Tyttö joka tahtoi tanssia on koskettava kuvakirja vapaudesta, rohkeudesta ja tanssin voimasta
2.2.2026 12:00:30 EET | Teos-kustantamo | Tiedote
Sanna Pelliccionin ja Safa Solatin teos kertoo lapsen oikeudesta liikkeeseen, kehoon ja vapauteen maailmassa, jossa tanssi voidaan kieltää. Kirja on heti arvosteluvapaa.

Pikkuinen Safa rakastaa tanssia. Hän tanssii puutarhassa, pukeutuneena äidin ja isoisän kauneimpiin vaatteisiin, kunnes eräänä päivänä ovelle ilmestyvät santarmit ja kertovat, että tanssi on kielletty. Safa käpertyy suremaan kameliapuun alle – mutta äidin sanat muuttavat kaiken: on olemassa paikkoja, joissa saa tanssia. Ja niin Safa lähtee.
Tyttö joka tahtoi tanssia on runollinen kuvakirja vapaudesta ja tanssista, lähtemisestä ja kotiinpaluusta. Se kertoo lapsen näkökulmasta siitä, miltä tuntuu, kun omaa kehoa, ilmaisua ja unelmia rajoitetaan – ja mitä tapahtuu, kun rohkeus kasvaa siiviksi ja kantaa kauas.
Kirjan on kirjoittanut ja kuvittanut Sanna Pelliccioni, ja sen toinen tekijä on suufitanssija Safa Solati, jonka elämäntarina on teoksen sydän ja inspiraation lähde. Alkusysäyksen kirjalle antoi Suomeenkin asti Iranista levinnyt Nainen, elämä, vapaus -liikehdintä vuonna 2022. Kimmoketta antoivat myös Iranin naisten oikeuksiin liittyvät mielenosoitukset Helsingissä, joissa Pelliccioni kävi iranilaisten ystäviensä kanssa.
"Sen jälkeen kun näin suufitanssia, kirjaidea alkoi todella syntyä. Päädyin juhliin joissa sain kokeilla suufitanssia ja pian jo kysyinkin kuvakirjaa varten yhteistyöhön suufitanssija Safa Solatia. Haastattelin häntä tanssimisesta ja hänen elämäntarinastaan, sitten aloin kirjoittaa ja kuvittaa", Pelliccioni kertoo.

Teoksen lumoava kuvitus yhdistää todellisuutta ja magiaa: suufitanssin pyörre kohottaa Safan ilmaan ja lennättää hänet kohti unelmiaan.
“Tämä kirja on haave. Unelma siitä, että kaikki saavat olla vapaita, pukeutua ja tanssia niin kuin haluavat", Pelliccioni kertoo.
"On ihmeellistä nähdä, kuinka jokin, jonka kirjoitin päiväkirjaani vuosia sitten, on nyt muotoutunut kirjaksi. Tyttö joka tahtoi tanssia kertoo lapsuudestani ja rakkaudestani tanssiin – unelmasta, jonka pidin hengissä vaikeinakin aikoina. Toivon, että kirja käännetään vielä joskus persiaksi ja voi rohkaista iranilaisia tyttöjä pitämään kiinni unelmistaan", Safa Solati sanoo.
Solatin mukaan kirjan tärkein viesti on tämä: älä lakkaa unelmoimasta, vaikka elämä olisi kuinka vaikeaa.
"Mielemme on valtavan voimakas – kun opimme suuntaamaan sitä, voimme tehdä unelmistamme totta.”
Kirja on suunnattu lapsille, mutta puhuttelee kaiken ikäisiä.
Tekijöistä
Sanna Pelliccioni on palkittu ja arvostettu kuvittaja ja kirjailija, jonka kirjat tarttuvat usein aikamme haasteisiin.
Safa Solati on Iranista lähtöisin oleva suufitanssija, jonka tarinoista kirja on saanut inspiraationsa.
Lisätiedot, haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet: silja.massa@teos.fi, +358 40 708 1323
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Silja MassaTeos-kustantamo
Puh:+358 40 708 1323silja.massa@teos.fiwww.teos.fiKuvat
Linkit
Vuonna 2003 perustettu Teos julkaisee laadukasta suomenkielistä kirjallisuutta romaaneista tietokirjoihin ja runoista lastenkirjoihin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Teos-kustantamo
Voiko terapialla fiksata ihmisen kuntoon, vai onko se vain uskonto muiden joukossa, kysyy Satu Taskisen uutuusromaani Rakastan vierasta23.3.2026 09:56:53 EET | Tiedote
Rakastan vierasta on intensiivinen kertomus rakkauden kompleksisuudesta, traumasta ja terapiasta. Kirja ilmestyy ja on arvosteluvapaa keskiviikkona 25.3.
Tiina Rajamäen romaani Koulu kuvaa yhden opettajan romahdusta – ja kokonaisen yhteisön murrosta9.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Koulu on moniääninen romaani siitä, miten ihanteille käy ajan kulussa ja mitä ihminen kestää ja mitä ei. Kirja ilmestyy ja on arvosteluvapaa tiistaina 10.3.
Teos julkaisee Sally Salmisen rakastetusta Katrina-romaanista juhlapainoksen17.2.2026 14:16:21 EET | Tiedote
Katrina (1936) oli ilmestyessään kansainvälinen bestseller. Juha Hurmeen loistokas suomennos vuodelta 2018 herätti romaanin uudelleen eloon. Katrina on yksi ensimmäisistä suomalaisista romaaneista, joissa naisen ääni nousee vahvasti esiin.
Wille Riekkisen uutuuskirja kutsuu hiljentymään erävesien äärelle10.2.2026 14:36:56 EET | Tiedote
Wille Riekkisen tekstit ja Seppo Sirkan luontokuvat johdattavat lukijan suomalaisen luonnon rauhaan ja perimmäisten kysymysten pariin. Erävesien lumoissa on heti arvosteluvapaa.
Runeberg-palkinto Monika Fagerholmille romaanista Eristystila / Kapinoivia naisia5.2.2026 17:16:00 EET | Tiedote
Raadin mukaan Eristystila / Kapinoivia naisia on villi, syvä ja omaperäinen sukellus historiaan ja naiseksi kasvamiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


