Yrittäjien Pentikäinen: Trump peruutti – hyvä niin
22.1.2026 06:51:59 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote
Ensiksi Trumpin ilmoitus on tietenkin hyvä asia myös yrityksille, koska se liennyttää kriisiä. Vaihtoehdot olivat paljon pahempia. Syventynyt epäluottamus Yhdysvaltoja kohtaan ei kuitenkaan häviä. Yllätyksiä ja käänteitä on luvassa vastakin. Siksi on tärkeä pitää pää kylmänä, varautua pahempaan ja etsiä vakaampia markkinoita muualta maailmasta, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen kirjoittaa blogissaan.

Davosin diplomatiasirkus ei ehtinyt kestää kuin tunteja, kun Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump perui Grönlantiin liittyvät tulliuhkauksensa kahdeksalle Euroopan maalle, myös Suomelle.
Ratkaiseva oli keskustelu Naton pääsihteerin, Trumpille läheisen Mark Rutten kanssa. New York Timesin mukaan Rutte oli ehdottanut, että Tanska luovuttaisi Yhdysvalloille sotilaskäyttöön Grönlannista pieniä alueita. Grönlannin roolista osana Tanskaa Rutten ei kerrota puhuneen.
Mallia on haettu Kyprokselta, jossa Britannian tukikohdat ovat osa sen suvereniteettia. Kaksi tukikohtaa jäi Britannialle, kun Kypros itsenäistyi 1960.
”Jos sopimus lyödään lukkoon, siitä tulee mahtava Yhdysvalloille ja kaikille Nato-maille. Tämän yhteisymmärryksen pohjalta en tule asettamaan tulleja, joiden oli tarkoitus astua voimaan 1. helmikuuta”, Trump ilmoitti keskiviikkoiltana Truth Socialissa.
Myös Tanska vaikutti jollakin tavalla tyytyväiseltä. ”Päivä päättyi paremmin kuin alkoi”, Tanskan ulkoministeri Lars Løkke Rasmussen kommentoi keskusteltuaan Rutten kanssa sen jälkeen, kun tämä oli tavannut Trumpin.
Pää kylmänä uusiin käänteisiin
Mitä johtopäätöksiä tilanteesta voisi vetää?
Ensiksi Trumpin ilmoitus on tietenkin hyvä asia myös yrityksille, koska se liennyttää kriisiä. Vaihtoehdot olivat paljon pahempia. Syventynyt epäluottamus Yhdysvaltoja kohtaan ei kuitenkaan häviä. Yllätyksiä ja käänteitä on luvassa vastakin. Siksi on tärkeä pitää pää kylmänä, varautua pahempaan ja etsiä vakaampia markkinoita muualta maailmasta.
Toiseksi Euroopan pitää olla vastakin tiukka ja yhtenäinen suhteessa Trumpin Yhdysvaltoihin. Trump on mennyt Grönlanti-uhkailullaan niin pitkälle, että Euroopan pitää tiukentaa linjaansa. Samalla pitää etsiä uusia markkinoita. Siksi on vahinko, että EU:n parlamentti laittoi keskiviikkona vastikään neuvotellun Mercosur-sopimuksen EU-tuomioistuimeen, mikä hidastaa uusien markkinoiden avaamista.
Kolmanneksi tapahtumasarja teki selväksi arktisen alueen kasvavan merkityksen. Siksi on keskeistä, että Grönlantiin löytyy ratkaisu, joka vahvistaa Natoa arktisella alueella ja turvaa myös Yhdysvaltojen arktisia turvallisuusintressejä. Se voi tuoda myös Suomelle mahdollisuuksia.
Neljänneksi todistamme aikalaisina kehitystä, jossa läntinen liittouma natisee ja voi kokea jopa repeämän, kuten Kanadan pääministeri Mark Carney arvioi Davisissa. Yhdysvallat ja muut puolustusliiton maat etääntyvät rytisten toisistaan, vaikka Yhdysvallat pysyisikin Natossa.
Viidenneksi pitää muistaa Trumpin politiikan poikkeuksellisuus. Trump tekee poliittista tositelevisiota, joka näyttää meille älyttömältä. Siihen pitää tottua Trumpin virkakaudella, jota on vielä kolme pitkää vuotta. Toivottavasti Trump ei pysty muuttamaan Yhdysvaltojen instituutioita sillä tavalla, että järjellisempi politiikan tekotapa ei voi voittaa seuraavissa vaaleissa.
MIKAEL PENTIKÄINEN
Kirjoittaja on Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja.
Blogikirjoitus on julkaistu myös Yrittäjät.fi:ssä.
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta - vaikutukset tuntuvat pk-yrityksissä13.3.2026 06:25:00 EET | Tiedote
- Lähi-idän tilanne on vakava, ja laajenemisen riski on olemassa. Suomalaisten pk-yritysten ja koko talouden kehityksen kannalta on erittäin toivottavaa, että tilanne rauhoittuu nopeasti ja kytevä epävarmuus vähenee. Energian ja polttoaineen hinnannousu nostaa suoraan suomalaisyritysten kustannuksia ja lisää epävarmuutta. Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Yrittäjät: Koronasta tehtävä jälkiselvitys – yritysten kokemukset jäivät raportissa sivuun12.3.2026 12:30:00 EET | Tiedote
Valtioneuvoston kanslia julkaisi perjantaina 6.3.2026 raportin korona-ajan rajoituksista. Raportti on yritysten näkökulmasta puutteellinen. Siksi tarvitaan erillinen, riippumaton selvitys siitä, miten rajoitukset vaikuttivat elinkeinovapauteen, yrityksiin ja yrittäjiin, Suomen Yrittäjät esittää.
Yrittäjägallup: Kesätyöpaikkoja tarjolla viime vuotta vähemmän10.3.2026 08:25:00 EET | Tiedote
Pk-yritykset tarjoavat tänä kesänä aiempaa vähemmän kesätöitä, kertoo Yrittäjägallup. Pk-yrityksistä 21 prosenttia aikoo palkata kesätyöntekijöitä, kun viime vuonna osuus oli 23 prosenttia ja vuonna 2024 vielä 26 prosenttia. – Moni yrittäjä epäröi vielä, voiko kesätyöntekijöitä palkata. Usein tarve hahmottuu vasta kesälomien sijoittelun jälkeen. Nuorten kannattaa hakea ja tiedustella kesätöitä aktiivisesti kesään asti, työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Pakettiralliin on luvassa tolkkua - ”Tilanne on yrityksille kestämätön”9.3.2026 13:53:49 EET | Tiedote
”On erittäin tärkeää, että hallitus laajentaa Tullin mahdollisuuksia ja pyrkii velvoittamaan kiinalaisyhtiöt maksamaan lähetysten tuottajavastuumaksut eli kierrätyskulut Suomessa. Halpatuonnin hillitseminen vaatii lisäksi määrätietoisia toimia EU:ssa”, asiantuntija Sanna Lempiäinen Suomen Yrittäjistä sanoo. Ministerit Matias Marttinen ja Sari Multala esittelivät tänään hallituksen ratkaisuja ”temutuksen” kitkemiseksi.
Yrittäjägallup: Verotuksen taso vähentää kasvuhaluja – Nato-jäsenyys lisää investointihaluja7.3.2026 09:45:00 EET | Tiedote
Peräti 66 prosenttia pk-yrityksistä arvioi, että verotuksen taso vähentää niiden kasvuhaluja, selviää tuoreesta Yrittäjägallupista. Talouden näkymät (52 %) ja julkinen velka (44 %) seuraavat perässä. Myös presidentti Donald Trumpin politiikka (42 %) nähdään merkittävänä kasvua heikentävänä tekijänä. Nato-jäsenyys puolestaan kasvattaa investointihaluja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme