Arkkitehtuuri- ja designmuseo

Aalto Design -näyttely avaa Aaltojen arkkitehtuuria ja muotoilua hyvinvoinnin näkökulmasta

3.2.2026 07:45:00 EET | Arkkitehtuuri- ja designmuseo | Tiedote

Jaa

Arkkitehtuuri- ja designmuseossa nähdään kesällä 2026 Alvar, Aino ja Elissa Aallon arkkitehtuuria ja muotoilua. Monitaiteinen Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot kysyy rohkeasti, mitä annettavaa klassikoilla on ajankohtaiseen keskusteluun hyvinvoinnin muotoilusta.

Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot avautuu Arkkitehtuuri- ja designmuseossa 5.6.2026. Näyttelyn pressitilaisuus on 4.6.2026 klo 9–10. Haastattelu- ja kuvapyynnöt: ilona.hilden@admuseo.fi.
Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot avautuu Arkkitehtuuri- ja designmuseossa 5.6.2026. Näyttelyn pressitilaisuus on 4.6.2026 klo 9–10. Haastattelu- ja kuvapyynnöt: ilona.hilden@admuseo.fi. Kuva: Other Actors, Ilona Sagar, 2025.

Arkkitehtuuri- ja designmuseossa kesäkuussa 2026 avautuva näyttely Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot kutsuu tutustumaan Aaltojen perintöön hyvinvoinnin näkökulmasta.

Aalto Design -näyttely nostaa esiin, että vahva hyvinvoinnin eetos erotti Aallot aikalaissuunnittelijoista ja oli heidän keskeistä antiaan modernismille. Näyttely tarkastelee Aaltojen työn ja filosofian tapaa lähestyä hyvinvointia ihmisen, luonnon, rakennetun ympäristön ja materiaalien välisenä tasapainona. Se nivoo Aaltojen kokonaisvaltaisen hyvinvoinnin ajatuksen nykyiseen käsitykseen ja haluun ajatella hyvinvointia yksilöä laajempana, koko maapalloa koskevana kysymyksenä.

Arkkitehtuuri- ja designmuseon tuottaman näyttelyn ovat kuratoineet tutkimuspäällikkö Petteri Kummala ja näyttelykuraattori Jutta Tynkkynen. Kuratoriaalisena neuvonantajana on toiminut museon pääkuraattorina vastikään aloittanut Carson Chan. Kuratoinnin kokonaisuus koostuu monimuotoisesta esitystapojen ja aineistojen, kuten piirustusten ja pienoismallien, huonekalujen, lasiesineiden ja materiaalikokeilujen sekä taideteosten vuoropuhelusta. Mukana on myös harvoin esillä olleita esineitä Arkkitehtuuri- ja designmuseon kokoelmista.

Museonjohtaja Pilvi Kalhaman visiona on ollut tuoda näyttelyyn monimuotoisia kerronnan ja esittämisen tapoja, jotka kannustavat tulkitsemaan tuttuja aineistojen uusin tavoin. Näyttelyssä nähdään muun muassa Lontoossa asuvan taiteilija-tutkija Ilona Sagarin monikanavainen Other Actors -videoteos (2025), joka tarkastelee kehon ja rakennuksen sekä terveyden ja arkkitehtuurin välisiä yhteyksiä Aaltojen suunnittelemassa Paimion parantolassa.

“Matkalla kohti uutta arkkitehtuuri- ja designmuseota haluamme löytää tapoja kokea ja tulkita arkkitehtuuria ja muotoilua kokemuksellisesti ja monitaiteisesti”, kuvaa Pilvi Kalhama.

Näyttelyarkkitehtuurista vastanneen Linda Bergrothin suunnittelema Aalto-lounge tarjoaa puolestaan rauhallisen paikan oleskeluun ja kutsuu tunnustelemaan tilassa olemisen vaikutusta omaan kehoon ja mieleen autenttisten Aalto-esineiden äärellä. Näyttelyssä sijaitseva lounge toimii myös elämyksellisenä kokous- ja vuokratilana.

Näyttely pohjautuu Arkkitehtuuri- ja designmuseon kokoelmissa oleviin Alvar, Aino ja Elissa Aallon töihin, joita täydennetään näyttelylainoilla. Näyttelyn yhteistyökumppani on Alvar Aalto -säätiö.

Lisätietoja näyttelystä ja ohjelmistosta julkaistaan myöhemmin.

Alvar, Aino ja Elissa Aalto

Alvar Aalto (1898–1976) on ikoniseen asemaan kansallisesti ja kansainvälisesti noussut suomalainen arkkitehti, muotoilija ja akateemikko. Hänet tunnetaan humaanin modernismin keskeisenä uranuurtajana. Aallon arkkitehtuuria on esitetty Unescon maailmanperintölistalle, ja päätöstä odotetaan vuonna 2026.

Aino Marsio-Aalto (1894–1949) on kotimaassa ja kansainvälisesti tunnustettu arkkitehti, muotoilija ja sisustusarkkitehti sekä yksi Artekin perustajista. Hän työskenteli puolisonsa rinnalla tasa-arvoisena suunnittelijana ja loi Artekin ensimmäisenä taiteellisena johtajana yritykselle sen tunnistettavan tyylin. Muotoilijana Aino Aalto tunnetaan erityisesti lasiesineistään.

Elissa Aalto (1922–1994) on suomalainen arkkitehti sekä Alvar Aallon pitkäaikainen työtoveri ja puoliso, joka vaikutti merkittävästi Aallon toimiston toimintaan sodanjälkeisellä kaudella. Hän oli keskeisessä roolissa toimiston merkittävissä rakennushankkeissa 1950-luvulta alkaen. Puolisonsa kuoleman jälkeen Elissa johti toimistoa, saattoi keskeneräiset projektit päätökseen ja osallistui Aallon kohteiden peruskorjausten suunnitteluun.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot avautuu Arkkitehtuuri- ja designmuseossa 5.6.2026. Näyttelyn pressitilaisuus on 4.6.2026 klo 9–10. Haastattelu- ja kuvapyynnöt: ilona.hilden@admuseo.fi.
Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot avautuu Arkkitehtuuri- ja designmuseossa 5.6.2026. Näyttelyn pressitilaisuus on 4.6.2026 klo 9–10. Haastattelu- ja kuvapyynnöt: ilona.hilden@admuseo.fi.
Kuva: Other Actors, Ilona Sagar, 2025.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Arkkitehtuuri- ja designmuseo
Korkeavuorenkatu 23
00130 Helsinki

Museo on avoinna
Ti 11–20
Ke–su 11–18

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Arkkitehtuuri- ja designmuseo

Arkkitehti Erkki Mäkiön uutuuskirja avaa arkkitehtuurin perusteita pedagogisesti ja pilke silmäkulmassa23.1.2026 10:56:15 EET | Kutsu

Median edustajat ovat tervetulleita arkkitehti Erkki Mäkiön kirjan julkistustilaisuuteen Arkkitehtuuri- ja designmuseoon torstaina 5.2.2026 klo 16.00–17.30. Tilaisuudessa on mahdollisuus tavata Muistiinpanoja – Erkki Mäkiön havaintoja rakennuksista ja korjauksesta -kirjan tekijöitä ja pyytää arvostelukappale kirjasta. Ilmoittautuminen 30.1. mennessä: ilona.hilden@admuseo.fi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye