Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry

EVA: Useimpien mielestä maamme menee väärään suuntaan – suomalaisuutta arvostetaan silti edelleen

Jaa

Suomen tulevaisuuteen liittyvä pessimismi kasvaa ja selvän enemmistön mielestä maamme suunta on väärä, selviää EVAn syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta. Huolta aiheuttavat tällä hetkellä etenkin työttömäksi joutumisen vaara, terveydenhuollon palveluiden kustantaminen ja julkisen talouden ongelmat. Talouden ongelmat eivät ole kuitenkaan horjuttaneet kokemusta suomalaisuudesta onnena ja etuoikeutena.

Viidesosa (20 %) arvioi asioiden maassamme olevan menossa tällä hetkellä oikeaan suuntaan. Kuusi kymmenestä (60 %) arvioi suunnan olevan väärä. Puolueista ainoastaan kokoomuksen kannattajien enemmistö (62 %) arvioi Suomen suunnan oikeaksi. Sen kannattajien arviot ovat kohentuneet selvästi edellismittaukseen nähden. Myös perussuomalaisten kannattajien arviot maamme suunnasta ovat parantuneet, mutta oikeasta suunnasta vakuuttuneiden osuus jää silti alle puoleen (45 %). Muiden suurten puolueiden äänestäjissä arviot väärästä suunnasta dominoivat.

Tästä huolimatta yli kolme neljästä (77 %) pitää onnena ja etuoikeutena saada olla suomalainen. Vain kymmenesosa (11 %) ei koe suomalaisuutta etuoikeutena.

Samaan aikaan, kun Suomi on ollut menossa enemmistön mielestä väärään suuntaan, myös näkemys maamme tulevaisuudesta on muuttunut aiempaa pessimistisemmäksi. Enää 40 prosenttia suhtautuu Suomen tulevaisuuteen optimistisesti, kun pessimistisesti suhtautuvia on lähes yhtä paljon (38 %). Sen sijaan omaan henkilökohtaiseen tulevaisuuteen suhtaudutaan edelleen selvästi valoisammin: kaksi kolmasosaa (66 %) on omasta tulevaisuudestaan optimistisia ja vain viidesosa (19 %) pessimistisiä.

Kasvanut pessimismi on kytköksissä suomalaisten kokemiin talouteen liittyviin huoliin. Puolet (49 %) kokee, että vaara joutua työttömäksi on kasvanut. Lähes yhtä moni on huolissaan julkisen talouden ongelmien heijastumisesta omaan talouteen (46 %), ja vajaa puolet (48 %) varautuu ostamaan terveydenhuollon palveluita omalla rahalla. Epävarmuus näkyy myös kulutus- ja investointihalukkuudessa: 43 prosenttia arvioi, ettei nyt ole oikea aika hankkia asuntoa tai autoa.

”Maassamme leviää hiljalleen turhautuminen pitkään jatkuneeseen talouden heikkoon tilanteeseen, johon ei löydy äkkilääkkeitä. Kaikesta synkkyydestä huolimatta maassamme ollaan onnellisia suomalaisuudesta. Tämä sitkeys on voimavara. Suomalaiset ovat sitoutuneita julkisen talouden säästöihin, kunhan poliitikot pitävät tulevaisuuteen liittyvät odotukset realistisina”, toteaa analyysin kirjoittanut EVAn toimituspäällikkö Sami Metelinen.

Näin kysely tehtiin

Tulokset perustuvat 2 038 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 7.10.-20.10.2025. Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä (pl. Ahvenanmaa). Aineisto on kerätty Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa, josta tutkimusotos on muodostettu ositetulla satunnaisotannalla. Aineisto on painotettu edustamaan väestöä iän, sukupuolen, asuinalueen, koulutuksen, ammatin tai aseman, toimialan ja puoluekannatuksen mukaan. Aineiston tilastollisen analyysin ja tulosgrafiikan on tehnyt Pentti Kiljunen (Yhdyskuntatutkimus Oy).

Aiheesta kertovan artikkelin saa julkaista saman aamun lehdessä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA

Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on elinkeinoelämän think tank, jonka tavoitteena on edistää suomalaisen yhteiskunnan pitkän aikavälin menestystä. EVA tuottaa tietoa ja näkemyksiä ajankohtaiseen julkiseen keskusteluun sekä esittää reformeja poliittisille päättäjille.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry

EVA: Inhouse-yritykset toimivat lain harmaalla alueella – kilpailuttamatta jättäminen maksaa veronmaksajille satoja miljoonia euroja26.11.2025 06:01:00 EET | Tiedote

Kunnat ja hyvinvointialueet kiertävät kilpailutusvelvoitettaan ostamalla palveluja omistamiltaan inhouse-yhtiöiltä. Kilpailuttamisen välttäminen aiheuttaa vuosittain satojen miljoonien eurojen menetykset veronmaksajille ja paisuttaa inhouse-yhtiöitä, todetaan EVAn tuoreessa analyysissä Maan tapa. Analyysin on kirjoittanut EVAn johtava veroasiantuntija, juristi Emmiliina Kujanpää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye