Salibandyn vedonlyöntitutkinta on valmis – kurinpitoelin antoi viimeiset päätökset
21.1.2026 11:48:16 EET | Suomen Salibandyliitto ry | Tiedote
Salibandyliiton kilpailu- ja kurinpitoryhmä on nyt käsitellyt kaikki lajin epäillyt vedonlyöntirikkomukset.
Salibandyliiton kilpailu- ja kurinpitoryhmä on nyt käsitellyt kaikki lajin epäillyt vedonlyöntirikkomukset.
Salibandyliiton kilpailu- ja kurinpitoryhmä (KKR) antoi joulukuun alussa päätöksensä valtaosaan tapauksista. Silloin 80 henkilöä määrättiin kilpailukieltoon ja vapauttavan päätöksen sai 30 henkilöä.
Viiden henkilön osalta KKR pyysi vielä Suomen urheilun eettiseltä keskukselta SUEKilta lisätutkinnan, joka valmistui ennen joulua. Juuri ennen vuoden vaihtumista 30.12. KKR teki kyseisistä viidestä henkilöstä neljän osalta vapauttavan päätöksen.
Tiistaina 20.1.2026 KKR teki ja antoi tiedoksi viimeisenkin kurinpitopäätöksensä, jolla yksi henkilö määrättiin kilpailukieltoon 30.4.2026 saakka.
Yhteenveto: salibandyn vedonlyöntitutkinta
– 115 epäiltyä, 81 langettavaa päätöstä, 34 vapauttavaa päätöstä
– Kilpailukieltojen syy: vedonlyöntikiellon rikkominen
– Kilpailumanipulaatiota eli kansantermein sopupelejä ei tutkinnassa löytynyt
– Kurinpitorangaistuksen saaneiden henkilöiden nimiä ei julkaistu
– Kilpailukieltojen pituudet vaihtelevat vajaasta 2 kuukaudesta reiluun 6 kuukauteen
Aikajana: salibandyn vedonlyöntitutkinta
6.6.2025 Salibandyliitto ja F-liiga saavat tiedon epäilyistä
12.6.2025 SUEK aloittaa tutkinnan
17.6.2025 Vedonlyöntitutkinnasta tiedotetaan julkisuuteen
8.9.2025 SUEK saa osan tutkinnasta valmiiksi ja KKR aloittaa kurinpitoprosessin
2.10.2025 SUEK saa tutkinnan valmiiksi
3.12.2025 Valtaosa kurinpitopäätöksistä annetaan
20.1.2026 Viimeinen kurinpitopäätös annettu
Yhteyshenkilöt
Jussi OjalaViestintäjohtaja
Puh:040 777 4831jussi.ojala@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Salibandy on yksi Suomen suurimmista urheilulajeista. Haluamme luoda liikettä, joka synnyttää elämyksiä, hyvinvointia ja menestystä. Salibandyllä ja sählyllä on Suomessa yhteensä noin 400 000 harrastajaa. Rekisteröityneitä pelaajia ja harrastajia on yli 50 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Salibandyliitto ry
Nimitys: Lassi Rönkkönen salibandyn tuplakotikisojen kaupalliseksi johtajaksi11.2.2026 10:19:54 EET | Tiedote
Suomessa pelataan poikkeuksellisesti kahdet aikuisten MM-kisat peräkkäisinä vuosina: miesten kisat 2026 ja naisten 2027. Salibandyliitto toteuttaa kisat yhteisprojektina. Tuplakisojen kaupalliseksi johtajaksi on nimitetty Lassi Rönkkönen.
Media-akkreditointi: Salibandyn Suomen Cup huipentuu helmikuun lopussa10.2.2026 14:05:28 EET | Tiedote
Kauden 2025–26 ensimmäiset mestaruudet ratkaistaan helmikuun viimeisenä viikonloppuna Kouvolan Lakritsi Suomen Cupin finaaleissa.
Suomen U19-naiset kakkosiksi Polish Cupissa8.2.2026 15:21:11 EET | Tiedote
Suomen U19-naisten Polish Cup päättyi kakkossijaan, kun Ruotsi oli lohkovoittajien välisessä loppuottelussa vahvempi maalein 5-3. Seuraavan kerran joukkueet ovat tositoimissa kevään MM-kisoissa Italiassa.
Suomen U19-miehet kolmen maalin takamatkalta rankkarivoittoon Tshekissä7.2.2026 19:55:08 EET | Tiedote
Suomen U19-miehet voittivat Prostejovin kolmen maan turnauksen toisessa ottelussaan Sveitsin rangaistuslaukauksilla 6-5. Varsinaisella peliajalla Suomi nousi ensin kolmen maalin takaa rinnalle ja vielä lopussa ilman maalivahtia tasoihin.
U19-naisille voitto ja U19-miehille tappio Tshekkiä vastaan6.2.2026 21:13:01 EET | Tiedote
Kevään MM-turnaukseen valmistautuvat Suomen U19-naiset voittivat toisenkin Polish Cupin ottelunsa, kun Tshekki kaatui lukemin 6-5. Lauantaina Suomi saa vastaansa Tanskan, ja sunnuntaina ovat vuorossa sijoitusottelut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme