Metsähallituksen hakkuulista julki: 70 luonnonmetsää uhattuna
30.1.2026 07:07:00 EET | Greenpeace | Tiedote
Greenpeace on julkaissut uuden listan valtion hakkuiden uhkaamista luonnonmetsistä. Metsähallituksen hakkuusuunnitelmista löytyy jopa 70 suojelematonta luonnonmetsää eri puolilta Suomea. Greenpeace, Metsäliike, Luontoliitto ja Ei polteta tulevaisuutta -kampanja vetoavat metsäyhtiöihin: luonnonmetsät on jätettävä rauhaan.

“On vaikea ymmärtää, mitä Metsähallitus ja metsäteollisuus hyötyvät siitä, että näistä vähäisistä kohteista riidellään. Puun saanti ei ole näistä metsistä kiinni. Metsähallitus ohittaa järjestelmällisesti asiantuntijatietoa ja luo hakkuilla kymmeniä uusia kiistakohteita, uusia Aalistuntureita”, sanoo Greenpeacen metsäasiantuntija Matti Liimatainen.
Akuutin hakkuu-uhan alla olevat 70 luonnonmetsää sijaitsevat eri puolilla Suomea. Ne on listattu Greenpeacen tänään julkaisemaan karttaan.
Metsähallituksen hakkuuaikeet kiihtyneet
Greenpeace, Suomen luonnonsuojeluliitto ja Metsähallitus käyvät valtion mailla sijaitsevista ympäristöjärjestöjen tärkeinä pitämistä metsäkohteista neuvotteluja. Yhä useampi suojelullisesti arvokas metsä on päätynyt Metsähallituksen hakkuulistalle metsien luontoarvoista huolimatta.
Hakkuulistalle päätyneet luonnonmetsät ovat Luonnonmetsätyöryhmän tai ympäristöjärjestöjen ammattilaisten kartoittamia ja löytämiä. Ne ovat usein luontoarvoiltaan vastaavia kuin viereiset suojelualueet. Niistä on löytynyt satoja uhanalaisia lajeja. Metsien kytkeytyneisyys olemassa oleviin suojelualueisiin on usein erinomainen.
Suomen metsien monimuotoisuuden turvaamisen kannalta juuri luonnonmetsät ovat avainasemassa. Tutkijoiden mukaan jäljellä olevien luonnonmetsien suojelu on yksi tärkeimmistä ja kiireisimmistä toimista luontokadon pysäyttämiseksi.¹
Luonnonmetsiä päätyy selluksi
Edellisen kerran Metsähallitus hakkasi luonnonmetsää vuoden 2025 joulukuussa Ylimmäisensuolla Suomussalmella. Metsä Group myönsi, että luonnonmetsän puuta päätyi sellutehtaalle.
“On surullista, että arvokkainta luontoamme päätyy yhä selluksi ja vessapaperiksi. Vastuu luonnonmetsien säilymisestä kuuluu myös metsäyhtiöille. Vastuullisuuspuheista huolimatta metsäyhtiöiltä ei ole löytynyt selkärankaa sanoa Metsähallitukselle, että näistä luonnonmetsistä emme osta puuta”, Matti Liimatainen sanoo.
Greenpeace, Metsäliike, Luontoliitto ja Ei polteta tulevaisuutta -kampanja julkaisivat tänään vetoomuksen, jossa metsäyhtiöitä vaaditaan luopumaan puun ostamisesta luonnonmetsistä.
70 hakkuiden uhkaamaa luonnonmetsää:
Taivalkoski, Hoikanvaara
Suomussalmi, Karttimonjoki
Suomussalmi, Harsuvaarat
Suomussalmi, Paljakkalampi
Suomussalmi, Karhuviidanmaa
Suomussalmi, Kaupinlampi
Suomussalmi, Tihkuvaara
Suomussalmi, Lampokangas
Suomussalmi, Ruottusenvaara
Suomussalmi, Portinvaara
Ristijärvi, Kivijärvi
Kuhmo, Hevoshuuhdinsuo-Vuosilukulampi
Kuhmo, Iso-Valkeinen
Posio, Akonvaara
Posio, Laukkujärvi
Salla, Puupalovaara
Rovaniemi, Käyrästunturi
Rovaniemi, Lomperovaara / Lomperoselkä
Rovaniemi, Vittaoja
Rovaniemi, Yli-Säynäjävaara
Rovaniemi, Harrivaara
Rovaniemi, Saari-Jouttiselkä
Lieksa, Iso Hovivaara
Nurmes, Peurajärvi
Nurmes, Muuranvaara-Haapavaara
Heinävesi, Takkaniemi-Keskisalo / Hyövynlahti
Heinävesi, Polvijärvi / Valkeisneva
Leppävirta, Kohmansalo
Leppävirta, Korppinotko
Heinävesi, Musta-Kohma
Heinävesi, Sahanlahti / Saunamäki
Pieksämäki, Kukkarojärvi
Hirvensalmi, Höykynvuoret
Mikkeli, Kolonmäki
Savonlinna, Syvänlahdenvuori
Savonlinna, Vaaherlampi
Savonlinna, Naaranlahti
Mikkeli, Särkilammenkangas
Ilmajoki, Navettamäki
Vöyri, Pöusko
Reisjärvi, Saarijärvi
Jämijärvi, Lakianeva
Viitasaari, Egyptinkorpi
Kivijärvi, Häntärämeenkangas
Kivijärvi, Tammalahdenkorpi
Kivijärvi, Säkkisenneva / Säkkilampi
Kivijärvi, Pitkäkorpi
Ähtäri, Sysilampi
Ähtäri, Haukkasalo
Ähtäri, Hauinniemi
Ähtäri, Riutto
Saarijärvi, Pieni Kiesin
Orivesi, Oriahde, varikon metsä
Parkano, Särkijärvet
Parkano, Korkeakangas
Ylöjärvi, Suolijärvi
Ylöjärvi, Kantolamminkulo
Ylöjärvi, Pirttineva
Ikaalinen, Häilykangas
Padasjoki, Riemulankangas
Padasjoki, Siltalansuo
Padasjoki, Apajaistenkorpi-Kulonpalonkangas
Hausjärvi, Selänoja
Virolahti, Juurikkasuo
Lapinjärvi, Ilveskallio
Lapinjärvi, Koivualhonmäki
Lapinjärvi, Brännängen-Nylandsberget
Tuusula, Vitkälla
Tuusula, Mätäkivi
Tuusula, Pirunkorpi
70 uhattua luonnonmetsää kartalla
Viitteet
¹Luontopaneelin ja Ilmastopaneelin raportti: Sekä ilmasto- että luontotavoitteet edellyttävät hakkuiden maltillistamista (2026).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matti LiimatainenMetsäasiantuntija
- metsien suojelu ja suojelutilastot
- luonnonmetsät ja vanhat metsät
- metsäteollisuus
- metsäpolitiikka
- metsäsertifiointi
Mari VaaraTiedottaja
Puh:040 751 7957mari.vaara@greenpeace.orgKuvat




Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Greenpeace
Vuoden Huiputus -kilpailun ehdokkaat julki – vuoden pahimman viherpesijän palkinnosta kilpailevat Metsä Groupin Lambi, Atrian lihantuotantoa markkinoiva sarja sekä St1:n ja Hiihtoliiton kumppanuus8.5.2026 08:11:00 EEST | Tiedote
Vuoden pahinta viherpesutekoa etsivän Vuoden Huiputus -kilpailun ehdokkaat julkistettiin tänään 8.5. Helsingissä. Kilpailussa palkitaan viestintä- tai markkinointiteko, joka esittää katteettomia ympäristö- tai ilmastoväittämiä tai luo muuten harhaanjohtavia mielikuvia toiminnan kestävyydesta ja luontovaikutuksista. Yleisö voi äänestää voittajaa kilpailun verkkosivuilla.
Aktivistit läväyttivät vetoomuksen 10 metrin korkeudesta: “Luonnonmetsät eivät sovi selluksi”28.4.2026 08:53:03 EEST | Tiedote
Metsä Groupin sellukattilaan on toistuvasti päätynyt puuta luonnoltaan arvokkaista metsistä. 17 000 ihmistä allekirjoitti vetoomuksen, jossa yhtiötä vaaditaan lopettamaan puun ostaminen luonnonmetsistä. Greenpeacen aktivistit toimittivat vetoomuksen yhtiön pääkonttorille Espooseen luovalla tavalla.
Aktivistit yllättivät ministeri Multalan baarissa Kontulassa: “Sinä voit pelastaa luonnonmetsät”24.4.2026 16:38:57 EEST | Tiedote
Greenpeacen aktivistit vetosivat ympäristöministeri Sari Multalaan Miami Mopo Baarissa Kontulassa, jotta ministeri pysäyttäisi Suomen luonnonsuojeluhistorian suurimman vedätyksen ja pelastaisi luonnonmetsät. Tilassa järjestettiin keskustelutilaisuus, johon ministeri Multala osallistui.
Tuore selvitys: EU-alueen öljy-yhtiöt käärivät joka päivä 81,4 miljoonaa euroa ylimääräistä voittoa Iranin sodan seurauksena2.4.2026 13:15:00 EEST | Tiedote
EU-alueen öljy-yhtiöt takovat 81,4 miljoonaa euroa ns. windfall-voittoa joka päivä Iranin sodasta seuranneen polttoainehintojen nousun seurauksena. Tämä tarkoittaa noin 2,5 miljardin euron lisävoittoja pelkästään maaliskuun aikana.[1] Tiedot käyvät ilmi saksalaisen Energy Comment -konsulttiyhtiön tekemästä selvityksestä Excess Oil Profits in Times of War. Selvityksen tilasi Greenpeace. EU-maiden hallitusten on kiireellisesti verotettava fossiilisia voittoja energialaskujen helpottamiseksi ja investointien vauhdittamiseksi halpaan, turvalliseen ja kotimaiseen uusiutuvaan energiaan.
Greenpeace tuomitsee boreaalisen luonnonmetsän määritelmähuiputuksen: “Suomen luonnonsuojeluhistorian suurin vedätys”27.3.2026 12:13:53 EET | Tiedote
Maa- ja metsätalousministeriö pyrkii muuttamaan EU:n luontodirektiivin boreaalisen luonnonmetsän määritelmää. Ministeriö esittää luonnonmetsien ikärajan nostamista, mikä sulkisi noin 70 000 hehtaaria luonnonmetsiä suojelun ulkopuolelle. Greenpeace tuomitsee ikärajan nostamisen, ja pitää määritelmävedätystä suoranaisena huiputuksena.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme