SDP:n Kumpula-Natri: Europarlamentin äänestys Mercosur-kauppasopimuksesta — Onko vihreidenkin linja vastustaa EU-sopimuksia?
22.1.2026 14:04:07 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Euroopan parlamentti äänesti Mercosur-sopimuksen hyväksymisestä ja viemisestä EU-tuomioistuimen arvioitavaksi. Tämä on erittäin valitettavaa, sillä se luo epävarmuutta sopimuksen voimaantuloon nyt, kun EU ja erityisesti Suomi tarvitsevat uusia kauppakumppaneita kiireellisesti! korostaa kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (SD).

— Olen aina sanonut, että EU:n vahvistumisen tiellä ei ole ulkoinen uhka vaan se, että osa syö sitä sisältäpäin. Nyt näimme, miten se käy. Olen syvästi pettynyt, että nykyisistä mepeistä löytyy peräti 6 meppiä, joiden äänestys käytännössä mahdollisti kauppasopimuksen epävarmuuden jatkumisen ja sen kaatamisyrityksen, toteaa suuren valiokunnan varapuheenjohtaja ja aiemmin meppinä ja parlamentin kauppavaliokunnassa toiminut Miapetra Kumpula-Natri.
Suomen 6 mepin tahto hidastaa kauppasopimusta käänsi parlamentin kannan, sillä äänestystulos olisi ollut toinen, jos kaikki suomalaiset olisivat tukeneet uutta, 25 vuotta neuvoteltua kauppasopimusta.
— Miten ihmeessä vihreät ovat tällaisessa ääriryhmien touhussa mukana? Laidoilta on aina ollut kritiikkiä koko EU-jäsenyyttä vastaan. Nyt EU:n pitäisi olla vahva. Onko tämä, Sofia Virta, Suomen virheiden kanta tässä ajassa uusiin kauppasopimuksiin, kun Venäjän kauppaa emme halua käydä ja Yhdysvaltojen kauppapolitiikka on vähintäänkin vaihtelevaa? Kumpula-Natri jatkaa ja myöntää olevansa erityisen järkyttynyt vihreiden meppien EU-sopimuksen vastustamisesta.
— Mielestäni nyt tulee edetä sitä valitettavaa tietä, että sopimus otetaan väliaikaisesti käyttöön ilman parlamentin tukea. Se on demokratian kannalta surullista, kirjoittaa Kumpula-Natri verkkosivuillaan.
Euroopan parlamentti äänesti eilen keskiviikkona (21.1.) Mercosur-sopimuksen hyväksymisestä ja viemisestä EU-tuomioistuimen arvioitavaksi. Kanta lähettää sopimus ennakkoarvioitavaksi ympäristökohtien tulkinnan osalta on arvioitu komission kannalta turhaksi. Myös kauppavaliokunnan puheenjohtaja on tämän todennut.
Yhteyshenkilöt
Miapetra Kumpula-NatriKansanedustaja
Puh:0505113004Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kumpula-Natri: Työttömyysturvan suojaosa tulee palauttaa ”sellaiseksi kuin pääministeri luuli sen olevan”16.4.2026 16:38:41 EEST | Tiedote
”Viime viikolla pääministeriltä kuultiin TV-paneelissa pöyristyttävä lausunto. Orpo väitti virheellisesti, ettei työttömän tuki vähene, jos tämä tekee työtä”, kertoo kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (sd). ”Hallitus kuitenkin poisti huhtikuussa 2024 työmarkkinatuen 300 € suojaosan, jolla työtön pystyi satunnaisella tulolla helpottamaan elämäänsä. Nyt jokainen lisäeuro nimenomaan leikkaa työttömyystukea. Tänään kyselytunnilla nostimme asian esiin."
Youssef Zad Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän ekonomistiksi16.4.2026 15:27:58 EEST | Tiedote
Uudessa tehtävässään Zad vastaa talouspolitiikan valmistelusta, talouteen liittyvän päätöksenteon tukemisesta sekä eduskuntaryhmän työn tukemisesta etenkin talouskasvuun liittyvissä kysymyksissä.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Kokoomuslaisten kova uho jäi piippuun16.4.2026 15:20:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma arvostelee kokoomusta helsinkiläisille annettujen lupausten pettämisestä sosiaali- ja terveyspalvelujen rahoituksessa. Tänään julkaistussa hallituksen esityksessä hyvinvointialueiden rahoituslain muuttamiseksi esitetään yhteensä 390 miljoonan euron leikkauksia vuoden 2029 tasossa ja ne kohdistuvat erityisesti Helsinkiin ja muihin suuriin kaupunkeihin.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Koulunkäynninohjaajien on pystyttävä takaamaan lasten turvallisuus16.4.2026 09:47:10 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa jätti tällä viikolla eduskunnassa kirjallisen kysymyksen koulunkäynninohjaajien toimivaltuuksista iltapäivätoiminnassa. Lasten sekä henkilökunnan turvallisuus vaatii lakimuutoksia.
SDP:n Kim Berg: Hallituksen alkoholipolitiikka on kuolonkorinaa kansanterveydelle15.4.2026 15:15:48 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo (kok.) syytti tänään Alkon eksyvän perimmäisestä tarkoituksestaan eli kansanterveyden suojelemisesta, kun yhtiö suunnittelee laajentavansa valikoimaansa suolaisiin naposteltaviin. – Hallituspuolueen edustajalta on tekopyhää puhua kansanterveyden suojelemisesta, kun hallitus itse toimii alkoholilain vastaisesti lisätessään alkoholin saatavuutta. Tutkimusten mukaan saatavuuden lisääntyminen johtaa kulutuksen lisääntymiseen, vaikka alkoholilain tarkoitus on nimenomaan vähentää alkoholin kulutusta haittojen ehkäisemiseksi, muistuttaa Alkon hallintoneuvoston ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Kim Berg (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme