Aalto Design -näyttely avaa Aaltojen arkkitehtuuria ja muotoilua hyvinvoinnin näkökulmasta
3.2.2026 07:45:00 EET | Arkkitehtuuri- ja designmuseo | Tiedote
Arkkitehtuuri- ja designmuseossa nähdään kesällä 2026 Alvar, Aino ja Elissa Aallon arkkitehtuuria ja muotoilua. Monitaiteinen Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot kysyy rohkeasti, mitä annettavaa klassikoilla on ajankohtaiseen keskusteluun hyvinvoinnin muotoilusta.

Arkkitehtuuri- ja designmuseossa kesäkuussa 2026 avautuva näyttely Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot kutsuu tutustumaan Aaltojen perintöön hyvinvoinnin näkökulmasta.
Aalto Design -näyttely nostaa esiin, että vahva hyvinvoinnin eetos erotti Aallot aikalaissuunnittelijoista ja oli heidän keskeistä antiaan modernismille. Näyttely tarkastelee Aaltojen työn ja filosofian tapaa lähestyä hyvinvointia ihmisen, luonnon, rakennetun ympäristön ja materiaalien välisenä tasapainona. Se nivoo Aaltojen kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin ajatuksen nykyiseen käsitykseen ja haluun ajatella hyvinvointia yksilöä laajempana, koko maapalloa koskevana kysymyksenä.
Arkkitehtuuri- ja designmuseon tuottaman näyttelyn ovat kuratoineet tutkimuspäällikkö Petteri Kummala ja näyttelykuraattori Jutta Tynkkynen. Kuratoriaalisena neuvonantajana on toiminut museon pääkuraattorina vastikään aloittanut Carson Chan. Kuratoinnin kokonaisuus koostuu monimuotoisesta esitystapojen ja aineistojen, kuten piirustusten ja pienoismallien, huonekalujen, lasiesineiden ja materiaalikokeilujen sekä taideteosten vuoropuhelusta. Mukana on myös harvoin esillä olleita esineitä Arkkitehtuuri- ja designmuseon kokoelmista.
Museonjohtaja Pilvi Kalhaman visiona on ollut tuoda näyttelyyn monimuotoisia kerronnan ja esittämisen tapoja, jotka kannustavat tulkitsemaan tuttuja aineistojen uusin tavoin. Näyttelyssä nähdään muun muassa Lontoossa asuvan taiteilija-tutkija Ilona Sagarin monikanavainen Other Actors -videoteos (2025), joka tarkastelee kehon ja rakennuksen sekä terveyden ja arkkitehtuurin välisiä yhteyksiä Aaltojen suunnittelemassa Paimion parantolassa.
“Matkalla kohti uutta arkkitehtuuri- ja designmuseota haluamme löytää tapoja kokea ja tulkita arkkitehtuuria ja muotoilua kokemuksellisesti ja monitaiteisesti”, kuvaa Pilvi Kalhama.
Näyttelyarkkitehtuurista vastanneen Linda Bergrothin suunnittelema Aalto-lounge tarjoaa puolestaan rauhallisen paikan oleskeluun ja kutsuu tunnustelemaan tilassa olemisen vaikutusta omaan kehoon ja mieleen autenttisten Aalto-esineiden äärellä. Näyttelyssä sijaitseva lounge toimii myös elämyksellisenä kokous- ja vuokratilana.
Näyttely pohjautuu Arkkitehtuuri- ja designmuseon kokoelmissa oleviin Alvar, Aino ja Elissa Aallon töihin, joita täydennetään näyttelylainoilla. Näyttelyn yhteistyökumppani on Alvar Aalto -säätiö.
Lisätietoja näyttelystä ja ohjelmistosta julkaistaan myöhemmin.
Alvar, Aino ja Elissa Aalto
Alvar Aalto (1898–1976) on ikoniseen asemaan kansallisesti ja kansainvälisesti noussut suomalainen arkkitehti, muotoilija ja akateemikko. Hänet tunnetaan humaanin modernismin keskeisenä uranuurtajana. Aallon arkkitehtuuria on esitetty Unescon maailmanperintölistalle, ja päätöstä odotetaan vuonna 2026.
Aino Marsio-Aalto (1894–1949) on kotimaassa ja kansainvälisesti tunnustettu arkkitehti, muotoilija ja sisustusarkkitehti sekä yksi Artekin perustajista. Hän työskenteli puolisonsa rinnalla tasa-arvoisena suunnittelijana ja loi Artekin ensimmäisenä taiteellisena johtajana yritykselle sen tunnistettavan tyylin. Muotoilijana Aino Aalto tunnetaan erityisesti lasiesineistään.
Elissa Aalto (1922–1994) on suomalainen arkkitehti sekä Alvar Aallon pitkäaikainen työtoveri ja puoliso, joka vaikutti merkittävästi Aallon toimiston toimintaan sodanjälkeisellä kaudella. Hän oli keskeisessä roolissa toimiston merkittävissä rakennushankkeissa 1950-luvulta alkaen. Puolisonsa kuoleman jälkeen Elissa johti toimistoa, saattoi keskeneräiset projektit päätökseen ja osallistui Aallon kohteiden peruskorjausten suunnitteluun.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilona HildenViestinnän asiantuntija
Puh:0443582175ilona.hilden@admuseo.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Arkkitehtuuri- ja designmuseo
Korkeavuorenkatu 23
00130 Helsinki
Museo on avoinna
Ti 11–20
Ke–su 11–18
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Arkkitehtuuri- ja designmuseo
Mediainbjudan: Pressvisning för utställningen Aalto Design – Former av välbefinnande torsdagen den 4 juni kl. 9–10 på Arkitektur- & designmuseet20.5.2026 08:46:04 EEST | Pressinbjudan
Arkitektur- & designmuseets nya sommarutställning Aalto Design – Former av välbefinnande behandlar Aino, Alvar och Elissa Aaltos formgivning ur välbefinnandets perspektiv och visar hur deras starka fokus på välmående skilde dem från samtida formgivare. Utställningen ger möjlighet att se klassiker ur ett nytt perspektiv i en tid då vi söker hållbara sätt att leva och må bra. Varmt välkommen till utställningens pressvisning! Utställningens kuratorer och konstnären Ilona Sagar, som står bakom videoverket Other Actors, medverkar vid tillfället.
KUTSU medialle: Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot -näyttelyn lehdistötilaisuus to 4.6. klo 9–10 Arkkitehtuuri- ja designmuseossa20.5.2026 08:46:04 EEST | Kutsu
Arkkitehtuuri- ja designmuseon kesän uutuusnäyttely Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot tarkastelee Aino, Alvar ja Elissa Aallon perintöä hyvinvoinnin näkökulmasta ja nostaa esiin, kuinka vahva hyvinvointiajattelu erotti Aallot aikalaissuunnittelijoista. Näyttely kutsuu katsomaan klassikoita uudesta näkökulmasta ajassa, jossa etsimme kestäviä ja inhimillisiä tapoja elää ja voida hyvin. Lämpimästi tervetuloa näyttelyn lehdistötilaisuuteen! Näyttelyn kuraattorit ja Other Actors -videoteoksen taiteilija Ilona Sagar ovat paikalla tilaisuudessa.
Den breda retrospektiva utställningen över Kaj Franck cirkulerar mellan sju muséer i Japan – Arkitektur & designmuseet deltar i produktionen av den ambulerande utställningen24.4.2026 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
Retrospektiven Kaj Franck – Timeless Finland Design visar upp Kaj Francks produktion på ett unikt vidsträckt sätt i Japan. Utställningen som är producerad av Asahi Shimbun tillsammans med Arkitektur & designmuseet följer hur Francks karriär utvecklade sig från de tidigaste arbetena till den sena produktionen. Utställningen lägger särskild tonvikt vid Francks förhållande till den japanska kulturen, som granskas genom Francks tre resor till Japan. På utställningen visas över 250 verk ur Arkitektur & designmuseet samlingar. För museets del har som kurator för utställningen verkat utställningskurator Harry Kivilinna.
Kaj Franckin laaja retrospektiivi kiertää seitsemässä museossa Japanissa – Arkkitehtuuri- ja designmuseo mukana kiertonäyttelyn tuotannossa24.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Kaj Franck – Timeless Finland Design -retrospektiivi esittelee Kaj Franckin tuotantoa ainutkertaisessa laajuudessa Japanissa. Asahi Shimbunin yhdessä Arkkitehtuuri- ja designmuseon kanssa tuottama näyttely seuraa Franckin urakehitystä varhaisista töistä myöhäistuotantoon. Erityisenä painotuksena näyttelyssä on Franckin suhde japanilaiseen kulttuuriin, jota tarkastellaan Franckin kolmen Japanin matkan kautta. Näyttelyssä on esillä yli 250 teosta Arkkitehtuuri- ja designmuseon kokoelmista. Museon puolesta kuraattorina näyttelyssä on toiminut näyttelykuraattori Harry Kivilinna.
Nya internationella toppkunniga med i Arkitektur- och designmuseets styrelse26.3.2026 11:00:00 EET | Pressmeddelande
Till styrelsen för AD-museo Oy som upprätthåller Arkitektur- och designmuseets verksamhet har utnämnts Marimekkos ekonomidirektör Elina Anckar, Arteks verkställande direktör Marianne Goebl och Moderna Museets direktör Gitte Ørskou. De nya utnämningarna tillför styrelsen internationell erfarenhet av ledande från värderade organisationer inom design- och museibranschen samt stärker kunnandet inom ekonomi och affärsverksamhet. Om utnämningarna beslutar styrelsen för Stiftelsen Finlands arkitektur- och designmuseum som äger museibolaget. Som ny medlem i stiftelsens styrelse tillträder Juha Ahonen, sektorchef för Helsingfors stads kultur- och fritidssektor.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme