Kela/FPA

Nytt inom anpassningsträning för barn med störningar i den neurologiska utvecklingen

27.1.2026 10:30:00 EET | Kela/FPA | Pressmeddelande

Dela

FPA har gjort vissa ändringar i familjerehabiliteringen för barn med störningar i den neurologiska utvecklingen för att tjänsterna bättre ska svara mot klienternas behov.

Syftet med familjerehabiliteringen för barn med störningar i den neurologiska utvecklingen är att stödja barnets funktionsförmåga, växande och utveckling och att erbjuda familjerna mångsidigt stöd i vardagen. Det har gjorts en del ändringar i tjänsterna, bland annat har man avgränsat målgrupperna tydligare.

Vem är rehabiliteringen avsedd för?

Rehabiliteringen är avsedd för familjer som har ett barn under 16‑ år med

Den sistnämnda rehabiliteringen lämpar sig också för familjer som har ett barn med en sällsynt funktionsnedsättning, såsom FASD, Fragile X syndrom, 22q11.2-duplikations- eller deletionssyndrom eller Prader-Willis syndrom.

Nya resurser för hela familjen

I rehabiliteringen fokuserar man på hela familjens välmående och på hur barnets utveckling och funktionsförmåga kan stödjas i olika situationer i vardagen. Sakkunniga hjälper familjen att hitta metoder som främjar barnets delaktighet och gör att vardagen löper smidigare hemma, på daghemmet och i skolan.

Under rehabiliteringen får familjen praktiska tips, nya perspektiv och möjlighet att tillsammans träna på färdigheter som stöder barnets växande och utveckling. Det finns också möjlighet att få kamratstöd och att utbyta erfarenheter med andra familjer i samma livssituation.

Barnen deltar i rehabiliteringen tillsammans med sin familj. Högst två vuxna och två syskon kan delta. Syskon under två år kan alltid delta. Familjerehabiliteringen för barn omfattar fem dygn och genomförs i form av grupprehabilitering i serviceproducentens lokaler.

Rehabiliteringen ordnas av

  • Coronaria kuntoutuspalvelut, Kempele – Zemppi Areena
  • Kankaanpään Kangaspolku Oy
  • Coronaria kuntoutuspalvelut, Hyvinge – Hotelli Sveitsi
  • Coronaria kuntoutuspalvelut, Esbo – Hotelli Korpilampi
  • Coronaria kuntoutuspalvelut, Kuopio – Kylpylähotelli Rauhalahti
  • Lehtimäen opisto.

Så här ansöker du om rehabilitering

Man söker till rehabiliteringen genom att fylla i FPA:s blankett för ansökan om rehabilitering. Till ansökan bifogar man en rehabiliteringsplan som gjorts upp av en läkare, ett läkarutlåtande‑B eller en sjukjournal där rehabilitering rekommenderas.

Kontakter

FPA:s kommunikationsenhetVi tar emot samtal från medierna på numret vardagar kl. 9–16. På det här numret förmedlar vi intervjuförfrågningar till våra sakkunniga. Du kan också kontakta oss per e-post.

Tel:020 634 7745viestinta@kela.fi

Beställ FPA:s nyhetsbrev

Beställ FPA:s nyhetsbrev så får du aktuell information om förändringar i FPA:s förmåner och tjänster, och om utbildningar och evenemang. Beställ nyhetsbrev

FPA har i uppgift att sköta grundtryggheten i livets olika skeden för alla dem som omfattas av den finländska sociala tryggheten.

Andra språk

Följ Kela/FPA

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kela/FPA

Forskning: Förändringar i diagnospraxis kan förklara att ångest har blivit den vanligaste orsaken till långvarig sjukfrånvaro27.1.2026 06:00:00 EET | Pressmeddelande

Sjukdagpenningsperioder på grund av ångestsyndrom har ökat kraftigt i Finland åren 2017–2024. Enligt en färsk studie från FPA har särskilt blandade ångest- och depressionstillstånd blivit en vanlig diagnostisk grund för sjukdagpenning. Förändringar i diagnospraxis kan delvis förklara varför ångest har blivit en allt vanligare orsak till långvarig sjukfrånvaro.

Tutkimus: Diagnoosikäytäntöjen muutokset voivat selittää ahdistuneisuuden nousua pitkien sairauspoissaolojen yleisimmäksi perusteeksi27.1.2026 06:00:00 EET | Tiedote

Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). (Poista, jos kieliversioita ei ole) Ahdistuneisuushäiriöihin perustuvat sairauspäivärahajaksot ovat yleistyneet Suomessa jyrkästi vuosina 2017–2024. Kelan tuoreen tutkimuksen mukaan erityisesti sekamuotoinen ahdistus- ja masennustila on noussut yleiseksi diagnostiseksi perusteluksi sairauspäivärahalle. Diagnoosikäytäntöjen muutokset voivat osaltaan selittää ahdistuneisuuden nousua pitkien sairauspoissaolojen syynä.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye