Startup-yritysten barometri: Näkemykset oman yrityksen taloudellisesta tilanteesta laskivat mittaushistorian heikoimmaksi
26.1.2026 09:23:08 EET | Suomen startup-yhteisö | Tiedote

Suomen startup-yhteisön tuoreimman barometrin (Q4) tulosten mukaan startupien arvio omasta taloudellista tilanteesta on laskenut historiallisen matalalla tasolle. Sentimentti on laskenut yli vuoden ajan, ja viimeisin pudotus on huomattava. Käytännössä startupit raportoivat oman taloudellisen tilanteen positiiviseksi, mutta aiempaan verrattuna selvästi heikommaksi. Kyselytutkimuksen tuloksiin liittyy aina satunnaista vaihtelua, mikä vaikeuttaa tulosten tulkintaa lyhyellä aikavälillä.
“Tulokset ovat yllättäviä ja hieman huolestuttavia. Startup-kenttä on saanut paljon positiivista ansaittua näkyvyyttä viime aikoina ja olemme kaikki kuulleet monia hienoja uutisia muun muassa historiallisista rahoituskierroksista. Syy erityisen heikkoon vuosineljännekseen on epäselvä vielä tässä kohtaa. On hyvä kuitenkin muistaa, että startup-yritykset raportoivat vielä taloudelliset tilanteensa positiiviseksi”, kommentoi Suomen startup-yhteisön ekonomisti Amir Hassan.

Myös ympäröivä taloustilanne nähdään aiempaa heikompana

“Startupit arvioivat ympäröivän taloustilanteen heikentyneet vuoden 2025 loppupuolella hieman. Valitettavasti vuosi 2026 näyttää alkaneen aiempaa epävarmemmin etenkin Yhdysvaltojen noopeati muuttuvan ulkopolitiikan ja geopoliittisten epävarmuustekijöiden siivittelemänä”, toteaa Suomen startup-yhteisön toimitusjohtaja Riikka Pakarinen.
Lähitulevaisuuden rekrytoinnissa ei ole nähtävissä suurta muutosta - Toteutunut työntekijämäärät vaikuttaneen kuitenkin hitaammin kuin oletettu

“On nähtävissä, että vuoden 2025 aikana startuppien toteutunut työntekijämäärien kasvuvauhti on laskenut huomattavasti. Eli keskimääräisessä startupissa työntekijämäärät ovat nousseet, mutta hitaammin kuin aikaisemmin todennäköisesti peilaten niiden taloudellista tilannetta ja ympäröivää maailman poliittista epävarmuutta. Sama viesti toistuu myös konkreettisesti kentällä käydyissä keskusteluissa: epävarmuus hidastaa rekrytointeja. Lähitulevaisuuden rekrytointitarpeet ovat kuitenkin vielä vahvasti positiivisen puolella, ja jopa kasvoivat hieman”, kertoo Suomen startup-yhteisön kasvu- ja yhteisöjohtaja Maija Lindeman.
Kysely toteutettiin verkon kautta vuoden 2025 viimeisimmän kvartaalin aikana ja vastaajina oli 109 Suomen startup-yhteisön jäsenyritystä.
Amir Hassan
Ekonomisti
Suomen startup-yhteisö
Riikka Pakarinen
Toimitusjohtajja
Suomen startup-yhteisö
Maija Lindeman
Kasvu- ja yhteisöjohtaja
Suomen startup-yhteisö
Lisätiedot: Amir@startupyhteiso.com
Yhteyshenkilöt
Amir Hassan
amir@startupyhteiso.comTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen startup-yhteisö
Startup-yrittäjät rakentavat ratkaisuja Suomen suuriin haasteisiin4.9.2026 11:46:09 EEST | Tiedote
Suomalaiset startupit kehittävät ratkaisuja terveydenhuollosta puolustukseen ja puhtaaseen energiaan. Suomen startup-yhteisön ja FiBANin yhteinen aineisto osoittaa, että enkelirahoitusta saaneita kasvuyrityksiä toimii laajasti yhteiskunnan ja talouden kannalta keskeisillä aloilla. Yrittäjän päivänä Suomen startup-yhteisö muistuttaa, että jokaisen yrityksen taustalla on ongelma, joka on jonkun mielestä liian tärkeä sivuutettavaksi.
Startupien talousnäkymät paranivat – joka toinen suunnittelee pysyvää laajentumista ulkomaille vuoden sisällä3.9.2026 07:23:22 EEST | Tiedote
Startupien talousnäkymät paranivat vuoden toisella neljänneksellä. Erityisesti odotukset yleisestä taloustilanteesta vahvistuivat, vaikka rekrytointiodotukset hieman heikkenivät. Samalla yli puolet startupeista suunnittelee aktiivisesti pysyvää laajentumista ulkomaille seuraavan vuoden aikana ja lähes 80 prosenttia vähintään harkitsee sitä.
Optiouudistuksen tärkein ongelma korjataan2.9.2026 11:42:08 EEST | Tiedote
Hallitus sopi budjettiriihessä muutoksista työsuhdeoptioiden verotuksen uudistukseen. Suomen startup-yhteisö kiittää hallitusta lausuntopalautteen huomioimisesta. Muutosten ansiosta uudistus palvelee aiempaa paremmin kasvuyrityksiä ja niiden työntekijöitä.
Exit-vero toisi vähän verotuloja ja paljon hallinnollista työtä6.8.2026 13:21:18 EEST | Tiedote
Julkiseen keskusteluun noussut exit-vero toisi valtiolle vain vähän tuloja, mutta voisi aiheuttaa startup-yrittäjälle huomattavan verovastuun osakkeista, joita hän ei ole myynyt. Vuonna 2022 valmistellun mallin verotuotoksi arvioitiin vuotta myöhemmin noin 25 miljoonaa euroa.
Euroopan pitää tehdä kasvuyritysten rajat ylittävästä toiminnasta helpompaa17.6.2026 07:37:00 EEST | Tiedote
Eurooppa etsii keinoja vahvistaa kilpailukykyään tiukkenevassa maailmantilanteessa. Yksi käytännön uudistuksista on EU:ssa valmisteltava uusi eurooppalainen yhtiömuoto, jonka tavoitteena on helpottaa yritysten kasvua yli rajojen ja vähentää sisämarkkinoiden sääntelyn pirstaloitumista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme