Pohjois-Suomen elinvoimakeskus

Kainuun työttömyys nousi 3 % joulukuussa

Jaa

Kainuussa oli joulukuun lopussa noin 3 800 työtöntä työnhakijaa. Työttömyysaste 12,6 % oli alueista seitsemänneksi matalin. Pitkäaikaistyöttömien määrä ylitti tuhannen henkilön rajan ensimmäistä kertaa helmikuun 2018 jälkeen. Työvoiman kysyntä kasvoi pitkästä aikaa.

Kainuun kartta: Työttömien työnhakijoiden prosenttiosuudet kunnittain joulukuussa 2025; Puolanka 19,0 %, Suomussalmi 15,0 %, Hyrynsalmi 13,5 %, Paltamo 13,3 %, Kuhmo 13,8 %, Ristijärvi 9,2 %, Sotkamo 8,5 %, Kajaani 12,8 %.
Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta kunnittain Kainuussa joulukuussa 2025. Kuva: KEHA Työllisyyskatsaus, Kainuu.

Kainuun työttömyysaste koheni vähitellen suurimman osan vuodesta 2025. Joulukuun lopussa työttömiä työnhakijoita oli 3 807, mikä on 111 henkilöä enemmän (+3 %) kuin vuotta aiemmin. Kehitys oli alueista neljänneksi parasta. Parasta kehitys oli Lapissa (-2 %) ja heikointa Pohjanmaalla (+19 %). Koko maan työttömyys nousi 9 %.

Työttömyysaste oli Kainuussa kuun lopussa 12,6 %, alueista seitsemänneksi vähiten ja 0,4 prosenttiyksikköä enemmän kuin vuotta aiemmin. Koko maassa työttömyysaste oli 13,0 %, mikä on prosenttiyksikön vuoden takaista enemmän.

Työttömyys pieneni viime vuodesta neljässä Kainuun kunnassa. Neljässä kunnassa työttömyys nousi. Lasku oli suhteellisesti suurinta Ristijärvellä (-25 %) ja Puolangalla (-11 %) ja kasvua tuli eniten Paltamossa (+10 %) ja Sotkamossa (+9 %). Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli kolmessa Kainuun kunnassa matalampi kuin koko maan keskiarvo 13,0 %. Alhaisin työttömyysaste oli Sotkamon 8,5 % ja Ristijärven 9,2 %. Korkein työttömyysaste oli Puolangan 19,0 % ja Suomussalmen 15,0 %.

Pitkäaikaistyöttömyys on ollut nousussa jo yli kaksi ja puoli vuotta. Joulukuussa tuli kasvua edelliskuusta 3 % (+26) ja vuoden takaisesta 19 % (+163). Yhteensä pitkäaikaistyöttömiä oli 1 009. Pitkäaikaistyöttömiä oli edellisen kerran yli tuhat helmikuussa 2018. Työttömistä 27 % oli pitkäaikaistyöttömiä. Koko maassa osuus oli 39 %.

Uudet avoimet työpaikat kasvoivat edellisvuodesta ensimmäistä kertaa 2024 huhtikuun jälkeen

Työvoiman kysyntä on ollut jo reilut kaksi vuotta useimpina kuukausina merkittävästi edellisvuotta vähäisempää, mutta uusien avoimien työpaikkojen määrä lisääntyi joulukuussa ensimmäistä kertaa vuoden 2024 huhtikuun jälkeen. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin julkiseen työnvälitykseen 21 % vuotta aiempaa enemmän (+44), yhteensä 254. Kehitys oli alueista parasta, mutta kasvua tuli kuudella muullakin alueella. Koko maassa paikkamäärä nousi 38 %. Ennätysvuosien kysyntään on Kainuussakin vielä pitkä matka, sillä esimerkiksi vuoden 2022 joulukuuhun verrattuna paikkamäärä tippui peräti 79 %.

Ammattiryhmissä uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin Kainuussa eniten rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöille (63), palvelu- ja myyntityöntekijöille (61) sekä ryhmälle muut työntekijät (45). Paikkamäärän kasvu oli suurinta ryhmällä muut työntekijät (+17). Laskua tuli eniten prosessi- ja kuljetustyöntekijöillä (-5).

Työvoiman saatavuus on parantunut väliaikaisesti, kun työpaikkojen määrä on laskenut matalasuhdanteen takia. Joulukuun lopussa vähiten työttömänä työnhakijana per avoin työpaikka oli terveydenhuollon erityisasiantuntijoita (mm. lääkärit, hammaslääkärit ja eläinlääkärit), suojelu- ja vartiointityöntekijöitä sekä siivoojia, kotiapulaisia ja muita puhdistustyöntekijöitä.

Tiedot perustuvat KEHA-keskuksen työnvälitystilastoihin.

Seuraava Työllisyyskatsaus julkaistaan 24. helmikuuta 2026.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pohjois-Suomen elinvoimakeskus
Elinkeinot ja osaaminen -osasto

analyytikko Atte Laitinen
p. 0295 023 886, atte.laitinen@elinvoimakeskus.fi

yksikön päällikkö Anne Ristioja
p. 0295 023 582, anne.k.ristioja@elinvoimakeskus.fi

Kuvat

Kainuun kartta: Työttömien työnhakijoiden prosenttiosuudet kunnittain joulukuussa 2025; Puolanka 19,0 %, Suomussalmi 15,0 %, Hyrynsalmi 13,5 %, Paltamo 13,3 %, Kuhmo 13,8 %, Ristijärvi 9,2 %, Sotkamo 8,5 %, Kajaani 12,8 %.
Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta kunnittain Kainuussa joulukuussa 2025.
Kuva: KEHA Työllisyyskatsaus, Kainuu.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Pohjois-Suomen elinvoimakeskus hoitaa maaseutuun, liikenteeseen, elinkeinoihin ja työllisyyteen, maahanmuuttoon, ympäristöön sekä rahoitukseen, kehittämiseen ja seurantaan liittyviä valtion aluehallinnon tehtäviä. Pohjois-Suomen elinvoimakeskus toimii Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun  maakuntien alueella, ja keskitettyjen tehtävien kautta palvelee myös muita alueita.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Suomen elinvoimakeskus

Pohjois-Pohjanmaalla yli 26 000 työtöntä työnhakijaa vuoden 2025 lopussa27.1.2026 08:10:02 EET | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaalla oli joulukuun lopussa 26 400 työtöntä työnhakijaa, mikä on 1 700 henkeä (+7 %) enemmän kuin vuosi sitten. Marraskuusta työttömien työnhakijoiden määrä kasvoi 2 900 (+12 %) henkilöllä. Työttömien määrä kasvaa loppuvuonna kausivaihtelun mukaisesti, kun moni opinnoista valmistunut ilmoittautuu työttömäksi työnhakijaksi ja useilla työmailla tehtävät vähenevät talvikuukausiksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye