Pahoinpitelyjen määrä nousi ennätystasolle vuonna 2025 – myymälävarkauksien aalto jatkuu
30.1.2026 08:01:34 EET | Tilastokeskus | Tiedote
Viranomaisten tietoon tulleiden pahoinpitelyjen määrä kasvoi viime vuonna yli 7 %:lla edeltävästä vuodesta. Pahoinpitelyjä ilmoitettiin kaikkiaan 44 600, mikä on suurin koskaan tilastoitu määrä.
Tiedot selviävät Tilastokeskuksen rikos- ja pakkokeinotilastosta.
”Vuoden 2020 tasoon verrattuna pahoinpitelyjen määrä on lisääntynyt lähes kolmanneksella”, Tilastokeskuksen yliaktuaari Kimmo Haapakangas sanoo.
Yksityisasunnossa tapahtuneita pahoinpitelyjä tuli tietoon reilut 8 % enemmän kuin vuonna 2024. Yleisellä paikalla tapahtuneiden pahoinpitelyjen määrä kasvoi samaan aikaan noin 6 %.
”Vuoteen 2020 verrattuna poliisin tietoon tulleiden yksityisasunnoissa tapahtuneiden pahoinpitelyjen määrä on lisääntynyt runsaalla viidenneksellä, kun taas yleisellä paikalla tapahtuneita pahoinpitelyjä on ilmoitettu lähes 45 prosenttia enemmän. Ravintolapahoinpitelyissä suunta on sen sijaan ollut muutaman viime vuoden aikana alaspäin.”
Viime vuonna törkeiden pahoinpitelyjen määrä kasvoi, kun taas lieviä pahoinpitelyjä ilmoitettiin edellisvuotista vähemmän.
”Kaikista viime vuonna ilmi tulleista pahoinpitelyistä neljä prosenttia oli törkeitä. Tämä osuus itse asiassa laski hieman edeltävästä vuodesta, kun pahoinpitelyjen kokonaismäärä kasvoi selvästi.”
Myös muut henkeen ja terveyteen kohdistuvat rikokset lisääntyivät viime vuonna. Henkirikokset vähenivät, mutta henkirikoksen yrityksiä tuli tietoon 42 enemmän kuin vuonna 2024.
”Kaikkiaan tapon, murhan tai surman yrityksiä tilastoitiin 423. Tämäkin luku on uusi ennätys”, Haapakangas sanoo.
Myymälävarkauksien määrässä merkittäviä alueellisia eroja
Myymälävarkauksien määrän kasvu jatkui myös vuonna 2025. Vuoden aikana poliisin tietoon tuli noin 76 500 myymälävarkautta. Tämä oli yli 21 % enemmän kuin edeltävänä vuonna.
”Näpistysten ja muiden myymälävarkauksien määrä on kasvanut selvästi vuodesta 2022 lähtien. Viime vuonna nähty harppaus rikosten määrässä on kuitenkin hyvin poikkeuksellinen.”
Haapakankaan mukaan varkauksien määrän muutoksessa on merkittäviä alueellisia eroja.
”Helsingin poliisilaitoksen alueella myymälävarkauksien määrä on kasvanut esimerkiksi vuoteen 2023 verrattuna yli 80 prosentilla, kun taas Oulun poliisilaitoksen alueella määrä on vähentynyt samalla aikavälillä lähes neljänneksellä.”
Helsingin osuus kaikista viime vuonna tilastoiduista myymälävarkauksista oli jo 28 %. Toiseksi eniten varkauksia tilastoitiin Sisä-Suomessa eli Pirkanmaalla ja Keski-Suomen alueella, noin 15 % kaikista myymälävarkauksista.
”Myös Sisä-Suomen alueella varkauksien määrä kasvoi viime vuonna huomattavasti. Poliisin tietoon tuli yli kolmannes enemmän tapauksia kuin vuonna 2024”, Haapakangas toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kimmo HaapakangasYliaktuaari
Puh:029 551 3252kimmo.haapakangas@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Yliopistotutkintoja suoritettiin ennätyksellisen paljon viime vuonna13.5.2026 08:02:26 EEST | Tiedote
Yliopistoissa suoritettujen tutkintojen määrä kasvoi 8 % edellisvuodesta vuonna 2025: tutkintoja suoritettiin 39 100.
Öljyn maailmanmarkkinahintojen kallistuminen sai inflaation nousuun13.5.2026 08:02:22 EEST | Tiedote
Kansallinen inflaatio on noussut alkuvuoden aikana tasaisesti. Tammikuussa inflaatio oli vielä nollan tuntumassa, mutta huhtikuussa kuluttajahintojen vuosimuutos kipusi jo 1,5 prosenttiin.
Mediakutsu: Tilastollinen muotokuva – millaisia ovat maasi asukkaat?12.5.2026 13:27:12 EEST | Kutsu
Tervetuloa Tilastokeskuksen järjestämään tilasto-olympialaisten palkintojenjakotilaisuuteen Olympiastadionille tiistaina 26.5.2026 klo 15.30. Tilaisuudessa jaamme Suomen kilpailun palkinnot ja näemme voittajatyöt.
Teollisuuden uusien tilauksien arvo kasvoi maaliskuussa – erityisesti kemianteollisuus porskuttaa8.5.2026 08:02:22 EEST | Tiedote
Teollisuuden uusissa tilauksissa nähtiin maaliskuussa positiivista kehitystä. Uusien tilausten arvo oli 7,7 % vuodentakaista suurempi.
Asuntojen vuokrakehitys eriytyy suurissa kaupungeissa – pääkaupunkiseudulla vuokrat laskivat, Vantaalla eniten28.4.2026 08:02:54 EEST | Tiedote
Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat tammi-maaliskuussa pääkaupunkiseudulla 0,4 % vuotta aiempaan verrattuna, kun muualla Suomessa vuokrat nousivat 0,4 %.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme