Arjen kohtaamiset vahvistavat yhteenkuuluvuutta: Diakonissalaitos ja kauppakeskus Mall of Tripla käynnistävät uudenlaisen tutkimusyhteistyön Pasilassa
3.2.2026 09:59:56 EET | Diakonissalaitos | Tiedote
Diakonissalaitos ja kauppakeskus Mall of Tripla käynnistävät noin vuoden mittaisen tutkimus- ja kehittämisyhteistyön, jossa selvitetään, miten arjen kohtaamiset voivat lisätä yhteenkuuluvuutta ja turvallisuuden tunnetta vilkkaassa kaupunkitilassa. Yhteistyö yhdistää tutkimuksen, kokeilut ja taiteen uudella tavalla.

Helsingin Pasilassa sijaitseva kauppakeskus Tripla ja Diakonissalaitos aloittavat yhteistyön, jossa tutkitaan, miten arjen pienet kohtaamiset voivat vahvistaa yhteenkuuluvuutta ja turvallisuuden tunnetta kaupunkiympäristössä. Tutkimusta toteutetaan sekä julkisissa että puolijulkisissa tiloissa, ja Tripla toimii yhtenä keskeisenä ympäristönä, jossa vuorovaikutusta tarkastellaan tosielämän tilanteissa.
Diakonissalaitoksen Radikaalisti sovussa -ohjelman tutkimus tarkastelee, millaiset tilanteet, tilat ja vuorovaikutuksen muodot synnyttävät myönteistä yhteyttä eri taustoista tulevien ihmisten välille. Tavoitteena on kokeilla kauppakeskuksen tiloissa pieniä, mutta merkityksellisiä interventioita, jotka rakentavat siltoja kaupunkilaisten välille.
“Triplassa tutkimusta tehdään keskellä kaupunkilaisten arkea: kuuntelemalla kokemuksia ja tarkastelemalla, millaiset teot ja tilat synnyttävät luontevia kohtaamisia”, sanoo tutkija Anna Sofia Suoranta Diakonissalaitokselta.
Tavoitteena vahvistaa luottamusta ja vähentää välinpitämättömyyttä
Kauppakeskukset ovat merkittäviä nykyajan kohtaamispaikkoja, ja Tripla haluaa kehittää tilojaan turvallisuuden ja yhteisöllisyyden näkökulmasta.
“Meille on tärkeää ymmärtää, miten voimme omalta osaltamme vahvistaa turvallisuuden tunnetta ja yhteisöllisyyttä. Haluamme, että Tripla on paikka, jossa ihminen tulee nähdyksi, ei ohitetuksi”, sanoo Mall of Triplan toimitusjohtaja Päivi Salonen.
Yhteiskuntarauhan näkökulmasta juuri arjen pienet kontaktit voivat vähentää välinpitämättömyyttä ja purkaa vastakkainasettelua.
“Haluamme tutkia, mitä nämä kohtaamiset käytännössä vaativat ja mitä ne voivat antaa niin yksilöille kuin kaupunkiyhteisölle”, sanoo ohjelman päällikkö Hanna Myllynen Diakonissalaitokselta.
Taide tuo kokemukset näkyväksi
Helmi–maaliskuussa Triplassa järjestetään valokuvaaja, taiteilija Meeri Koutaniemen kanssa kaikille kauppakeskuksen kävijöille avoin Ääniä Pasilasta –tapahtuma. Tapahtumassa Triplassa liikkuvat, asioivat ja työskentelevät ihmiset voivat jakaa omia kokemuksiaan kohtaamisista ja ajatuksiaan siitä, mikä meitä yhdistää. Tapahtuma järjestetään 25.–26.2. sekä 18.–19.3.2026.
“Kaupunki on täynnä rinnakkaisia todellisuuksia. Tarinoiden kautta ne voivat tulla näkyviksi ja muuttaa ohikulkemisen inhimilliseksi kohtaamiseksi”, Koutaniemi sanoo.
Lisätietoja
Diakonissalaitos
Hanna Myllynen, projektipäällikkö, Radikaalisti sovussa
hanna-karoliina.myllynen@diakonissalaitos.fi
+358503590110
Heli Nissinen, viestintäpäällikkö
heli.m.nissinen@diakonissalaitos.fi
+358503092897
Mall of Tripla
Hanna Heikkinen, kauppakeskuspäällikkö
hanna.heikkinen@malloftripla.fi
+358 40 342 4571
Avainsanat
Linkit
Diakonissalaitos toimii rohkeasti ihmisarvon puolesta yhteiskuntaa uudistaen
Olemme jo lähes 160 vuoden ajan kehittäneet kunnianhimoisesti luovia ratkaisuja yksilön arkeen ja yhteiskunnan haasteisiin. Yhdessä yhteiskunnallisen yrityksemme Rinnekotien kanssa elämme rinnalla, luomme kohtaamisia ja yhteisöjä, joissa jokainen löytää paikkansa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonissalaitos
Millainen yhteisöllinen paikka Jyväskylään tarvitaan? Diakonissalaitos käynnistää D-aseman suunnittelun yhdessä kaupunkilaisten kanssa26.6.2026 07:36:04 EEST | Tiedote
Yksinäisyys, mielenterveyshuoli ja eriarvoistuminen koskettavat yhä useampaa jyväskyläläistä. Siksi Diakonissalaitos suunnittelee kaupunkiin paikkaa kohtaamiselle ja yhdessä tekemiselle. Toiminnan sisältö ja suunta rakennetaan alusta alkaen yhdessä jyväskyläläisten kanssa.
Diakonissalaitos palkitsi ensimmäistä kertaa opinnäytetöitä – palkinto annettiin kolmelle työlle2.6.2026 15:09:18 EEST | Tiedote
Diakonissalaitos palkitsee Diakonissalaitoksen säätiökonsernille tehtyjä opinnäytetöitä. Voittajat saavat tunnustuksena diplomin sekä 300 euron rahapalkinnon.
Diakonissalaitos vastaa Pohjois-Karjalan nuorten tarpeisiin ja laajentaa Vamos-toimintaa Joensuuhun21.5.2026 00:05:00 EEST | Tiedote
Diakonissalaitos perustaa Joensuuhun uuden Vamos-nuortenpalvelujen yksikön vastauksena alueen nuorten kasvaviin tuen tarpeisiin. Toiminta käynnistyy kesän 2026 aikana tiiviissä yhteistyössä Joensuun kaupungin sekä alueen järjestöjen kanssa. Tiimin rekrytoinnit ovat käynnistyneet ja toimitiloja etsitään.
Nimitys: Diakonissalaitoksen henkilöstöjohtajaksi Marja Kontiokari13.5.2026 09:18:53 EEST | Tiedote
Diakonissalaitoksen henkilöstöjohtajaksi sekä konsernin johtoryhmän jäseneksi on nimitetty FM Marja Kontiokari. Hän siirtyy tehtävään teknologiayritys Swappielta, jossa hän on vastannut henkilöstöjohtamisesta johtoryhmän jäsenenä vuodesta 2021. Kontiokari aloittaa tehtävässä 1.8.2026.
Diakonissalaitoksen toimintakertomus 2025: Vaikuttavuus ja kasvu etenivät rinnakkain haastavassa ajassa28.4.2026 15:28:02 EEST | Tiedote
Diakonissalaitoksen vuosi 2025 oli vaikuttavuuden ja hallitun kasvun vuosi. Haastavasta ja epävarmasta toimintaympäristöstä huolimatta säätiökonsernin toiminta laajeni, taloudellinen tulos vahvistui ja tukea saatiin entistä useammalle ihmiselle. Juuri julkaistun vuoden 2025 toimintakertomuksen mukaan kasvu, vaikuttavuus ja taloudellinen vakaus voivat toteutua rinnakkain samalla, kun tuetaan kaikista heikoimmassa asemassa olevia ihmisiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
