Metsähallitus ja Paraisten kaupunki kehittävät matkailua Pärnäsin lauttarannan alueella – leirintäalueen toiminta päättyi
15.1.2026 13:19:04 EET | Paraisten kaupunki | Tiedote
Alueella aiemmin olleen Lomanauvon leirintäalueen toiminta on päättynyt Metsähallituksen ja toimijan yhteisestä sopimuksesta.

Pärnäsin lauttaranta on portti Saaristomerelle ja tarjoaa ainutlaatuiset puitteet matkailulle. Siksi Metsähallitus ja Paraisten kaupunki ryhtyvät kehittämään alueelle uutta matkailuliiketoimintaa yhteistyössä Turun ammattikorkeakoulun ja Visit Turku Archipelagon kanssa.
- Tämä on hieno yhteistyöhanke saariston ympärivuotisen matkailun kehittämiseksi ja luo pohjaa uudelle liiketoiminnalle ja majoituskapasiteetille, jolle on kova tarve, Visit Turku Archipelagon toimitusjohtaja Kristiina Kukkohovi sanoo.
- Ensimmäisessä vaiheessa kartoitamme alueen mahdollisuuksia yleissuunnitelmalla, jonka jälkeen alueelle laaditaan ranta-asemakaava ohjaamaan myöhempää rakentamista, Metsähallituksen alueidenkäytön johtava asiantuntija Ida Montell kertoo.
Opiskelijat mukana suunnittelussa
Kartoituksessa hyödynnetään Turun ammattikorkeakoulun opiskelijoita. Metsähallitus ja Paraisten kaupunki tarjoavat rakennusarkkitehti, rakennustekniikan sekä matkailu ja wellness liiketoimintana koulutusten opiskelijoille mahdollisuuden opintokokonaisuuteen, jossa tuotetaan vaihtoehtoja alueen jatkosuunnitteluun, kaavoitukseen, markkinointiin ja toteutukseen.
- Opiskelijoille tämä on ainutlaatuinen tilaisuus soveltaa osaamistaan todellisessa hankkeessa ja vaikuttaa saariston matkailun tulevaisuuteen.
- Tavoitteena on, että opiskelijat löytävät alueelle maisemallisesti ja toiminnallisesti kestäviä ja oivaltavia ratkaisuja, jotka tukevat elinvoiman ja vetovoiman kehitystä alueella. Työn tavoitteena on saada toteuttamiskelpoisia kokonaisideoita, joissa on huomioitu alueen luonne sekä suunnitelman taloudellisuus ja toteutettavuus, Montell kertoo.
Matkailua luontoa ja maisemaa kunnioittaen
- Haluamme luoda alueelle vetovoimaisen matkailukohteen, joka tukee saariston elinvoimaa. Paraisten alue tarvitsee lisää majoituskapasiteettia, elinkeinojohtaja Niina Hemming Paraisten kaupungilta sanoo.
- Toivomme, että opiskelijat pohtivat kuinka vetovoimaista, kestävää, korkealaatuista ja saariston näköistä matkailurakentamista voitaisiin toteuttaa. Maankäytön suunnittelussa otetaan huomioon saariston kulttuuri, alueen luonto- ja maisema-arvot, turvallisuus ja viihtyvyys. Tämän alueen kehittyminen hyödyttää koko lähialuetta, Hemming jatkaa.
Aikataulu ja seuraavat vaiheet
Opiskelijoiden työt valmistuvat kevään aikana, jonka jälkeen kaupunki käynnistää alueella kaavoituksen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ida MontellAlueidenkäytön johtava asiantuntijaMetsähallitus
Puh:040 512 2480ida.montell@metsa.fiNiina HemmingElinkeinopäällikköPargas stad / Paraisten kaupunki
Puh:040 184 3879niina.hemming@pargas.fiMuut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Paraisten kaupunki
Stadsstyrelsen behandlar fråga om samarbetsförhandlingar12.2.2026 13:05:00 EET | Pressmeddelande
Till följd av ekonomiska och organisatoriska skäl är Pargas stad tvungen att anpassa sina kostnader och sin organisation. Som ett led i detta arbete ska stadsstyrelsen den 16 februari 2026 fatta beslut om att eventuellt inleda samarbetsförhandlingar. Enligt nuvarande bedömning kan alla avdelningar beröras, förutom bildningsavdelningen. Ytterligare information ges när stadsstyrelsen har tagit ställning i ärendet och beredningen har framskridit.
Kaupunginhallitus käsittelee yhteistoimintaneuvotteluja koskevaa asiaa12.2.2026 13:05:00 EET | Tiedote
Taloudellisista ja tuotannollisista syistä Paraisten kaupungin tulee ryhtyä toimenpiteisiin toimintansa ja kustannustensa sopeuttamiseksi. Osana tätä työtä kaupunginhallituksen on määrä 16. helmikuuta 2026 tehdä päätös mahdollisten yhteistoimintaneuvottelujen käynnistämisestä. Nykyarvion mukaan kaikki toimialat, sivistysosastoa lukuun ottamatta, voivat olla neuvottelujen piirissä. Lisätietoja annetaan, kun kaupunginhallitus on ottanut asiaan kantaa ja asian valmistelut ovat edenneet.
Studentskrivningarna ordnas enligt den ursprungliga planen11.2.2026 14:21:24 EET | Pressmeddelande
Studentskrivningarna i Pargas ordnas i idrottshallen PIUG 2.
Ylioppilaskirjoitukset järjestetään alkuperäisen suunnitelman mukaisesti11.2.2026 14:21:24 EET | Tiedote
Paraisten yllioppilaskirjoitukset järjestetään PUNT 2-hallissa.
Vattenskadan i Piug 2: golvet byts ut, studentskrivningarna flyttas till gamla hallen4.2.2026 14:12:26 EET | Pressmeddelande
Enligt Mikael Enberg vid PIUG Ab preciseras tidtabellerna i takt med att reparationsarbetet framskrider.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme