Fingrid Oyj

Järjestelmäselvitys Itämeren alueen merituulivoimasta julkaistu

22.1.2026 11:07:39 EET | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa

Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt ovat julkaisseet tänään ensimmäisen alueellisen merituulivoimaa ja meriverkko­infrastruktuuria koskevan järjestelmäselvityksen. Sen mukaan vuoteen 2040 mennessä alueella voidaan rakentaa uusia rajat ylittäviä siirtoyhteyksiä noin 13 gigawattia ja uutta merituulivoimakapasiteettia jopa 50 gigawattia.

Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt ovat laatineet raportin, joka selvittää alueen siirtotarpeita ja mahdollisia hankkeita vuoteen 2040 mennessä. Tulokset osoittavat, että Itämeren alue voi kehittyä puhtaan energian solmukohdaksi: alueelle voidaan rakentaa noin 13 GW uusia rajat ylittäviä siirtoyhteyksiä ja 50 GW:iin asti uutta merituulivoimakapasiteettia. Nämä yhteydet sisältävät maasta toiseen suuntautuvia suoria yhteyksiä sekä meriverkon solmukohtia. Markkinamallinnus osoittaa, että nämä siirtoyhteydet toimisivat korkealla käyttöasteella ja pienentäisivät järjestelmäkustannuksia, hintapiikkejä ja CO2-päästöjä.

Tutkimus perustuu uusimpiin kansallisiin verkon kehittämissuunnitelmiin sekä Euroopan kymmenvuotiseen verkonkehittämissuunnitelmaan (TYNDP) ja tarjoaa yhteisen perustan päätöksenteolle ja yhtenäisille kansallisille suunnitteluprosesseille. Selvitys tuo myös esiin sektori-integraation tärkeän roolin. Merituulivoima ei ainoastaan tuota sähköä suoraan kuluttajille vaan myös syöttää kasvavaa vetytaloutta. Itämeren alueen odotetaan olevan sähkön nettoviejä muuhun Eurooppaan, mikä korostaa sen strategista roolia alueellisen energiaturvallisuuden näkökulmasta.

Herkkyysanalyysit tarkastelevat, miten erilaiset muutokset sähkön ja vedyn kysynnässä, maatuulivoiman ja aurinkovoiman saatavuudessa tai investointikustannuksissa vaikuttavat verkkoinfrastruktuurin tarpeeseen ja merituulivoiman rakentamisen laajuuteen. Vaikka merituulivoiman ja vedyn tuotannon määrä vaihtelee voimakkaasti herkkyystarkasteluissa, siirtoyhteyshankkeet ovat tuloksissa johdonmukaisesti kannattavia.

Tutkimuksen lähestymistapa ja menetelmät tarjoavat käytännön esimerkin muille Euroopan merialueille. Alueellinen yhteistyö on avainasemassa merituulivoiman ja verkkoinfrastruktuurin potentiaalin maksimoimisessa kaikilla Euroopan merialueilla.

Itämeren alueen kahdeksan Baltic Offshore Grid Initiative (BOGI) -yhteistyöhön järjestäytynyttä  kantaverkkoyhtiötä ovat 50Hertz (Saksa), AST (Latvia), Elering (Viro), Energinet (Tanska), Fingrid (Suomi), Litgrid (Liettua), PSE (Puola) ja Svenska kraftnät (Ruotsi).

Lisätiedot:

Annika Ahtiainen, yksikön päällikkö, strateginen verkkosuunnittelu, Fingrid Oyj, puh. 040 5462126
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Uudistunut Verkkokiikari-karttapalvelu tarjoaa tietoa kantaverkon liittymismahdollisuuksista14.4.2026 13:54:30 EEST | Tiedote

Kantaverkon liittymismahdollisuuksia esittelevä Verkkokiikari-karttapalvelu on uudistunut. Verkkokiikari tarjoaa nyt tietoa sähkön tuotannon ja kulutuksen liittymismahdollisuuksien ohella myös sähkövarastojen vapaista aluekohtaisista kapasiteeteista sekä aluekohtaisista rajoitteista. Ajantasainen, yhtenäinen tieto kantaverkon liittymismahdollisuuksista tukee eri osapuolien suunnittelutyötä sekä verkon ennakoivaa kehitystä.

Kuukausitason (M1) kapasiteettilaskenta käyttöön Pohjoismaissa13.4.2026 14:08:53 EEST | Tiedote

Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt Fingrid, Svenska kraftnät, Statnett ja Energinet ovat ottaneet 8.4.2026 käyttöön pitkän aikavälin kapasiteetinlaskennan kuukausitasolla (M-1 Long-Term Capacity Calculation). Käyttöönoton myötä Flow-based -menetelmällä lasketut siirtokapasiteetit julkaistaan edellisen kuukauden loppupuolella seuraavalle kuukaudelle eli toukokuulle kapasiteetit julkaistaan huhtikuun lopulla.

Webinaari pitkän aikavälin siirtokapasiteetin osittamismenetelmän julkisen kuulemisen tuloksista10.4.2026 09:51:06 EEST | Tiedote

Elering ja Fingrid kutsuvat markkinaosapuolet yhteiseen webinaariin, jossa esitellään viimeisimmän julkisen kuulemisen tulokset koskien pitkän aikavälin siirtokapasiteetin jakamista koskevaa yhteistä osittamismenetelmää (FCA GL, artikla 16) sekä siihen ehdotettuja muutoksia. Webinaarissa käsitellään myös FI–EE FTR-sopimusten enimmäismäärien ehdotettuja muutoksia. Webinaarissa kantaverkkoyhtiöt esittelevät ehdotuksen taustat ja perustelut, yhteenvedon markkinaosapuolilta saadusta palautteesta sekä lopullisen muutosesityksen, joka on toimitettu regulaattoreille. Webinaarin ajankohta: 21.4.2026 klo 13.00–14.00 (EET) Linkki webinaariin. Webinaari pidetään englanniksi. Tervetuloa mukaan! Lisätietoja: Marina Nordström, erikoisasiantuntija, Fingrid Oyj, puh 030 3954 284 Airi Noor, Elering AS Fingridin sähköpostiosoitteet muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi Kuuleminen muutoksesta pitkän aikavälin siirtokapasiteetin osittamismenetelmään FI–EE-rajalla (26.1.2026) [fingrid.fi] Linkki kuulemiseen E

Christoffer Nyberg avgår ur Fingrids styrelse9.4.2026 16:51:38 EEST | Pressmeddelande

Christoffer Nyberg har meddelat att han avgår ur Fingrids styrelse. Hans utträde ur styrelsen är relaterat till att Ömsesidiga Pensionsförsäkringsbolaget Ilmarinen har sålt cirka 20 procent av sin ägarandel i Fingrid till finska staten och OP Pohjola Kantaverkko Holding Ky. Nyberg är Senior Portfolio Manager vid Ömsesidiga Pensionsförsäkringsbolaget Ilmarinen. Fingrids styrelse är fortsatt beslutsför efter avgången. Mer information: Marina Louhija, styrelsens sekreterare, direktör, juridiska ärenden och hållbarhet, Fingrid Oyj, tfn 040 519 0627

Christoffer Nyberg luopuu Fingridin hallituksen jäsenyydestä9.4.2026 16:51:38 EEST | Tiedote

Christoffer Nyberg on ilmoittanut luopuvansa Fingridin hallituksen jäsenyydestä. Jäsenyydestä luopuminen liittyy siihen, että Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen on myynyt noin 20 prosentin omistusosuutensa Fingridistä Suomen valtiolle ja OP Pohjola Kantaverkko Holding Ky:lle. Nyberg toimii Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen vanhempana salkunhoitajana. Fingridin hallitus säilyy eron jälkeen päätösvaltaisena. Lisätietoja: Marina Louhija, Fingridin hallituksen sihteeri, johtaja, laki- ja vastuullisuusasiat, Fingrid Oyj, puh. 040 519 0627

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye