Väitös: Kasviperäiset aineosat voivat estää virusten infektiokykyä (Haapakoski)
26.1.2026 07:05:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Jyväskylän yliopiston väitöstutkimus arvioi kasveista peräisin olevien aineosien tehokkuutta ihmisiä tartuttavia viruksia vastaan. Lisäksi väitöstyö tarkasteli mahdollisuutta lisätä pintoihin virusaktiivisuutta heikentäviä tai leviämistä ehkäiseviä ominaisuuksia hyödyntämällä kasvi- ja puuperäisiä aineita tai uutteita. Tulokset avaavat uusia mahdollisuuksia kasviperäisiin aineosiin perustuville antiviraalisille ratkaisuille monenlaisissa arjen ja terveydenhuollon sovelluksissa.

Virukset, jotka voivat aiheuttaa vakavia tautimuotoja, leviävät tehokkaasti, sopeutuvat nopeasti erilaisiin olosuhteisiin ja muodostavat merkittävän kansanterveydellisen uhan. Tästä esimerkkinä on vuonna 2020 alkanut SARS-CoV-2 koronaviruksen aiheuttama COVID-19 pandemia. Vaikka rokotteita ja lääkkeitä on saatavilla tiettyjä viruksia vastaan, on yhä suuri määrä viruksia, joita vastaan ei ole vielä tehokkaita keinoja. Niinpä tarvitaan lisää ratkaisuja, joilla virusten infektiokykyä voidaan vähentää.
Tanniinihappo ja pihkan hartsihapot tekevät viruksista toimimattomia
Väitöskirjatutkija Marjo Haapakoski osoitti väitöskirjatutkimuksessaan, että kasveissa esiintyvä tanniinihappo on tehokas niin rasvavaipallisia koronaviruksia kuin proteiinikuorellisia enteroviruksia vastaan.
- Havaitsin, että tanniinihappo esti koronavirusten pääsyn solujen sisään ja vähensi myös enterovirusten kiinnittymistä soluihin. Lisäksi tanniinihappo esti enterovirusten proteiinikuoren avautumisen ja siten viruksen perimän pääsyn soluihin, kertoo väitöskirjatutkija Marjo Haapakoski Jyväskylän yliopistolta.
Lisäksi tutkimuksessa havaittiin, että havupuiden pihkassa esiintyvät hartsihapot estävät koronaviruksen infektiokyvyn.
- Tartuttaakseen solun, täytyy koronaviruksen rasvavaipan sulautua solukalvoon tai solunsisäiseen kalvorakenteeseen. Tutkimuksessani osoitin, että hartsihapot vaikuttivat suoraan virukseen ja estivät tämän sulautumisvaiheen, täsmentää Haapakoski.
Pintoihin voidaan lisätä antiviraalisia ominaisuuksia
Väitöstutkimuksessa selvitettiin myös tanniinihapolla ja kuusen kuoriuutteella päällystettyjen tekstiilien ja selluloosapohjaisten materiaalien vaikutusta viruksiin. Nämä päällystetyt materiaalit olivat tehokkaita laajaa joukkoa viruksia vastaan. Tanniinihapolla päällystetyn kartongin tehoa selitti pitkälti enteroviruksen tiukka kiinnittyminen materiaaliin. Havainnot osoittivat myös, että koronavirus sijoittui erityisesti tanniinihappoa runsaasti sisältäville materiaalipinnoille.
- Väitöstyön tuloksia kasviperäisten aineosien ja niillä päällystettyjen materiaalien tehosta ja toimintamekanismeista voidaan hyödyntää jatkossa antiviraalisten ratkaisujen kehittämisessä. Näin virusten tarttumisriskiä voitaisiin vähentää mm. pakkausmateriaaleissa, henkilönsuojaimissa, julkisilla paikoilla ja sairaalaympäristöissä, selventää Haapakoski.
Marjo Haapakoski valmistui filosofian maisteriksi Jyväskylän yliopiston bio- ja ympäristötieteiden laitokselta vuonna 2020. Hän aloitti väitöskirjatutkimuksen vuonna 2022. Tutkimuksen ohjaajina toimivat professori Varpu Marjomäki ja tutkijatohtori Mira Laajala. Tutkimusta on rahoittanut Suomen Akatemia, Business Finland ja Jane ja Aatos Erkon säätiö.
FM Marjo Haapakosken väitöskirjan “Plant-Derived Antiviral Agents: Studies on Efficacy and Functionalization” tarkastustilaisuus pidetään perjantaina 30.1.2026 klo 12:00 Ylistönrinteen auditoriossa KEM4. Vastaväittäjänä toimii professori Heli Harvala (Turun yliopisto) ja kustoksena professori Varpu Marjomäki. Väitöstilaisuuden kieli on suomi.
Väitöskirja ”Plant-Derived Antiviral Agents: Studies on Efficacy and Functionalization” on luettavissa JYX-julkaisuarkistossa: https://jyx.jyu.fi/jyx/Record/jyx_123456789_106888
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Väitöskirjatutkija Marjo Haapakoski, marjo.r.haapakoski@jyu.fi
Elina LeskinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 461 7880elina.leskinen@jyu.fiKuvat

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Identiteetti kehittyy pitkälle aikuisuuteen ja linkittyy parempaan mielen hyvinvointiin13.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Identiteetin kehitys ei rajoitu ainoastaan nuoruuteen, osoittaa Jyväskylän yliopiston tuore tutkimus. Lapsesta aikuiseksi -pitkittäistutkimuksessa tarkasteltiin identiteetin kehitystä aikuisuudessa ja havaittiin, että identiteetti kehittyy myönteisesti 27-vuotiaasta 61-vuotiaaksi. Myönteisemmin kehittynyt identiteetti oli yhteydessä korkeampaan mielen hyvinvointiin.Tuore tutkimus osoitti, että identiteetin kehitys ei rajoitu vain nuoruuteen, vaan voi muovautua läpi aikuisuuden.
Jyväskylän yliopisto mukana ensimmäisessä superraskaan alkuaineen kemiallisen sidoksen mittauksessa9.10.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Kansainvälinen tutkimusryhmä on onnistunut ensimmäistä kertaa mittaamaan kemiallisen sidoksen vahvuuden superraskaan alkuaineen yhdisteessä. Jyväskylän yliopisto oli mukana tutkimuksessa, jossa selvitettiin seaborgiumin kemiallisia ominaisuuksia. Tulokset osoittavat, kuinka suhteellisuusteorian ennustamat relativistiset ilmiöt vaikuttavat kaikkein raskaimpien alkuaineiden kemiaan. Tutkimus on julkaistu Nature-lehdessä.
Tutkijoiden yö oli taas Suomen suurin tiedetapahtuma – yli 21 500 kävijää7.10.2026 11:05:00 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yötä vietettiin syyskuun viimeisenä perjantaina 25.9.2026 kaikkiaan kahdeksalla paikkakunnalla Helsingistä Sodankylään. Hämeenlinnassa tapahtuma järjestettiin 2.10. Tapahtumassa saatiin uusia tiede-elämyksiä, kokeiltiin itse tutkimuksen tekemistä sekä keskusteltiin innostuneiden tieteentekijöiden kanssa. Mukana oli jälleen satoja tutkijoita ympäri Suomen. Kävijöitä päivän ja yön aikana erilaisiin tapahtumiin osallistui yhteensä yli 21 500. Tapahtuman teemana oli tänä vuonna uteliaisuus.
Valtakunnallinen hanke kehittää kyberturvallisuuden jatkuvaa oppimista 1,1 miljoonan rahoituksella5.10.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto koordinoi 1,1 miljoonan euron hanketta, joka tähtää kyberturvallisuusalan jatkuvan oppimisen koulutuksen kehittämiseen Suomessa. Muut hankkeen toteuttajat ovat Helsingin yliopisto, Lappeenrannan-Lahden teknillinen yliopisto, Oulun yliopisto, Tampereen yliopisto, Turun yliopisto, Vaasan yliopisto ja Åbo Akademi. Hankkeen päätavoitteena on suunnata kyberturvallisuuskoulutusta aiempaa enemmän työelämän tarpeisiin jatkuvan oppimisen periaatteiden mukaisesti.
Tutkimus: Tekoälytaidot eivät yksin riitä – koulun pitäisi auttaa tekemään viisaita valintoja5.10.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Tekoälyn käyttöä opetellaan kouluissa, mutta miksi tekoälyyn liittyvää opetusta on tärkeä järjestää? Jyväskylän yliopiston tutkijoiden mukaan oppilaiden tekoälyosaamisen kehittäminen ei riitä, vaan heitä tulee samalla rohkaista pohtimaan, miten he itse haluavat käyttää tekoälyä ja millaisen roolin he sille omassa elämässään antavat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme