Kokoomuksen Sirén: Mercosur-kauppasopimus vahvistaa Eurooppaa ja sen torppaaminen olisi vakava virhe
EU:n ja Mercosur-maiden välinen kauppasopimus on historiallinen mahdollisuus Suomelle ja koko Euroopalle. Sopimuksen kaatuminen tai viivästyminen heikentäisi vientiä, yritysten kasvua ja EU:n strategista asemaa maailmassa, sanoo kokoomuksen kansanedustaja ja suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén.

Kaksi viikkoa sitten EU-jäsenmaat pääsivät historialliseen sopuun Etelä-Amerikan maiden kanssa solmittavasta kauppasopimuksesta, jota on neuvoteltu jo 25 vuotta. Nyt Euroopan parlamentin vihervasemmisto yhdessä laitaoikeiston kanssa on kuitenkin viivästyttänyt sopimuksen etenemistä äänestämällä, että se tarvitsee EU-tuomioistuimen lausunnon.
Kokoomuksen kansanedustaja ja suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén pitää päätöstä erittäin vahingollisena.
“EU-tuomioistuimen lausuntoa vaatimalla luodaan kuukausien epävarmuus, joka syö yritysten investointihalukkuutta ja rapauttaa EU:n kauppapoliittista uskottavuutta. Juuri nyt, kun maailmankauppaa uhkaavat kauppasodat ja geopoliittinen epävarmuus, Mercosur-sopimus olisi Euroopalle strateginen voitto”, Sirén painottaa.
Mercosur-sopimus on Suomen viennille poikkeuksellisen tärkeä. Se avaa Brasilian, Argentiinan, Paraguayn ja Uruguayn suojatut jättimarkkinat eurooppalaisille yrityksille ja poistaa tullit yli 90-prosenttisesti.
Latinalaisen Amerikan osuus Suomen viennistä on tällä hetkellä alle kaksi prosenttia, joten kasvupotentiaali on merkittävä myös pk-yrityksille. Komission arvion mukaan EU:n vienti Mercosur-alueelle voi kasvaa jopa 39 prosenttia vuoteen 2040 mennessä.
Pelkästään tullimaksujen poisto toisi EU-alueelle yli neljän miljardin euron vuotuiset säästöt.
“Sopimus on juuri nyt äärimmäisen tärkeä niin Suomelle kuin koko Euroopalle. EU:n pitää vahvistaa kilpailukykyään, turvata vienti ja rakentaa uusia kumppanuuksia. Mercosurin jälkeen seuraava askel on saatava nopeasti liikkeelle myös Intian kanssa”, Sirén sanoo.
”Eurooppa ei voi jäädä seisomaan paikalleen tässä tilanteessa, vaan nyt tarvitaan ymmärrystä kokonaisuudesta sekä päätöksentekokykyä. Vihreät ja vasemmisto yhdessä laitaoikeiston kanssa toimivat tässä valitettavan lyhytnäköisesti”, Sirén päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara-Sofia SirénKansanedustaja, Suuren valiokunnan puheenjohtaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sarkomaa: Kotitalousvähennyksen nykyistä vahvempi käyttö osana senioreiden palveluja on arvioitava18.1.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa nostaa esiin tarpeen kehittää kotitalousvähennystä osana vanhuspalvelujen kokonaisuutta.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Orpon hallitus on päättänyt jatkaa vihreän siirtymän investointitukia15.1.2026 15:07:53 EET | Tiedote
Hallituksen talouspoliittinen ministerivaliokunta on tänään linjannut puhtaan siirtymän investointien verohyvityksen jatkosta. Päätös vahvistaa kasvun edellytyksiä eri puolilla maata ja luo uusia mahdollisuuksia suomalaisen teollisuuden ja energiasektorin uudistumiselle, kehuu kokoomuksen kansanedustaja ja eduskunnan talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Pauli Aalto-Setälä
Kokoomuksen Autto: Jalkaväkimiinojen käyttöönotto vahvistaa Suomen puolustusta entisestään11.1.2026 14:36:48 EET | Tiedote
Ottawan sopimuksesta irtautumisen kuuden kuukauden siirtymäaika päättyi eilen ja jalkaväkimiinat ovat jälleen käytettävissä Suomen puolustuksen vahvistamiseen. Kokoomuksen kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto korostaa irtaantumisen merkitystä Suomen kansalliselle turvallisuudelle ja puolustukselle.
Kokoomuksen Sammallahti: ”Oras Tynkkysen vihjailu saimaannorppien metsästyksestä on härskiyden huippu”9.1.2026 17:12:55 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan jäsen Tere Sammallahti (kok.) oikoo vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkysen julkisuudessa esittämiä virheellisiä väittämiä koskien saimaannorpan suojelua.
Kokoomuksen Sarkomaa: Ajankohtaiskeskustelu vauhdittamaan lasten suojelua sosiaalisen median vaaroilta3.1.2026 07:06:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa esittää, että eduskunta käy ajankohtaiskeskustelun lasten ja nuorten sosiaalisen median käytön rajoittamisesta ja digitaalisen kasvurauhan turvaamisesta. Sarkomaa jättää ajankohtaiskeskustelualoitteen valtiopäivien alkaessa helmikuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme