Xplora lanseeraa ensimmäisen matkapuhelimen ilman sosiaalista mediaa ja internetiä
2.2.2026 07:45:00 EET | Xplora Mobile Oy | Tiedote
Kaikissa Euroopan maissa käydään parhaillaan yhteiskunnallista keskustelua lasten pääsystä sosiaaliseen mediaan. Laaja pohjoismainen tutkimus osoittaa, että 6 kymmenestä 8–12-vuotiaasta lapsesta on kokenut epämiellyttäviä tilanteita verkossa. Yli puoleen lapsista on ottanut yhteyttä tuntematon henkilö. Lisäksi lähes 40 prosenttia lapsista on itse huolissaan siitä, että he käyttävät puhelintaan liikaa.

Pohjoismainen teknologiayritys Xplora lanseeraa uusimman innovaationsa: XploraOne – puhelimen, joka on suunniteltu alusta alkaen lapsille.
– Lasten ei pitäisi joutua sopeutumaan aikuisille suunniteltuun teknologiaan, vaan teknologian täytyy mukautua lasten tarpeisiin. Siksi Xplora valmistaa kellopuhelimia ja puhelimia nimenomaan lapsille. Niissä ei ole somefeediä eikäa loputonta selaamista. Ei häiriötekijöitä. Vain teknologiaa, joka auttaa lapsia olemaan lapsia hieman pidempään, sanoo Xploran markkinointijohtaja Lise af Ekenstam.
XploraOne ei ole vain yksi puhelin muiden joukossa. Se on muistutus siitä, että lapsuus kuuluu internetin ulkopuolelle. Puhelin on tehty pysymään taskussa, ei hallitsemaan lapsen elämää.
Ei internetiä. Ei sosiaalista mediaa. Vain se, mikä on tärkeää: puhelut, turvallisuus ja leikki.
Yhteinen vastuu
Yhdeksän kymmenestä vanhemmasta uskoo olevansa vastuussa lastensa digitaalisesta turvallisuudesta. Silti vain yksi kymmenestä kokee olevansa hyvä digitaalinen esikuva. Samalla Norjassa, Ruotsissa, Tanskassa ja Suomessa toteutettu tutkimus osoittaa, että kuusi kymmenestä vanhemmasta kokee kehityksen vievän lasten digitaalista turvallisuutta huonompaan suuntaan.
– Vanhemmat eivät ole yksin lastensa suojelemisessa digitaalisessa maailmassa. Tarvitsemme yhteistä vastuuta, jossa vanhemmat, koulut, viranomaiset ja teknologiayritykset toimivat yhdessä, af Ekenstam sanoo.
– XploraOne-puhelimella kannamme vastuumme teknologiayrityksenä ja tarjoamme perheille turvallisen vaihtoehdon älypuhelimille.
Juuri sopivasti vapautta
XploraOne on suunniteltu lapsen ensimmäiseksi puhelimeksi. Sen avulla lapsi voi soittaa, lähettää viestejä ja jakaa sisältöä turvallisesti – samalla kun vanhemmat voivat olla levollisin mielin.
– Tämä ei ole viihdekäyttöön tehty puhelin. XploraOne toimii parhaiten silloin, kun se ei ole lapsen kädessä, vaan turvallisesti taskussa.
Teknologia, joka kasvaa lapsen mukana
XploraOne on osa Xploran strategiaa, jossa teknologiaa otetaan käyttöön asteittain: älykellot perheen nuorimmille (5–8-vuotiaille), XploraOne alakouluikäisille (9–12-vuotiaille) ja myöhemmin kehittyneemmät ratkaisut, kun lapsi on siihen valmis.
Faktaa XploraOnesta:
-
Ei internetyhteyttä
-
Ei sosiaalista mediaa
-
Puhe- ja viestitoiminnot
-
Turvallinen sisällön jakaminen
-
Ikätasoinen muotoilu
Yhteyshenkilöt
Eevi NäsänenXplora Mobile Oy
Puh:045 8782944eevi.nasanen@xplora.comKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Xplora Mobile Oy
Tuore tutkimus: Suomalaiset lapset siirtyvät älypuhelimiin muita Pohjoismaita aiemmin – yli puolet kohtaa verkossa epämiellyttäviä tilanteita15.12.2025 08:45:25 EET | Tiedote
Tuore pohjoismainen tutkimus korostaa tarvetta turvallisemmalle ensipuhelinvaiheelle
HMD ja Xplora lanseeraavat älypuhelimen nuorille3.3.2025 07:30:00 EET | Tiedote
Barcelona, sunnuntai 2. maaliskuuta 2025 Norjalainen Xplora ja suomalainen HMD lanseeraavat nuorille suunnatun älypuhelimen, joka edistää turvallisempaa ja vastuullisempaa digitaalista arkea.
Kellopuhelimia ei pitäisi kieltää kouluissa – koulutila-toiminto tarjoaa ratkaisun ongelmaan28.1.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Koulujen mobiililaitekieltoa ei tule ulottaa kellopuhelimiin, jotka on suunniteltu nimenomaan lapsille ja koululaisten käyttöön. Toisin kuin älypuhelimissa, kellopuhelimissa on erityinen koulutila-toiminto, jota kontrolloi vain lapsen huoltaja. Koulutilassa laite toimii tavallisena rannekellona, mikä takaa, ettei se häiritse koulupäivän kulkua.
Yrityskauppa on valmis - Xplora Technologies ostaa Doro AB:n14.1.2025 14:59:32 EET | Tiedote
Hyväksymisajan päättyessä 13. tammikuuta 93,33 % ruotsalaisen Doro AB:n osakkeenomistajista on hyväksynyt norjalaisen Xplora Technologies AS:n 27. syyskuuta 2024 tekemän ostotarjouksen. Näin ollen yritysosto on saatu päätökseen.
Xplora Technologies laajentaa nuorten puhelinmarkkinoille – solmi strategisen kumppanuuden HMD Globalin kanssa29.10.2024 16:51:45 EET | Tiedote
Espoo, 29. lokakuuta 2024 – Lasten kellopuhelinteknologian johtava toimija Xplora Technologies (”XPLORA”) laajentaa nuorten puhelinmarkkinoille solmimalla strategisen kumppanuuden Nokia-puhelinten valmistajan, HDM Globalin, kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

