Adlercreutz EDUCA-messuilla: RKP haluaa käynnistää kokeilun kokonaiskoulupäivästä
24.1.2026 12:59:34 EET | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p. | Tiedote
– Tavoitteenamme tulee olla lasten ja nuorten hyvinvoinnin vahvistaminen kaikin mahdollisin keinoin. Siksi RKP haluaa käynnistää alueellisen kokeilun kokonaiskoulupäivästä, sanoo RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz.

Eri tutkimukset osoittavat, että Suomessa lapsia, jotka voivat huonosti ja jotka eivät jaksa opiskella kokonaista koulupäivää. Lapset ja nuoret myös liikkuvat liian vähän, mikä myös käy ilmi joulukuussa julkaistusta Move!-mittauksesta. Erityisesti harvaan asutuilla alueilla lasten ja nuorten tulokset fyysisen toimintakyvyn osalta ovat keskimäärin heikompia.
– Kokonaiskoulupäivä tarkoittaa sitä, että koulun yhteydessä järjestetään oppilaille mielekästä harrastustoimintaa ja että kuljetukset sovitetaan sen mukaisesti. Tämä edistää yhteenkuuluvuutta, ehkäisee kiusaamista ja lisää liikkumista. Nykyisin on jo jonkin verran toimintaa, kuten erilaisia iltapäiväkerhoja ja Harrastamisen Suomen malli, mutta kunnat järjestävät toimintaa hyvin eri tavoin ja harrastusmahdollisuuksien saatavuus vaihtelee asuinpaikan mukaan.
– Koulu on instituutio, joka kokoaa yhteen kaikki lapset ja nuoret. Haluan tehdä aloitteen kokeilusta kokonaiskoulupäivästä, jossa eri toimintamuodot koordinoidaan paremmin lapsen näkökulmasta ja osana koulupäivää.
Adlercreutz nostaa esiin tarpeen yhteistyölle koulun, harrastustoiminnan ja esimerkiksi koulukuljetusten välillä, jotka nykytilanteessa vaikeuttavat monien oppilaiden jäämistä ohjattuun toimintaan koulupäivän jälkeen. Tämä koskee erityisesti lapsia harvaan asutuilla alueilla. Sen sijaan heidän on lähdettävä kotiin heti koulupäivän päätyttyä.
– Kokonaiskoulupäivä tarjoaa mahdollisuuden mielekkääseen toimintaan yhdessä luokkakavereiden kanssa – niin ettei lasten ja nuorten tarvitse istua yksin kotona selaamassa puhelinta.
– Lisääntynyt hyvinvointi vahvistaa myös oppimistuloksia. Riittävä liikunta, turvalliset aikuiset, yhteisöllisyys oppilaiden kesken ja tuttu kouluympäristö – kaikki tämä parantaa keskittymiskykyä koulupäivän aikana, Adlercreutz sanoo.
EDUCA-messut kerää yhteen koulutusalan ammattilaiset Messukeskukseen 23.-24.1.2026.
Yhteyshenkilöt
Andreas Elfvingspecialmedarbetare, erityisavustaja (Anders Adlercreutz)
Puh:+358 50 310 0274Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Markus Blomquist omvald till kretsordförande och Sandra Bergqvist nominerad till riksdagsvalet 202715.4.2026 20:22:21 EEST | Pressmeddelande
SFP i Egentliga Finland samlades till ordinarie kretsmöte den 15 april 2026 i Nådendal. Markus Blomquist omvaldes till kretsordförande, tillsammans med vice ordförandena Laura Wickström och Roger Hakalax.
Markus Blomquist valittu piirin puheenjohtajaksi ja Sandra Bergqvist nimetty eduskuntavaaliehdokkaaksi15.4.2026 20:22:21 EEST | Tiedote
RKP Varsinais-Suomi piti piirikokouksensa Naantalissa 15. huhtikuuta 2026. Markus Blomquist valittiin jatkokaudelle piirin puheenjohtajaksi, yhdessä varapuheenjohtajien Laura Wickströmin ja Roger Hakalaxin kanssa.
Bergqvist: Hur vi tar hand om de svagaste mäter nivån på välfärdssamhället15.4.2026 15:08:08 EEST | Pressmeddelande
Riksdagen har idag fört interpellationsdebatt om fattigdom och levnadskostnader. I sitt gruppanförande efterlyste riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) flexibilitet även i beslutsfattandet i en värld som präglas av turbulens och omvälvande världshändelser.
Bergqvist: Hyvinvointiyhteiskunnan taso mitataan siinä, miten kohtelemme heikoimpia15.4.2026 15:08:08 EEST | Tiedote
Eduskunta on tänään käynyt välikysymyskeskustelun köyhyydestä ja elinkustannuksista. Ryhmäpuheenvuorossaan kansanedustaja Sandra Bergqvist (RKP) peräsi joustavuutta myös päätöksenteossa maailmassa, jota leimaavat mullistavat maailmantapahtumat.
Henriksson frågar kommissionen om geoblockering av tv och film15.4.2026 11:02:11 EEST | Pressmeddelande
Europaparlamentariker, Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP) har ställt en skriftlig fråga till Europeiska kommissionen gällande att geoblockering begränsar språkminoriteters rättigheter i EU på den inre marknaden.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme