SDP:n Juha Viitala: Lisäämällä työntekijöiden epävarmuutta ei rakenneta luottamusta
15.1.2026 16:21:35 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varajäsen Juha Viitala pitää hallituksen tänään 15.1. antamia esityksiä työelämän heikennyksistä täysin vääränä politiikkana aikana, jolloin talouteen ja työelämään tarvitaan lisää luottamusta ja vakautta huonon työllisyys- ja talouskehityksen kääntämiseksi kasvuun. Viitalan mukaan hallitus asettaa ideologiansa maan talouden edun edelle.

– Tilanteessa, jossa Suomessa on koko Euroopan korkein työttömyysaste, hallituksen työelämäpolitiikka keskittyy yhä vain ideologiseen hyökkäykseen työntekijöiden oikeuksia vastaan. Samalla kun hallitus haluaa ihmisten kuluttavan enemmän ja luottavan talouteen, se lisää työelämän epävarmuutta. Näillä heikennyksillä ei todellakaan rakenneta luottamusta, vaan päinvastoin heikennetään sitä entisestään, kun yli kahden miljoonan palkansaajan epävarmuus lisääntyy, Viitala toteaa.
Viitala nostaa esiin muun muassa hallituksen esityksen määräaikaisten työsopimusten tekemisen helpottamisesta, jonka vaikutusarvioinneissa todetaan suoraan, että määräaikaisten työsuhteiden lisääminen lisää myös syrjintätapauksia. Tämän lisäksi hallitus aikoo puolittaa lomautusilmoitusajan sekä poistaa takaisinottovelvollisuuden alle 50 hengen työpaikoilta.
– Juuri nyt tarvitaan luottamusta palauttavaa ja rakentavaa politiikkaa, mutta hallitukselle tärkeämpää on omien ideologisten tavoitteidensa läpivieminen ennen ensi kevään eduskuntavaaleja. Tässä tilanteessa hallituksen tulisi asettaa maan etu etusijalle ja panostaa aidosti kasvua, työllisyyttä ja luottamusta rakentavaan politiikkaan, Viitala vaatii.
Yhteyshenkilöt
Juha ViitalaKansanedustaja
Puh:09 432 3072juha.viitala@eduskunta.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kim Berg: Pääministeri Orpon väitteet hoitojonoista eivät kestä tarkastelua – lääkärille pääsy on selvästi heikentynyt4.3.2026 18:54:16 EET | Tiedote
Pääministeri väitti tänään eduskunnassa, että ”hoitojonojen kasvu on pysähtynyt” ja että perusterveydenhuollon hoitoon pääsyn tilanne on “suhteellisen sama” kuin aiemmin. Lääkärille pääsyn osalta tämä ei yksinkertaisesti pidä paikkaansa, sanoo SDP:n kansanedustaja Kim Berg.
SDP:n Saku Nikkanen: Jätin kirjallisen kysymyksen kuolinpesien aseista, joiden ei tulisi päätyä rikollisiin käsiin4.3.2026 16:15:48 EET | Tiedote
Suurten ikäluokkien edustajilla on ollut omistuksessaan keskimääräistä enemmän ampuma-aseita. Heidän ikääntymisensä on nostanut esiin ilmiön, jossa perittyjä tai käytöstä poistuneita aseita on merkittävästi vapailla markkinoilla. Samana aikana kuolinpesäaseista on kadonnut tai varastettu noin 12 800 asetta eli lähes 11 % kaikista kuolinpesistä ilmoitetuista aseista. Poliisiviranomaiset arvioivat, että osa kadonneista aseista päätyy rikollisten käsiin, toteaa SDP:n kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen.
SDP:n Aki Lindén: Jonot kasvavat ja hoitajia irtisanotaan – hallituksen sote-linjalla ei pääse hoitoon4.3.2026 14:43:22 EET | Tiedote
Pääministerin ilmoitus sosiaali- ja terveyspalveluista ei vastaa siihen, mikä suomalaisia arjessa huolettaa: pääseekö lääkäriin, saako hoitoa silloin kun sitä tarvitsee, saako ikäihminen hoivapaikan ja hoituuko hammassärky ajoissa.
SDP:n ryhmäpuhe pääministerin ilmoituksesta sosiaali- ja terveyspalveluista4.3.2026 14:21:33 EET | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 4.3.2026 keskustelussa pääministerin ilmoituksesta sosiaali- ja terveyspalveluista. Puhujana kansanedustaja Aki Lindén. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n Kiuru: Hallitus myöntää virheensä hyvinvointialueiden alijäämien kattamisen määräajoista3.3.2026 17:31:38 EET | Tiedote
Hallitus on päättänyt täydentää esitystään hyvinvointialueiden alijäämien kattamisen määräaikojen joustoista. Valtiovarainministeriön tuoreiden painelaskelmien mukaan kahden vuoden lisäaika ei riitä, vaan tarvitaan vielä lisää aikaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme