Suomen Yrittäjät

Yrittäjägallup: Kaupan ala tunnistaa vastuullisuusvaatimukset voimakkaimmin – alueellisia eroja ei juuri näy

28.1.2026 07:00:00 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa

Vastuullisuus on osa pk-yritysten arkea, sillä pk-yrityksistä 59 prosenttia kertoo tunnistavansa toimintaansa kohdistuvia vastuullisuusvaatimuksia. Toimialojen välillä erot ovat huomattavia, ja kaupan alalla vaatimukset tunnistetaan voimakkaimmin. Alueellisia eroja ei juuri näy; vastuullisuuteen liittyvät havainnot ja haasteet ovat hyvin samankaltaisia eri puolilla Suomea.

Suomen Yrittäjien asiantuntija Antti Turunen. Kuva: Johanna Erjonsalo
Suomen Yrittäjien asiantuntija Antti Turunen. Kuva: Johanna Erjonsalo

Kaupan alalla vaatimukset tunnistetaan jo 71 prosentissa pk-yrityksistä ja teollisuudessa 62 prosentissa. Rakentamisessa vastaava osuus on 55 prosenttia.

”Vaikuttaisi siltä, että kaupan alalla on hieman etumatkaa muihin toimialoihin nähden. Yhtenä selittävänä tekijänä on suorempi yhteys kuluttajiin. Edelläkävijät ovat myös tunnistaneet vastuullisuuden liiketoimintamahdollisuudet”, asiantuntija Antti Turunen Suomen Yrittäjistä sanoo.

“Suomalaiset kaupan yritykset ottavat vastuullisuuden vakavasti. Tämä on hyvä kuluttajien muistaa, kun samaan aikaan maahan ”temutetaan” halpatavaraa Kiinasta ilman takeita turvallisuudesta”, Turunen jatkaa.

Yli kymmenen työntekijän yrityksissä vaatimukset tunnistetaan selvästi useammin (78 % yrityksistä) kuin pienemmissä yrityksissä. Silti yksinyrittäjistäkin jo lähes puolet (49 %) on tietoisia yritykseensä kohdistuvista vastuullisuusodotuksista.

”Yksinyrittäjillä on rajalliset resurssit. Siihen nähden on myönteistä, kuinka hyvin he tunnistavat vastuullisuusvaatimukset. Tämä on liiketoiminnan kehittämisen kannalta tärkeää, sillä elämme toimintaympäristössä, jossa vastuullisuusodotukset kaiken aikaa lisääntyvät”, Turunen sanoo.

Lainsäädäntö luo lisääntyvää painetta, kehityksen ajurit vaihtelevat aloittain

Pk-yritysten mukaan yritysten vastuullisuusvaatimukset kumpuavat useimmiten lainsäädännöstä.

”Yllättävää on, kuinka monet pk-yritykset (61 %) kokevat lainsäädännön keskeisimmäksi vaatimusten lähteeksi, vaikka nykyinen yritysvastuusääntely ei suoraan velvoita pk-yrityksiä. Tämä kertoo siitä, että yrityksiin kohdistuu valtavasti erilaisia muita sääntelyvaatimuksia ympäristöä, työntekijöitä ja kuluttajaoikeuksia koskien”, Turunen sanoo.

Vaatimukset kanavoituvat myös eri sidosryhmien kautta. Teollisuudessa vaatimusten koetaan tulevan eritoten yritysasiakkailta, kaupan alalla kuluttajilta ja rakentamisessa keskeinen ajuri on tarjouskilpailujen ehdot. Sen sijaan rahoittajien vaikutus pk-yritysten vastuullisuuteen on vastausten perusteella vähäistä.

Uusia bisnesmahdollisuuksia tunnistettu, resurssit pullonkaulana

Kestävyyteen ja kiertotalouteen liittyviä uusia liiketoimintamahdollisuuksia on tunnistettu 41 prosentissa kyselyyn osallistuneista pk-yrityksistä.

”Mahdollisuudet havaitaan huomattavasti useammin niissä yrityksissä, jotka ovat tunnistaneet sidosryhmiensä vastuullisuusodotukset”, Turunen sanoo.

Vastuullisuuteen liittyviä kehitystoimia on tehnyt vain 23 prosenttia vastanneista pk-yrityksistä ja hieman yli puolet vastanneista pk-yrityksistä ei viesti vastuullisuudestaan vielä lainkaan.

“Osaaminen ja taloudelliset resurssit voivat muodostua pullonkaulaksi erityisesti pienimmissä yrityksissä.”

Yrittäjägallupin toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta 4.–11.12.2025. Kyselyyn vastasi 1 085 pk-yrityksen edustajaa. Tulosten luottamusväli on kokonaistulosten osalta 3,0 prosenttiyksikköä suuntaansa.  

Tutustu tuloksiin tarkemmin tästä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 47 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: EU-Intia-kauppasopimus avaa uusia mahdollisuuksia suomalaisille yrityksille27.1.2026 09:49:29 EET | Tiedote

Tänään julkaistu EU:n ja Intian välinen kauppasopimus on merkittävä askel suomalaisille yrityksille. – Tämä on tärkeä sopimus. EU tekee nyt sitä, mitä sen tässä tilanteessa pitää tehdä eli avaa yrityksilleen uusia markkinoita. Tämä auttaa myös suomalaisia yrityksiä ja tuo työtä Suomeen. Intiassa on paljon potentiaalia, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjät: ”Erittäin tärkeä ja odotettu uudistus” – Työryhmä esittää mikro- ja pienyrityksille oikeutta peruspankkipalveluihin23.1.2026 13:10:00 EET | Tiedote

Valtiovarainministeriön työryhmä esittää, että mikro- ja pienyrityksille säädetään oikeus perusmaksutiliin. Suomen Yrittäjät pitää esitystä merkittävänä parannuksena ja helpotuksena yritystoiminnan aloittamiseksi. – Esitys vastaa ongelmiin, joita pienet yritykset ovat kohdanneet. Toteutuessaan se poistaisi tilien avaamiseen, palveluiden rajoittamiseen ja tilien perusteettomiin sulkemisiin liittyviä haasteita, sanoo Suomen Yrittäjien johtava ekonomisti Petri Malinen.

Yrittäjien Pentikäinen: Trump peruutti – hyvä niin22.1.2026 06:51:59 EET | Tiedote

Ensiksi Trumpin ilmoitus on tietenkin hyvä asia myös yrityksille, koska se liennyttää kriisiä. Vaihtoehdot olivat paljon pahempia. Syventynyt epäluottamus Yhdysvaltoja kohtaan ei kuitenkaan häviä. Yllätyksiä ja käänteitä on luvassa vastakin. Siksi on tärkeä pitää pää kylmänä, varautua pahempaan ja etsiä vakaampia markkinoita muualta maailmasta, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen kirjoittaa blogissaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye