Paikoillanne, valmiit, Oulu! Euroopan kulttuuripääkaupungin avaushetki koettavissa Oulun torilla ja striimin kautta
15.1.2026 10:55:15 EET | Oulun kulttuurisäätiö, Oulu2026 | Tiedote
Oulun keskusta muuttuu kolmen päivän ajaksi monipuolisten tapahtumien näyttämöksi. Oulu2026-Avajaisfestareiden ohjelmasta suurin osa on pääsymaksutonta ja kaikille avointa. Paikoillanne, valmiit, Oulu! on Avajaisfestareiden ja samalla koko juhlavuoden avaushetki perjantaina 16.1. klo 16 Oulun kauppatorilla. Tasavallan presidentti Alexander Stubb pitää puheen avaushetkessä. Tilaisuutta voi seurata livenä Oulun torilla, striimauksen kautta Oulu2026-verkkosivuilla sekä Rotuaarin aukion ja Kauppakeskus Valkean näytöiltä.

Oulun keskusta muuttuu kolmen päivän ajaksi monipuolisten tapahtumien näyttämöksi. Oulu2026-Avajaisfestareiden ohjelmasta on pääsymaksutonta ja kaikille avointa. Perjantain avaushetki ja muita viikonlopun tapahtumia striimataan koettavaksi myös etänä.
Paikoillanne, valmiit, Oulu!
Tasavallan presidentti Alexander Stubb avaa Oulun kulttuuripääkaupunkivuoden perjantaina 16.1. klo 16 Oulun kauppatorilla. Turun pormestari Piia Elo ja Oulun kaupunginjohtaja Ari Alatossava pitävät tilaisuudessa puheen, jossa kulttuuripääkaupungin kapula siirtyy eteenpäin. Turusta kauppatorin lavalle nousee myös Mika Akkanen, joka julistaa kaupunkiin Oulu-rauhan. Turku on edellinen suomalainen Euroopan kulttuuripääkaupunki vuodelta 2011.
Lavalle nousevat myös Mieskuoro Huutajat, tulitaideduo Tuluxxia ja Saara Aalto. Siitä alkaa koko viikonlopun kestävä Oulu2026-Avajaisfestarit.
Avaushetki striimataan ja sitä voi seurata Oulu2026-verkkosivujen lisäksi Valkean ja Rotuaarin näytöiltä. Avaushetki puhutaan suomeksi ja englanniksi ja tulkataan suomalaiselle viittomakielelle.
Lähes 200 tapahtumaa koettavissa Avajaisfestareilla
Avajaisfestareilla on luvassa valtavasti ohjelmaa useassa eri tapahtumapaikassa, joten vierailla kannattaa useamman kerran. Kävijöille löytyy vaihtoehtoja konserteista kiekkoiluun, akrobatiasta autojen tuunaamiseen, paneeleista pubivisaan ja taidenäyttelyistä tamppausbileisiin.
Festareilla voi liikkua esityksestä toiseen, poiketa mukaan vain hetkeksi tai viipyillä yhdessä paikassa kaikessa rauhassa pitempään. Ohjelmaan kannattaa tutustua etukäteen ja suunnitella omat reittinsä juuri itselle mielenkiintoisimpien tapahtumien mukaan. Avajaisfestareiden aikana keskustassa on mahdotonta olla törmäämättä juhlahumuun.
Avajaisfestareille saapuvaa yleisöä kehotetaan hyödyntämään julkisia kulkuyhteyksiä ja varaamaan riittävästi aikaa liikkumiseen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Annu HöttönenOulu2026
Puh:+358447034021annu.hottonen@oulu2026.euSamu ForsblomOhjelmajohtajaOulu2026
Puh:044 703 7558samu.forsblom@oulu2026.euLinkit
Oulu on Euroopan kulttuuripääkaupunki
Oulu on Euroopan kulttuuripääkaupunki vuonna 2026. Kulttuuripääkaupunkivuosi yltää 39 kumppanikuntaan pohjoisessa Suomessa. Tavoitteena on pysyvä kulttuuri-ilmastonmuutos; pysyvästi rikkaampi kulttuurielämä ja positiivinen muutos alueelle. Kulttuuri-ilmastonmuutos yhdistää kulttuuria, taidetta ja teknologiaa yllättävälläkin tavalla, luo kohtaamisia ja synnyttää vuorovaikutusta.
Oulu2026 tarjoaa tuhansia tapahtumia, teoksia ja elämyksiä! Toiminnasta vastaa Oulun kulttuurisäätiö sr. Oulu2026:n pääyhteistyökumppanit ovat Pohjolan OP ja Kaleva Media.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun kulttuurisäätiö, Oulu2026
Oulu2026 Climate Clock featured in The New York Times22.4.2026 16:24:48 EEST | Press release
The internationally renowned American media outlet The New York Times has published a major feature on Oulu2026’s Climate Clock public art series as part of its Earth Day special. The article appears both online and in print under the headline “An Installation in Nature has Climate Lessons for Humans”. Climate Clock will open to the public on 13 June 2026.
Oulu2026:n teossarja Climate Clock New York Timesissa22.4.2026 16:03:37 EEST | Tiedote
Yhdysvaltalainen kansainvälisesti arvostettu media New York Times on julkaissut laajan artikkelin Oulu2026:n Climate Clock -julkisen taiteen teossarjasta Earth Day -teemanumerossa. Artikkeli on julkaistu sekä verkossa että painettuna, ja sen otsikkona on “An Installation in Nature has Climate Lessons for Humans”. Climate Clock avataan yleisölle 13. kesäkuuta.
Oulussa upea näyttelyvuosi22.4.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Euroopan kulttuuripääkaupunki Oulun näyttelytarjonta hurmaa monipuolisuudellaan. Koettavissa on kuvaajalegenda Martin Parrin teoksia, japanilaisen Yuima Nakazaton muotia ja brittiläis-saksalaisen Andrew Melchiorin avaruuden signaaleista syntynyt uusi ääniteos.
Ett fantastiskt utställningsår i Uleåborg21.4.2026 14:29:20 EEST | Pressmeddelande
Uleåborgs utställningsutbud som Europas kulturhuvudstad imponerar med sin mångsidighet. Besökare kan ta del av fotograflegendaren Martin Parrs verk, mode av den japanska designern Yuima Nakazato samt ett nytt ljudverk av den brittisk-tyske Andrew Melchior, skapat av signaler från rymden.
Oulu2026:n julkisen taiteen teossarja Climate Clock avautuu 13.6. – yksi teoksista nähtävissä jo toukokuussa21.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Oulu2026 Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden keskeisimpiin tuotantoihin lukeutuva julkisen taiteen teossarja Climate Clock avautuu yleisölle lauantaina 13. kesäkuuta 2026 Oulussa useissa avajaisissa eri puolilla kaupunkia. Oululaisten kanssa yhteistyössä tehty teos avataan yleisölle jo Eurooppa-päivänä 9. toukokuuta Oravan koululla Haukiputaalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme