta maksettiin verkko-ostoksia yhteensä 76,5 miljoonalla eurolla, mikä on 32 % enemmän kuin viime vuonna (tarkasteluvälillä 25.11.–1.12.2024).

“Meillä on helppo, nopea ja turvallinen sovellus, joka tarjoaa useita tapoja maksaa. Uskon että tämä on suurin syy aina vain kasvavaan suosioomme. Marraskuussa lisäsimme mahdollisuuden käyttää omaa Klarna-tiliä MobilePayn kautta, eli nyt voi maksaa yrityksille jo neljällä eri tavalla: tavalisella debitkortilla, luottokortilla, MobilePay-saldolla tai Klarnalla”, sanoo Perttu Kröger, Vipps MobilePayn Suomen maajohtaja.

Isojakin ostoksia maksetaan MobilePaylla

Viikon vilkkain päivä oli odotetusti perjantai, eli Black Friday, ja sen vuorokauden vilkkain tunti oli perjantai-iltana klo 21–22. Perjantain myynti teki kokonaisuudessaan uuden ennätyksen. MobilePaylla maksettiin verkkokauppaostoksia yli 18,2 miljoonaa eurolla, kasvua tuli viime vuoteen nähden 30 %. Ostotapahtumatkin kasvoivat, mutta eivät yhtä voimakkaasti, toisin sanoen keskiostos kasvoi.

MobilePay on tänä vuonna tuonut käyttäjille useita uusia toimintoja. Kesän alussa mahdollistettiin tilimaksaminen henkilöiden välillä, elokuussa sovellukseen tuli uusi sähkörahaominaisuus, Mobilepay-saldo ja lokakuusta lähtien sovellukseen on voinut lisätä etukortteja. Marraskuussa sovellukseen tuotiin mahdollisuus lisätä Klarna-tili ja suurimpana uutuutena lanseerattiin täppääminen, eli lähimaksaminen. Ensi vuoden alussa on luvassa oma sovellusversio alle 15-vuotialle ja ostosten maksaminen suoraan tililtä verkko- ja kivijalkakaupassa.

Kuvat

Lyhyesti Vipps MobilePaysta

Vipps MobilePay aloitti toimintansa 1.11.2022, kun kaksi brändiä, norjalainen Vipps ja tanskalainen MobilePay yhdistyivät. Molemmat brändit ovat yltäneet YouGovin listauksessa top 3 -sijoille Tanskassa ja Norjassa. Suomessa MobilePay on finanssialan toimijoista 2. arvostetuin brändi. Vipps MobilePaylla on noin 12 miljoonaa käyttäjää, yli 400 000 maksupistettä ja 650 työntekijää. MobilePaylla on Suomessa 2,8 miljoonaa käyttäjää.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta MobilePay

MobilePay tuo Klarnan osaksi lompakkoaan – entistä enemmän valinnanvaraa käyttäjille13.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote

MobilePay uudistuu taas matkallaan Pohjoismaiden monipuolisimmaksi lompakoksi. Nyt MobilePay-käyttäjät voivat maksaa ostoksensa myös Klarnalla, yhtä helposti kuin luottokortilla, tavallisella debit-kortilla tai MobilePay-saldolla. Klarnan maksuvaihtoehto MobilePay- ja Vipps-sovelluksissa Suomessa, Norjassa ja Tanskassa tulee asteittain saataville. Suomalaisille Klarnan asiakkaille alkaen tänään. Klarna ja MobilePay ovat Pohjoismaiden suosituimpia maksuvaihtoehtoja, Suomessa MobilePaylla on 2,8 miljoonaa käyttäjä ja Klarnalla 2,5 miljoonaa. Nyt MobilePayn käyttäjät voivat valita myös Klarnanmaksaessaan ostoksiaan MobilePaylla. MobilePayn käyttö ostoksia tehdessä on kasvanut yli 70 prosenttia vuonna 2025, mikä osoittaa sen olevan helppo ja miellyttävä tapa maksaa esimerkiksi verkko-ostoksia. Osuus verkkokaupan maksuista Suomessa on noin 25 prosenttia. ”Haluamme tarjota käyttäjillemme ne maksutavat, joita he haluavat ja käyttävät eniten. Klarna on monille tuttu ja suosittu vaihtoehto Suom

MobilePaylla voi ensi kesänä tehdä rahansiirtoja Pohjoismaiden ulkopuolelle12.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote

EuroPA-yhteistyö, jonka tavoitteena on saada MobilePay toimimaan koko Euroopan alueella, on saavuttanut merkittävän virstanpylvään. Ensimmäiset eurooppalaiset rahansiirrot toteutettiin onnistuneesti tällä viikolla, ja tavoitteena on, että suomalaiset voivat ensi kesästä alkaen lähettää rahaa MobilePaylla entistä useampaan maahan. Vuonna 2024 MobilePayn ja sisarsovellus Vippsin käyttäjille tuli mahdolliseksi lähettää rahaa kaikkialla Pohjoismaissa ja nyt pohjoismainen maksusovellus laajenee Eurooppaan yhteistyön myötä. Vipps MobilePay ja joukko vastaavia mobiililompakoita Italiassa, Espanjassa ja Portugalissa ovat rakentaneet integraation, joka sovittaa mobiililompakot yhteen ja täten mahdollistaa rahansiirrot mobiililompakkojen välillä.Vipps MobilePay -sovelluksesta lähetettiin ensimmäistä kertaa rahaa portugalilaisen MB Way -sovelluksen käyttäjälle onnistuneesti tällä viikolla. Eurooppalainen rahansiirto toteutettiin kuten MobilePayssa muutenkin: lisättiin vastaanottajan puhelinnumero

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye