Suomen Asianajajat

Oikeusturvavakuutukset aiheuttavat kansalaisille ikäviä yllätyksiä – sääntelyä on uudistettava

23.1.2026 13:30:00 EET | Suomen Asianajajat | Tiedote

Jaa

Suomen Asianajajat vaatii oikeusturvavakuutusten sääntelyn uudistamista. Oikeusturvavakuutusten alhainen enimmäiskorvausmäärä ja lukuisat rajoitukset tulevat kansalaisille usein yllätyksenä.

Henkilö pitelee vihreää sateenvarjoa tuulisessa säässä, sininen tausta lehtikuvioita.
Kotivakuutukseen sisältyvä oikeusturvavakuutus on tärkeä mutta aiheuttaa monelle ikäviä yllätyksiä. Advokaatti-lehden tuoreessa artikkelissa selvitettiin oikeusturvavakuutusten ehtoja. Jenni Salminen

Kansalaiset voivat saada oikeudenkäyntien tai oikeudellisten palveluiden kuluihin apua oikeusturvavakuutuksesta. Oikeusturvavakuutus on tyypillisesti osa kotivakuutusta. Yleensä oikeusturvavakuutuksissa enimmäiskorvaus on 10 000 euroa, ellei muusta ole sovittu. Summa on jäänyt jälkeen oikeudenkäyntien todellisista kustannuksista.

Lukuisat rajoitukset heikentävät oikeusturvaa

Oikeusturvavakuutuksiin sisältyy lukuisia rajoituksia, jotka heikentävät vakuutuksenottajan oikeusturvaa:

  • Parisuhteen päättymiseen sekä lapsen huoltoa, elatusta ja tapaamisoikeutta koskevat asiat on usein rajattu kokonaan vakuutusten ulkopuolelle tai niitä korvataan hyvin rajoitetusti.
  • Rikosasioissa asianomistajan oikeusturvavakuutus kattaa tyypillisesti kulut vasta siitä lähtien, kun syyttäjä nostaa syytteen. Esitutkintavaihe, jossa tehdään ratkaisevia linjauksia, jää vakuutusturvan ulkopuolelle.
  • Vakuutusehdot eivät tue varhaista sovintoa, sillä kulut, jotka syntyvät ennen pääkäsittelyä tai ilman oikeudenkäyntiä, korvataan useissa vakuutuksissa vain osittain.

Asianajaja Mari Lampeniuksen mukaan oikeusturvavakuutusten puutteet tulevat vastaan toistuvasti käytännön työssä ja aiheuttavat yllätyksiä asiakkaille.

–  Korvausmäärät ovat jääneet jälkeen siitä, mitä täysimittainen oikeusprosessi nykyään vaatii. Esimerkiksi asunto- ja kiinteistökauppariidoissa jo pelkästään asiantuntijapalkkiot (kuntotarkastajan tutkimukset ym.) ovat vähintään 5 000–10 000 euroa. Oman asiamiehen palkkio on täysimittaisessa käräjäoikeuskäsittelyssä usein vähintään 20 000–30 000 euroa ja hovioikeudessa noin puolet tästä. Jos asian häviää, niin vastapuolen kulut tulevat myös maksettavaksi, Lampenius kuvaa. 

–  Vakuutusehtojen monisivuisten rajoitusehtojen perusteet on vaikea ymmärtää, eivätkä oikeusturvavakuutukset kata moniakaan sellaisia osa-alueita, jotka yksityisten ihmisten elämässä voivat tulla eteen, kuten lapsiasiat tai erityistuomioistuinkäsittelyt, esimerkiksi vakuutusoikeudessa käsiteltävät työtapaturmat.

Tarve lainsäädännöllisille ratkaisuille

Oikeusturvavakuutusten kehittäminen on kirjattu myös pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelmaan. Suomen Asianajajat on esittänyt jo vuonna 2024 oikeusministeriölle, että oikeusturvavakuutusten sopimusehdoista annettua lakia tulisi muuttaa. 

– Nykytilanne on kohtuuton kuluttajien näkökulmasta. Oikeusturvavakuutuksia ei voida jättää yksin markkinoiden varaan. Valtiolla on vastuu varmistaa, että vakuutusturva on kohtuullinen, ymmärrettävä ja vastaa oikeusprosessien todellisuutta. Ilman tätä monen oikeus jää käytännössä toteutumatta, sanoo Suomen Asianajajien pääsihteeri Niko Jakobsson.

Lisää aiheesta Advokaatissa

Advokaatti-lehden tuoreessa artikkelissa selvitettiin oikeusturvavakuutusten ehtoja: Suojaako vakuutus sadesäällä?

Yhteyshenkilöt

Suomen Asianajajat

Suomessa on noin 2 400 asianajajaa, ja he kaikki ovat Suomen Asianajajien jäseniä. Suomen Asianajajat sääntelee ja valvoo asianajotoimintaa riippumattomana julkisoikeudellisena toimijana. Suomen Asianajajat myös edistää asianajopalveluiden laatua, kouluttaa ja tukee asianajajia sekä osallistuu aktiivisesti lainsäädännön kehittämiseen. Suomen Asianajajien nimi oli 31.12.2024 asti Suomen Asianajajaliitto.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Asianajajat

Asianajajuus on ammatti, ei ura, sanoo Mikko Manner Advokaatissa. Käsittelyssä myös oikeusturvavakuutusten rajoitukset ja asianajajayrittäjyys25.2.2026 09:30:00 EET | Tiedote

Asianajaja Mikko Mannerin mukaan asianajajan keskeinen kilpailuetu kiristyvässä kilpailussa ovat eettiset säännöt kuten riippumattomuus ja velvollisuus toimia yksinomaan asiakkaan edun mukaisesti. Advokaatissa myös kerrotaan kotivakuutuksiin sisältyvien oikeusturvavakuutusten ehdoista ja rajoituksista sekä selvitetään, millaista on hypätä yrittäjäksi olemassa olevaan liiketoimintaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye