Joel Kankaan Kaamos voitti Vuoden esikoisdekkari -palkinnon
3.2.2026 15:45:00 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Suomen Dekkariseura on valinnut Vuoden esikoisdekkariksi Joel Kankaan romaanin Kaamos. Romaania on myyty jo yli 11 000 kappaletta.
Vuoden Johtolanka -palkinnon voitti Antti Tuomaisen romaani Hyvällä tai sahalla.

Palkintoraadin perustelut Joel Kankaan Kaamos-romaanista (Karisto, 2025):
"Joel Kankaan Kaamos käynnistyy unen ja valveen rajamailla haparoivan Mikkal Moilasen flunssavuoteelta. Lukija tempautuu mukaan Moilasen elämään ja painajaisiin kirjan ensi riveiltä.
Kankaan kerronta on hämmästyttävän kypsää. Esikoiseksi teoksen paljastaa sen tuoreus sekä konkareille tyypillisten, liiankin tuttujen maneerien puuttuminen. Kerronta on jännityksen täyteistä, hetkittäin jopa ahdistavaa.
Henkilögalleria esitellään ripeästi, tarkasti ja syvällisesti. Työtoverit tulevat lukijalle tutuiksi ja uskottaviksi jo alkumetreillä. Tiedostamattomiin ja tiedostettuihin, ajattelua muokkaaviin ja vääristäviin ennakkoluuloihin pureudutaan herättävästi.
Kangas vangitsee lukijan vastakohtien kaamokseen, jossa hyvyys kirkastuu ja pahuus synkistyy. Sörkan Kurvin ja Inarin Vuopajanniemen etäisyys on valovuosi, monessakin mielessä. Koti-ikävä syö, jopa musertaa miestä. Pääkaupunki on täynnä ”ihmispaljoudesta johtuvaa lähimmäisallergiaa”.
Teos sisältää runsaasti herkullisia metaforia, mikä tekee kerronnasta runollista, jopa suvereenia. Kirjailija välittää näkemänsä ja kokemansa onnistuneesti lukijalle. Kirjaan kannattaa siis tutustua hätiköimättä ja rauhassa.
“Kaamos” on ennen kaikkea nuoren miehen selviytymistarina. Tämä nuorimies selviytyy esikoisurakastaan upeasti."
Vuoden Johtolanka -palkinto Antti Tuomaisen romaanille Hyvällä tai sahalla
Vuoden Johtolanka -palkinto on Antti Tuomaiselle toinen. Ensimmäisen hän voitti vuonna 2011 romaanilla Parantaja. Palkintoraati kehui Hyvällä tai sahalla -romaania mukaansa tempaavasta kerronnasta, yllätyksellisyydestä ja värikkäistä kielikuvista. Raati nostaa palkintoperusteluissaan esille Tuomaisen taidon rakentaa henkilöhahmoistaan samaistuttavia ja lukijalle läheisiä. Tästä Tuomainen on saanut kiitosta myös aiemmissa romaaneissaan.
Suomen Dekkariseura myöntää Vuoden esikoisdekkari -palkinnon edellisen vuoden parhaasta esikoisdekkarista. Vuoden Johtolanka -palkinto myönnetään vuosittain edellisen vuoden parhaasta kotimaisesta fiktiivisestä jännityskirjasta. Valinnat tekee Vuoden johtolanka -palkintoraati.
Tiedustelut: Päivi Kuntze, Vuoden johtolanka -raadin puheenjohtaja: paivi.a.kuntze@gmail.com
Joel Kankaan haastattelupyynnöt ja kirjan arvostelukappaleet: Jenni Heiti, jenni.heiti@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kotimainen kaunokirjallisuus
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Joona Hellmanin ja J.S. Meresmaan Polte pohtii, pitääkö huippu-urheilijan elää kaapissa16.4.2026 15:14:45 EEST | Tiedote
Somen supertähden ja palkitun kirjailijan nuortenromaanissa jalkapallolupaus Joose kipuilee urheilumaailman homofobisten asenteiden kanssa. Voiko miesfutarilla olla poikaystävä, vai tarkoittaisiko elämä ulkona kaapista urheilu-uran loppua?
Reijo Mäen romaaneja on myyty jo yli kolme miljoonaa kappaletta – Uusi Vares ilmestyy taas toukokuussa16.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Reijo Mäki vie lukijansa jälleen Turun hämärille kujille ja iltaöihin. Uudessa Vares-romaanissa Sateenvarjomies yksityisetsivä Jussi Vares joutuu keskelle tapausta, jossa katoaminen, väkivalta ja vaietut salaisuudet kietoutuvat toisiinsa, ja jossa pienillä valinnoilla voi olla kohtalokkaita seurauksia.
Laura Airolan esikoisromaani Mola mola on herkkävaistoinen tarina perheestä, yhteisöstä ja lapsen lojaalista rakkaudesta vanhempiaan kohtaan15.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Laura Airolan omista lapsuudenmaisemista innoituksensa saanut Mola mola on herkkä kasvukertomus, mutta samalla riemukas aikakauden, paikan ja ihmisyyden kuva 1990-luvun Suomesta.
Valmiina tutustumaan kotimaamme kätkettyihin helmiin? Täältä tulee ReissuBroidit ja Suomen 7 ihmettä15.4.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Suosikkivaikuttajien vauhdikas reissukirja innostaa lapsia ja nuoria tutustumaan Suomen kiehtovimpiin matkakohteisiin. Luvassa on myös kiinnostavaa tietoa ja hauskoja tehtäviä, jotka kannustavat tutustumaan omaan lähiympäristöön.
Tinken Muista hetkesi on kirja kaikille, jotka rakastavat kerätä ihania muistoja14.4.2026 10:45:00 EEST | Tiedote
Suosittu tubettaja ohjeistaa, miten kuiteista, pääsylipuista ja vaikkapa tarroista saa koottua omannäköisen muistojen kirjan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
