Kela tiedottaa vuokranantajia: Toimeentulotuen lainmuutos vaikuttaa vuokranmaksuun
20.1.2026 12:31:32 EET | Kela/FPA | Tiedote
1.2.2026 tulee voimaan toimeentulotukilain muutos, joka vaikuttaa tuen maksuun vuokranantajalle. Helmikuusta alkaen Kela maksaa asiakkaalle myönnetyn toimeentulotuen vuokran osuuden suoraan vuokranantajalle, jos asiakkaalle on myönnetty Kelasta vuokravakuus nykyiseen asuntoon osana toimeentulotukea.
Eduskunta on hyväksynyt toimeentulotukeen liittyvän lainmuutoksen, joka koskee myös vuokranantajia. Muutos tulee voimaan 1.2.2026. Tämän jälkeen Kela maksaa asiakkaalle myönnetyn toimeentulotuen vuokran osuuden aina suoraan vuokranantajalle, jos asiakkaalle on myönnetty Kelasta vuokravakuus nykyiseen asuntoon osana toimeentulotukea. Tämä koskee myös kaikkia niitä asiakkaita, jotka ovat saaneet vuokravakuuden Kelasta ennen lainmuutosta.
Muutoksen tavoitteena on varmistaa vuokranmaksun säännöllisyys ja ehkäistä vuokravelkojen syntymistä sekä asunnottomuutta. Muutoksella halutaan myös selkeyttää ja nopeuttaa toimeentulotuen käsittelyä sekä vähentää vuokranantajien ja asiakkaiden välistä epäselvyyttä vuokranmaksusta.
Tärkeää huomata vuokraosuuden määrästä
Kelan toimeentulotukena maksama vuokraosuus ei välttämättä kata vuokraa kokonaisuudessaan. Tämä tarkoittaa, että asiakkaan täytyy näissä tilanteissa maksaa vuokran loppuosa vuokranantajalle itse.
Kun Kela on siirtänyt vuokraosuuden maksamisen suoraan vuokranantajalle ja jos vuokralainen on samassa kuussa ehtinyt jo itse maksaa vastaavan vuokraosuuden vuokranantajalle, vuokranantajan ja vuokralaisen täytyy keskenään selvittää mahdollisen liikasuorituksen palautus vuokralaiselle.
Toimeentulotuen vuokravakuuksia koskeva lainmuutos ei vaikuta asumistukien maksamiseen
Vuonna 2024 Kela myönsi toimeentulotukea 249 600 kotitaloudelle. Tukea maksettiin yhteensä 825 milj. euroa, joista asumismenojen osuus oli 43 % eli 357 milj. euroa. Vuokravakuuksia Kela myönsi vuonna 2024 kaikkiaan 28 826 asiakkaalle. Kela myöntää vuokravakuuden maksusitoumuksena.
Ennen tätä lainmuutosta Kela on voinut maksaa vuokran osuuden toimeentulotuesta suoraan vuokranantajalle vain niissä tilanteissa, joissa asiakas on antanut Kelalle valtuutuksen tai jos hän on laiminlyönyt vuokran maksamisen.
Toimeentulotuen vuokravakuuksia koskeva lainmuutos ei vaikuta asumistukien maksamiseen. Kela voi maksaa asumistuet vuokranantajalle edelleenkin vain niissä tilanteissa, joissa asiakas on antanut Kelalle valtuutuksen tai jos hän on laiminlyönyt vuokran maksamisen. Opintotuen asumislisä maksetaan aina suoraan opiskelijalle.
Kela tarvitsee vuokranantajalta tietoja vuokraosuuden maksamista varten
Kela tarvitsee vuokranantajilta seuraavat tiedot vuokraosuuden maksamista varten:
- Henkilötunnus tai y-tunnus
- Osoitetiedot
- Tilinumero
- Mahdollinen viitenumero
Jos vuokranantajalle on maksettu jo aiemmin Kelasta jotain asiakkaan etuutta ja edellä mainitut tiedot ovat ajan tasalla, niitä ei tarvitse päivittää. Vuokranosuus voidaan silloin siirtää Kelasta olemassa olevilla tiedoilla. Jos vuokranantajan tietoja ei vielä ole Kelassa, Kela ottaa yhteyttä vuokranantajaan ja kysyy puuttuvat tiedot ennen vuokraosuuden siirtoa.
Jos vuokranantajan osoite tai maksutiedot muuttuvat, vuokranantajan täytyy itse ilmoittaa tiedot Kelaan.
Kela on ottanut käyttöön sähköisen asiointipalvelun vuokranantajille. Asiointipalvelu on tarkoitettu kaikille vuokranantajille, joiden vuokralaiset saavat Kelasta etuuksia. Vuokranantaja voi olla yritys, organisaatio, järjestö, hyvinvointialue, kunta tai yksityishenkilö. Asiointipalvelussa vuokranantaja voi ilmoittaa tietonsa tuen maksamista varten ja hakea vuokravakuuden realisointia.
Vaihtoehtoisesti vuokranantaja voi ilmoittaa tietonsa tuen maksamista varten myös lomakkeella Y12 Tiedot vuokranantajasta (pdf). Vuokranantaja voi lähettää lomakkeen suojatulla sähköpostilla osoitteeseen kumppanit.liitteet@kela.fi tai postitse osoitteeseen Kela, PL 10, 00056 Kela.
Lisätietoja
Yhteyshenkilöt
Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiTilaa Kelan uutiskirjeitä
Tilaa Kelan uutiskirjeitä ja saat ajankohtaiset uutiset Kelan tukiin ja palveluihin tulevista muutoksista sekä koulutuksista ja tapahtumista. Tilaa uutiskirjeitä!
Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Åtstramningarna av utkomststödet påverkar i synnerhet 49 000 personer utan inkomster10.2.2026 13:00:00 EET | Pressmeddelande
I februari–mars görs flera åtstramningar av utkomststödet och dessa ändringar drabbar särskilt utkomststödstagare som saknar inkomster eller arbetar. Sänkningen av grunddelen drabbar i synnerhet personer utan inkomster, det vill säga ungefär 49 000 personer. Det att förvärvsinkomstavdraget slopas drabbar däremot särskilt förvärvsarbetande mottagare av utkomststöd, som är ungefär lika många som antalet personer utan inkomster.
Toimeentulotuen tiukennukset vaikuttavat etenkin 49 000 tulottomaan10.2.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Toimeentulotukeen tehdään helmi–maaliskuussa useita tiukennuksia, jotka kohdistuvat erityisesti tulottomiin ja työssäkäyviin tuen saajiin. Perusosan alentaminen kohdistuu etenkin tulottomiin henkilöihin, joita on noin 49 000. Ansiotulovähennyksen poisto puolestaan koskee työssäkäyviä toimeentulotuen saajia, joita on suunnilleen saman verran kuin tulottomia henkilöitä.
Fler än 28 000 studerande riskerar återkrav av studiestöd10.2.2026 09:16:27 EET | Pressmeddelande
FPA återkräver studiestöd som betalats till ett för stort belopp om den studerandes inkomster överskrider årsinkomstgränsen. År 2024 hade cirka 28 000 studiestödstagare inkomster som överskred årsinkomstgränsen. Det har skickats uppskattningsvis 2 500 fler beslutsförslag i år än i fjol.
Yli 28 000 opiskelijan opintotukia saatetaan periä takaisin10.2.2026 09:16:27 EET | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Kela perii liikaa maksetun opintotuen takaisin, jos opiskelijan tulot ylittävät vuositulorajan. Vuonna 2024 noin 28 000 opintotuen saajan tulot ylittivät vuositulorajan. Päätösehdotuksia lähetettiin arviolta 2 500 enemmän kuin viime vuonna.
Financial aid may be recovered from over 28,000 students10.2.2026 09:16:27 EET | Press release
Kela recovers overpaid student financial aid from students whose income exceeds the annual income limit. In 2024, the income of about 28,000 students who received student financial aid exceeded the annual income limit. Kela has sent approximately 2,500 more preliminary decisions to students in 2025 than it did last year.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme