Veera Salmen uutuuskirjoissa seikkaillaan Astrid Lindgrenin jalanjäljissä ja opetellaan eskarielämää
19.1.2026 08:30:00 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Kiitellyltä lasten- ja nuortenkirjailijalta ilmestyy tänä keväänä kaksi uutta kirjaa. Veljeni Valentin on kiehtovan kaunis ja jännittävä saturomaani Veljeni Leijonamielen hengessä, Heippakamun eskari – Tänään tuntuu puolestaan lukemaan opettelemista ja tunnetaitoja yhdistelevä valloittava tarina kaikille eskarilaisille.

Veljeni Valentin ilmestyy 29.1., Heippakamun eskari – Tänään tuntuu 12.3.
Monipuolisena ja kiiteltynä lasten- ja nuortenkirjailijana tunnettu Veera Salmi julkaisee tänä keväänä kaksi uutta valloittavaa kirjaa, joista ensimmäinen, Veljeni Valentin ilmestyy tammikuussa.
Veljeni Valentin kertoo kahdesta sisaruksesta, Valentinista ja Ramonasta. Rauhallisesta Valentinista pitävät kaikki, kun taas riehakasta Ramonaa syytetään kaikesta. Vain Valentin on aina siskonsa puolella. Kun Valentin jää auton alle, Ramona jää yksin.
Sisarukset kohtaavat jälleen Antraluusiassa, valon kaupungissa, kaiken toisella puolella. Siellä on ihanaa: heistä tulee Valentin Puu ja Ramona Tuulinen, joilla on oma herttainen koti koirineen. Ja Unimaatti tekee kaikille sopivan suloisia unia.
Mutta sitten pimeys ja painajaiset tunkeutuvat kaupunkiin. Tarvitaan niin Valentinin juurevaa rauhallisuutta kuin Ramonan villiä tuulisuutta, jotta valo ja hyvät unet saadaan palautettua takaisin.
Veljeni Valentin sai alkunsa, kun Salmi halusi kirjoittaa omien sanojensa mukaan kunnon sadun, sellaisen, jossa seikkaillaan ihmeellisyyksien ja vaarallisten mörköjen maailmassa. Kirjan tarina on inspiroitunut Astrid Lindgrenin rakastetusta Veljeni Leijonamielestä, joka on myös kirja, jonka ansiosta Salmi itse koululaisena toden teolla innostui lukemisesta.
”Tarinoissa on jonkin verran samaa, molemmissa on sisarukset, jotka kuolevat ja siirtyvät kuolemanjälkeiseen paratiisiin, jonne pahat voimat alkavat pian valua. Sisarusten on molemmissa teoksissa oltava rohkeita ja kohdattava omat pelkonsa ja heikkoutensa”, Salmi kertoo.
Veljeni Valentinin tarinan ytimessä on ajatus siitä, kuinka kaikkien pitäisi saada olla vapaasti juuri sellaisia kuin ovat.
”Jotkut ovat mörköjä ja toiset iloisia auringonpaisteita, mutta kukaan ei ole toista parempi tai huonompi. Niin kuin valolla ja pimeydellä on paikkansa, myös omille tunnetiloille ja omalle persoonalle pitää olla maailmassa tilaa.”
Veljeni Valentinin mustavalkokuvitukset ovat Nelli Långstedin käsialaa, ja kirja ilmestyy myös Esme Kaislakarin lukemana äänikirjana sekä sähkökirjana.
Päiväkoti Heippakamun eskarin ovet aukeavat
Ennen kirjailijanuraansa päiväkodissa työskennelleen Salmen suositussa Päiväkoti Heippakamussa käynnistyy alkuvuodesta uusi kausi, kun ensimmäinen Heippakamun eskari -kirja ilmestyy.
Tänään tuntuu -utuuskirjassa Päiväkoti Heippakamun Abdi on siirtynyt eskariin. Hänellä on salaisuus, jota hän ei ole kertonut vielä kenellekään. Salaisuus sävyttää päivää, se tuntuu ihmeellisen hienolta.
Onneksi Abdilla on hyviä ystäviä, joille salaisuuden voi kertoa.
Heippakamun eskari kertoo Abdin salaisuuteen liittyvien tunteiden lisäksi myös ihan tavallisen eskarilaisen arjesta, siitä, miltä tuntuu olla eskarilainen.
Uuden sarjan kuvituksista vastaa Mari Ahokoivu. Salmi kiittelee Ahokoivun kuvituksia erityisesti siitä, kuinka hyvin niissä kuvataan eskarin vauhdikasta arkea – jokaisella lapsella on koko ajan jotakin mielessä tai tekeillä.
Heippakamun eskari -sarjan kirjat on tarkoitettu lukemaan opettelevan lapsen ja aikuisen yhteiseksi luettavaksi. Kirjojen tekstit on kirjoitettu hieman eri tavalla kuin perinteisen lastenkirjan: mukana on niin tikkukirjaimilla kuin pienin kirjaimin kirjoitettuja osuuksia. Aikuinen lukee pienillä kirjaimilla kirjoitetut kohdat, ja tikkukirjaimilla kirjoitettuja sanoja voi opetella lukemaan itse.
”Lukemista harjoittelevien osuuksia piti miettiä tarkasti. Piti pohtia mikä palvelisi eri vaiheisia lukijoita, millaisia sanoja ja virkkeitä lapsen olisi helppo harjoitella, ja miten niissä riittäisi myös vähän haastetta. Isoilla kirjaimilla kirjoitetusta tekstistä tuli myös hauskalla tavalla ”painokkaita”. Ne ovat kuin otsikoita tavallisen tekstin lomassa”, Salmi kuvailee.
Veera Salmi on kirjoittanut sekä lapsille, nuorille että aikuisille. Salmi tunnetaan mm. Puluboi ja Poni -kirjoistaan sekä Oboi-sarjastaan.
Haastattelu- ja arvostelukappalepyynnöt sekä lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat,
Otavan kirjasto, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Saila-Mari Kohtalan Kokkola palaa on riemastuttavan koukuttava jännäri amatöörietsivistä selvittämässä piinaavaa rikosten sarjaa10.3.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Saila-Mari Kohtalan Kokkola palaa on Liza Virtasen tutkimuksia -sarjan kolmas ja viimeinen osa. Kirja vie lukijan Kokkolan kujille, keskelle ihmissuhdesolmuja ja kylmääviä rikoksia.
Uskallatko astua Kuolleiden galleriaan? Chris Carterin uutuustrillerissä murhasta tulee tappavaa taidetta10.3.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Chris Carterin maailmanmenestykseen nousseen Robert Hunter -sarjan yhdeksännessä osassa jahdataan psykopaattia, joka rakentaa karmeaa kuolleiden galleriaa.
ENNAKKOTIEDOTE: Arto Satosen sisäpiirikuvaus Petteri Orpon hallituksesta ilmestyy 7.5.5.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Entinen työministeri Arto Satonen avaa hallituksen kulisseja sekä työmarkkinoita mullistaneiden uudistusten syntyä. Kirja paljastaa hallitusohjelmaneuvotteluiden kiihkeät hetket sekä uudistusten toteuttamisen poliittiset väännöt ja keskustelut, joita mediassa ei toistaiseksi olla vielä käsitelty.
Otavan kaunokirjallisuuden kustantaminen vahvistuu: Anna Kivekäs kustannustoimittajaksi5.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
VTM Anna Kivekäs on nimitetty kustannustoimittajaksi Otava-kustantamoperheen kaunokirjallisuuden osastolle 1.4.2026 alkaen. Hän on toimittanut kaunokirjallisuutta liki kahdenkymmenen vuoden ajan, viimeksi Kustantamo S&S:llä ja Gummeruksella. Nimitys tukee Otava-kustantamoiden kaunokirjallisuuden kustantamisen pitkäjänteistä markkinalähtöistä kehittämistä, jossa yhdistyvät kirjallinen näkemys ja kaupallinen tavoitteellisuus. ”Lukeminen on taikavoima. Se vie toisiin maailmoihin ja lähemmäs omaa, antaa iloa ja ymmärrystä, sivistää, koskettaa ja ottaa syliin. Otava kantaa mukanaan arvokasta osaa suomalaisen kirjallisuuden historiasta ja rakentaa rohkeasti lukemisen tulevaisuutta todella laadukkaalla ja monipuolisella kustannusohjelmalla. Olen huikean onnellinen ja innoissani, että pääsen mukaan tukemaan talon upeita kirjailijoita heidän työssään osana Otavan huippuammattilaisten tiimiä”, sanoo Anna Kivekäs. ”Anna on kaunokirjallisuuden superosaaja, jota niin kirjailijat kuin kollegat laaja
Siri Hustvedtin Haamutarinoita on intiimi muistelmateos ja rakkaudenosoitus edesmenneelle puolisolle – maailmankirjallisuuden supertähden vierailu Suomeen toteutuu toukokuussa4.3.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Haamutarinoita kuvaa pelottomasti ja hellästi kirjailijapariskunta Siri Hustvedtin ja Paul Austerin avioliiton viimeisiä yhteisiä hetkiä. Teos sisältää myös Hustvedtin ja Austerin keskinäistä kirjeenvaihtoa sekä katkelmia Austerin viimeiseksi jääneestä, keskeneräisestä kirjasta, jonka hän omisti lapsenlapselleen. Siri Hustvedtin odotettu Suomen-vierailu toteutuu toukokuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



