OmaKanta-sovellus muistuttaa nyt tehosterokotteista ainoana Suomessa
2.2.2026 06:00:00 EET | Kela/FPA | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi).
OmaKanta-sovellus muistuttaa jatkossa kaikkia 25-, 45- ja 65-vuotiaita suomalaisia jäykkäkouristusrokotteen tehosteesta. Muistutus auttaa monia, koska harvoin uusittavien rokotusten ottaminen unohtuu helposti.

OmaKanta-sovelluksen käyttäjät saavat jatkossa muistutuksen jäykkäkouristus- ja kurkkumätätehosterokotteiden ottamisesta 25-, 45- ja 65-vuotiaana. 25-vuotiaiden rokote sisältää myös hinkuyskän tehosterokotteen. Rokotusmuistutuksen saa, kun on sallinut sovelluksen lähettämät ilmoitukset. Sovellus on Suomen ainoa, joka muistuttaa kansalliseen rokotusohjelmaan kuuluvista tehosterokotteista.
OmaKanta-sovelluksessa voi hoitaa turvallisesti omia terveysasioitaan. Sovelluksessa voi uusia reseptit, lukea lääkärin tai hoitajan vastaanotolla tekemät kirjaukset ja tarkastaa esimerkiksi verikokeiden tulokset. Tiedot kulkevat ihmisen mukana, vaikka hoitava taho tai asuinpaikka vaihtuisivat.
Sovelluksen voi ladata maksutta App Storesta tai Google Play -kaupasta.
OmaKanta-sovellus on maksutta kaikkien suomalaisten käytettävissä
OmaKanta-sovelluksen teknologia mahdollistaa muistutusten ja viestien lähettämisen myös muissa tilanteissa. Jatkossa sovellus voisi muistuttaa suomalaisia muun muassa kausi-influenssarokotteista.
– Sovellus voisi toimia myös tärkeänä viestintäkanavana esimerkiksi pandemiatilanteissa ja tukea suomalaisen yhteiskunnan huoltovarmuutta poikkeusoloissa, sanoo Kelan tietopalvelujohtaja Arto Vuori.
Kansallisella tasolla päätöstä näiden toimintojen toteuttamisesta ei kuitenkaan ole tehty. OmaKanta-sovelluksen kehittämisestä ja uusista toiminnoista päätetään sosiaali- ja terveysministeriön johdolla.
OmaKanta on Suomen käytetyin sosiaali- ja terveydenhuollon digipalvelu. Kaikkiaan OmaKantaa käyttää kuukausittain yli miljoona ihmistä, joista suurin osa asioi palvelussa puhelimella tai tabletilla. OmaKanta-sovelluksen tarkoitus on varmistaa sujuva digiasiointi sosiaali- ja terveyspalveluissa maanlaajuisesti. Sovelluksella on jo yli 100 000 käyttäjää.
– OmaKanta-sovelluksella on valtava potentiaali olla helpottamassa suomalaisten arkea erilaisissa elämänvaiheissa. Tuttu ja turvallinen OmaKanta on sovellusmuodossa monelle entistä helpompi käyttää, Vuori toteaa.
Kelan Kanta-palvelut kehittää sovellusta yhteistyössä sosiaali- ja terveysministeriön, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen, hyvinvointialueiden sekä muiden sidosryhmien kanssa.
Lue lisää
OmaKanta lyhyesti
OmaKanta on valtakunnallinen sosiaali- ja terveydenhuollon digipalvelu kansalaisille, ja se on osa Kelan toteuttamaa Kanta-palvelujen kokonaisuutta.
OmaKanta on tuttu lähes kaikille suomalaisille: vuonna 2025 palvelua käytti 3,25 miljoonaa henkilöä ja sinne kirjauduttiin 41,1 miljoonaa kertaa. OmaKanta-sovelluksella on tällä hetkellä vähän yli 100 000 käyttäjää.
OmaKannasta jokainen näkee muun muassa omat terveystietonsa, kuten lääkärin kirjaamat potilastiedot, reseptit ja laboratoriotulokset. Myös sosiaalipalvelujen tietoja on voinut tarkastella OmaKannassa vuodesta 2023 alkaen.
OmaKantaa voi käyttää kahdella tavalla:
- lataamalla sovelluksen puhelimelle tai tabletille sovelluskaupasta
- kirjautumalla verkkopalveluun osoitteessa www.kanta.fi.
Kaikki OmaKannan toiminnot eivät ole käytössä sovelluksessa. Niitä voi käyttää jatkossakin OmaKanta-verkkopalvelussa, jonne kirjaudutaan osoitteessa kanta.fi.
Yhteyshenkilöt
Arto VuoriTietopalvelujohtajaKela
Puh:020 634 1880etunimi.sukunimi@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKuvat
Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Antalet barn som får handikappbidrag ökar – adhd främsta orsaken11.5.2026 06:00:00 EEST | Pressmeddelande
År 2025 fick mer än 51 000 barn och unga under 16 år handkappbidrag från FPA. Antalet mottagare har ökat med över en tredjedel sedan 2015. Orsaken till ökningen är att handikappbidrag allt oftare beviljas på grund av adhd.
Vammaistukea saavien lasten määrä kasvaa – perusteena ADHD11.5.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Kelan vammaistukia sai yli 51 000 alle 16-vuotiasta vuonna 2025. Saajien määrä on kasvanut yli kolmanneksella vuodesta 2015. Kasvun taustalla on ADHD:n perusteella myönnetyn tuen yleistyminen.
De nya serviceproducenterna för taxiresor som ersätts av FPA har valts8.5.2026 15:51:04 EEST | Pressmeddelande
FPA har konkurrensutsatt de taxiresor som FPA ersätter. För varje upphandlingsområde har två serviceproducenter valts för att från 1.1.2027 ordna de taxiresor som ersätts av FPA. Sammanlagt valdes 9 serviceproducenter.
Kela-taksien uudet palveluntuottajat on valittu8.5.2026 15:51:04 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Kela on kilpailuttanut korvaamiensa taksimatkojen palveluntuottajat. Jokaiselle kilpailutusalueelle on valittu 2 palveluntuottajaa huolehtimaan Kelan korvaamista taksimatkoista 1.1.2027 alkaen. Palveluntuottajia valittiin yhteensä 9.
Det allmänna stödet är FPA:s nya stöd för arbetslösa4.5.2026 08:52:45 EEST | Pressmeddelande
Lagen om allmänt stöd trädde i kraft den 1.5.2026. Över 240 000 arbetslösa som i dagsläget får arbetsmarknadsstöd eller grunddagpenning från FPA övergår i maj till att bli mottagare av allmänt stöd.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
