Läpimurto lintututkimuksessa: 300 000 suomalaisen älypuhelinhavainnot mahdollistivat maailman tarkimman lintujen esiintymisen ennustemallin
27.1.2026 12:01:56 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Jyväskylän yliopiston akatemiaprofessori Otso Ovaskaisen uusi huippututkimus yhdistää kansalaisten keräämiä lintuhavaintoja tekoälyyn ja Tieteen tietotekniikan keskuksen (CSC) supertietokoneiden laskentatehoon. Monitieteinen tutkimusryhmä on kehittänyt maailman tarkimman ennustemallin, joka pystyy ennustamaan lintujen esiintymisen pienetkin muutokset lähes reaaliajassa.

Suomessa kerätään Muuttolintujen Kevät mobiilisovelluksella vuosittain noin 7 miljoonaa lintuhavaintoa. Sovellusta käyttää yli 300 000 käyttäjää Suomessa. Nyt Jyväskylän yliopiston tutkijat ovat julkaisseet ennustemallin, joka hyödyntää näitä kansalaisten havaintoja ja huipputeknologiaa.
- Laaja suomalainen havaintodata yhdistettynä pitkäaikaiseen lintujenseurantaan sekä maankäytön ja metsänrakenteen aineistoihin muodostavat harvinaisen arvokkaan tietovarannon, jota CSC:n supertietokoneet käsittelevät päivittäin. Kehittämämme uusi malli päivittyy reaaliaikaisesti ja tuo lintujen liikkeistä ja lauluaktiivisuudesta tarkempia ennusteita kuin koskaan ennen, iloitsee akatemiaprofessori Otso Ovaskainen Jyväskylän yliopistosta.
Kansalaishavainnot vauhdittavat tutkimusta
Aiemmin ennusteet lintujen esiintymisestä nojautuivat pitkälti lintujen tunnistuksen taitaviin harrastajiin ja tiedot päivittyivät melko hitaasti. Nyt Muuttolintujen Kevät -sovelluksen uusi tekoälymalli antaa kaikille mahdollisuuden osallistua tutkimukseen lintutuntemuksesta riippumatta. Mobiilipohjainen tiedonsiirto ja uudet tilastomallit mahdollistavat myös ennusteiden päivittäisen päivittymisen.
- Uusi lähestymistapa avaa laajasti uusia mahdollisuuksia lajien esiintymiseen vaikuttavien tekijöiden tutkimukseen ja dynaamisten ekologisten ilmiöiden ennustamiseen, kertoo Ovaskainen.
Tutkimus on julkaistu arvostetussa Nature Ecology & Evolution -lehdessä. Se on toteutettu kansainvälisenä ja monitieteisenä yhteistyönä, ja siihen ovat osallistuneet Jyväskylän yliopisto, Duken yliopisto, CSC – Tieteen tietotekniikan keskus, Helsingin yliopisto sekä suomalaisten tutkimusasemien verkosto.
Tieto takaisin käyttäjille: kohti jaettua ymmärrystä ympäristöstä
Tulevaisuudessa ennustetietoa voidaan turvallisesti ja eettisesti tuoda takaisin Muuttolintujen Kevät -sovellukseen käyttäjille asti. Tiedon jakaminen käyttäjille rakentaa yhteistä ymmärrystä ympäristön tilanteesta.
- Suomalaiset ovat innokkaasti käyttäneet Muuttolintujen Kevät -sovellusta ja sitä kautta mahdollistaneet osaltaan merkittävien tutkimustuloksien syntymisen. Tavoite on kehittää kansalaisten käyttöön entistä parempi ja ominaisuuksiltaan laajempi sovellus kevääksi 2026, toteaa kehittämispäällikkö Ari Lehtiö Jyväskylän yliopistosta.
Muuttolintujen Kevät -nimisen sovelluksen voi ladata itselleen älypuhelimen sovelluskaupasta. Sovellus tuntee tällä hetkellä yli 250 suomalaista lintulajia, ja sen tunnistusalgoritmia kehitetään jatkuvasti.
Artikkelin tiedot:
- DOI numero: 10.1038/s41559-025-02966-3
- Linkki artikkeliin: https://www.nature.com/articles/s41559-025-02966-
Lisätietoa:
-
Muuttolintujen Kevät: https://www.jyu.fi/fi/tutkimus/muuttolintujen-kevat
- Lataa sovellus: Android, iPhone
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Akatemiaprofessori Otso Ovaskainen, otso.t.ovaskainen@jyu.fi, +358503092795
Kehittämispäällikkö Ari Lehtiö, ari.lehtio@jyu.fi, +358503610992
Elina LeskinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 461 7880elina.leskinen@jyu.fiKuvat

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitös: Datalähtöiset liiketoimintamallit kaatuvat usein skaalaukseen – kasvun keinot on sovitettava liiketoimintamallin kypsyyteen24.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
KTM Eveliina Lakka tutki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun markkinoinnin väitöskirjassaan, miten teolliset B2B-yritykset luovat, toimittavat ja kaappaavat arvoa datalähtöisten liiketoimintamallien avulla. Tutkimus paljastaa, että moni yritys onnistuu datalähtöisissä piloteissa, mutta pilottien muuntaminen kannattavaksi ja toistettavaksi liiketoiminnaksi epäonnistuu usein. Tämän vuoksi kasvustrategia on sovitettava liiketoimintamallin kypsyysvaiheeseen.
Turvallisuusalan asiantuntija Sari Tappura työelämäprofessoriksi rakentamaan uutta turvallisuusteknologian diplomi-insinöörikoulutusta24.8.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Yli 20 vuoden kokemus turvallisuuden tutkimuksesta, opetuksesta, teollisuudesta ja viranomaistyöstä tuo Sari Tappuran Jyväskylän yliopiston uudeksi työelämäprofessoriksi. Hänen tehtävänään on vahvistaa Jyväskylän yliopiston turvallisuusteknologian tutkimusta ja osaamista sekä rakentaa syksyllä käynnistyvää uutta diplomi-insinöörikoulutusta.
Nordic-Baltic PIAAC Conference 2026 kokoaa päättäjät ja tutkijat pohtimaan aikuisten taitojen nykytilaa21.8.2026 15:03:55 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston Koulutuksen tutkimuslaitoksessa järjestetään 26.-27.8.2026 Nordic-Baltic PIAAC Conference 2026 -konferenssi. Pohjoismaiden ja Baltian maiden yhteisessä konferenssissa esitellään OECD:n Kansainvälisen aikuisten taitotutkimuksen (PIAAC) uusimpia tuloksia. Konferenssiin on ilmoittautunut noin 120 osallistujaa Pohjoismaiden ja Baltian maiden lisäksi myös muualta Euroopasta, Yhdysvalloista ja Singaporesta. Tutkimustuloksia kommentoimaan olemme kutsuneet korkean tason päättäjiä Pohjoismaista ja Baltian maista.
Väitös: Kalanpoikaset paljastavat rannikon tärkeät lisääntymisalueet21.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Lari Veneranta tutki väitöskirjassaan siian, muikun, ahvenen ja kuhan lisääntymisalueita sekä niiden sijaintia määrittäviä ympäristötekijöitä pohjoisella Itämerellä.
Väitös: Monikielisten lasten vahvuudet jäävät yhä puutteiden varjoon19.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisessa koulukeskustelussa monikieliset lapset nähdään usein lähinnä puutteellisen suomen kielen taidon kautta. Venla Rantasen tuore väitöstutkimus kuitenkin paljastaa toisenlaisen puolen: lapset hyödyntävät eri kieliä monipuolisesti, rakentavat niiden avulla ystävyyssuhteita ja he tunnistavat myös syrjintää. Tutkija haastaa koulujärjestelmää ja päättäjiä näkemään monikieliset lapset kokonaisvaltaisina yksilöinä eikä vain kotoutuvina suomen kielen oppijoina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme