Osuuskauppa Arina

Korkein hallinto-oikeus ei myöntänyt valituslupaa – Oulun Solo Sokos Hotel -hanke pääsee etenemään

26.1.2026 13:41:24 EET | Osuuskauppa Arina | Tiedote

Jaa

Korkein hallinto-oikeus päätti tänään olla myöntämättä valituslupaa asiassa, joka koski Oulun Vänmanninsaareen suunnitellun Solo Sokos Hotelin asemakaavan muutosta. Päätöksen myötä Osuuskauppa Arinan tavoitteena on päästä aloittamaan tornihotellin rakentaminen syksyllä 2026. Arinan tavoitteena on toteuttaa vaikuttava hotellikokonaisuus, johon kuuluu 246 huonetta, ruokaravintola, kokous- ja juhlatilat, saunamaailma sekä ylimmän kerroksen Skybar. Kokonaisuus on suunniteltu vastaamaan kaupungin tavoitteita ja liiketoiminnallisia edellytyksiä sekä oululaisten ja matkailijoiden toiveita.

Kuva valoisasta arkkitehtuurimaisemasta, jossa näkyy moderneja rakennuksia ja silta.
Kuvituskuva: Arkkitehtuuritoimisto B & M Oy

– Olemme tyytyväisiä korkeimman hallinto-oikeuden nyt tekemään ratkaisuun olla myöntämättä valituslupaa. Haluamme kiittää Oulun kaupunkia ja kaikkia yhteistyökumppaneita huolellisesti ja tarkkaan tehdystä selvitys- ja valmistelutyöstä sekä yhteistyöstä hankkeen edistämiseksi. Hankkeen kustannusarvio on yli 50 milj. euroa, joten hanke on merkittävä sekä Osuuskauppa Arinalle että Oululle. Tulemme vielä tarkastelemaan hankkeen kustannusarvion uudelleen ennen lopullista investointipäätöstä, sanoo Osuuskauppa Arinan talousjohtaja Anu Junnikkala-Alho

Solo Sokos Hotelli tulee tarjoamaan majoitusta Oulun merellisissä maisemissa ja vahvistamaan kaupungin vetovoimaa. Hanke tuo mukanaan merkittäviä investointeja ja luo satoja työmahdollisuuksia alueen rakennusalan ammattilaisille rakennusvaiheen aikana, sekä työllistää valmistuttuaan suuren joukon matkailu- ja ravitsemisalan osaajia.

– Tornihotelli tulee olemaan oululaisille uusi upea ylpeydenaihe. Ylimmän kerroksen Sky Barista avautuvat henkeäsalpaavat näköalat merelle ja yli kauniin Oulun seudun, kertoo Osuuskauppa Arinan matkailu- ja ravitsemiskaupan toimialajohtaja Ulla Peltoniemi.

– Tarkempia suunnitelmia lähdetään nyt päätöksen saatuamme jatkamaan ja odotamme innolla, että pääsemme kertomaan suunnitelmista tarkemmin lähiaikoina, Peltoniemi lisää.

Faktoja Ouluun suunnitellusta Solo Sokos Hotellista: 

  • 246 huoneen Solo Sokos Hotel  
  • 20 kerrosta 
  • Ruoka- ja näköalaravintolat 
  • Kokous- ja juhlatilat 
  • Saunamaailma 
  • Maanalainen pysäköintihalli sis. sähköautonlatauspisteitä 
  • Työllistämisvaikutus rakennusaikana 348 henkilötyövuotta 
  • Arkkitehtitoimisto JK – Arkkitehdit ja Arkkitehtuuritoimisto B & M Oy 
  • Hotellin sisustussuunnittelusta tulee vastaamaan Sisustusarkkitehtitoimisto Rune & Berg Design 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Osuuskauppa Arina on kuluttajaosuuskunta, jonka omistavat tasavertaisesti yli 200 000 pohjoissuomalaista kotitaloutta. 3000 Arinalaista tarjoavat marketkaupan, liikennekaupan, tavaratalo- ja erikoisliikekaupan sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan palveluita noin 180 toimipaikassa eri puolilla Pohjois-Suomea. Arinan asiakasomistajat saavat palveluja käyttämällä hyötyjä keskimäärin noin 538 euroa taloutta kohden vuodessa. Arinan tuotot palautetaan aina pohjoiseen, pohjoisen ihmisten ja alueen hyväksi.

Kuvassa on vihreällä S-logo ja teksti "Arina"

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Arina

Osuuskauppa Arinan uusi edustajisto on valittu – Yli 55 000 asiakasomistajaa äänesti Arinan vaaleissa28.4.2026 20:01:50 EEST | Tiedote

S‑vaalilautakunta on julkistanut Osuuskauppa Arinan kevään 2026 osuuskauppavaalien tuloksen. Äänioikeutta käytti 55 708 asiakasomistajaa, ja äänestysprosentti oli 27,6 prosenttia (- 4,6 %). Edustajistoon valittiin 65 jäsentä, jotka toimivat arjen ääninä ja viestinviejinä Arinan hallinnon ja asiakasomistajien välillä. Edustajistoon valitut ja kaikkien ehdokkaiden äänimäärät on julkaistu arina.fi/vaalit vaalisivuilla. S-vaalilautakunta kiittää asiamiehiä, ehdokkaita ja äänestäjiä aktiivisuudesta.

Hiukkavaaran ja Zeniitin S-marketit vahvistavat kasvavien alueiden päivittäispalveluja– modernit myymälät palvelevat asiakkaita laajoilla valikoimilla ja edullisella hintatasolla10.3.2026 07:56:00 EET | Tiedote

Osuuskauppa Arina avaa torstaina 12.3. klo 10 kaksi uutta S-market-yksikköä: S-market Hiukkavaaran Ouluun ja S-market Zeniitin Kempeleeseen. Uudet, moderneilla palveluilla varustetut myymälät tarjoavat laajat valikoimat, sujuvan asioinnin ja energiatehokkaat ratkaisut kasvavien alueiden asukkaiden arkea helpottamaan.

Arinan vuoden 2025 parhaat työryhmät ja päälliköt palkittiin – Vuoden päällikkö -tunnustus S-market Herkun Niko Pothille19.2.2026 13:42:12 EET | Tiedote

Osuuskauppa Arina palkitsi vuoden 2025 parhaat työryhmät ja esihenkilöt Oulussa järjestetyillä päällikköpäivillä. Osuuskauppa Arinassa palkitaan vuosittain esihenkilöt ja työryhmät, jotka ovat onnistuneet esimerkillisesti asiakaskokemuksen, henkilöstökokemuksen ja sujuvan arjen vahvistamisessa, sekä kaupallisuuden johtamisessa. Arinan vuoden 2025 päälliköksi valittu Niko Poth tunnetaan välittävänä ja läsnä olevana esihenkilönä, joka on johdonmukaisella ja tavoitteellisella otteellaan saavuttanut yhdessä S-market Herkun tiimin kanssa asiakkaiden luottamuksen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye