Suomi ja Japani tiivistävät merkittävästi yhteistyötä kaksoiskäyttöteknologioissa
2.2.2026 12:34:41 EET | Business Finland | Kutsu
Japanin ja Suomen viranomaiset, suuryritykset, kasvuyritykset ja rahoittajat vahvistavat kahdenvälistä yhteistyötä kaksoiskäyttö- ja syväteknologioissa. Näitä ovat esimerkiksi avaruusteknologia ja turvallinen digitalisaatio. Helsingissä parhaillaan käynnissä olevaan yritysryhmävierailuun osallistuu noin 60 japanilaista johtajaa ja median edustajaa. Maanantaina 2.2. allekirjoitettiin kolme yhteistyösopimusta.

"Suomella ja Japanilla on pitkä ja toisiaan kunnioittava yhteistyö, jonka arvopohjana on yhteiskuntien turvallisuus, tasa-arvo ja kestävään kehitykseen perustuva toimivuus. Tuottavuuden ja turvallisuuden tarpeet niin teollisuudessa kuin hallinnossakin ovat yhdistäviä tekijöitä aikana, kun kriittisen infrastruktuuriin kohdistuu entistä enemmän uhkia", sanoo tilaisuuden avaava Business Finlandin puolustus- ja digiresilienssiohjelman vetäjä Kirsi Kokko.
"Suomalaiset edistykselliset viestintä- ja kyberturvallisuusratkaisut sekä uusin avaruusteknologia ovat luoneet paljon yhteistyömahdollisuuksia ja niihin on jo tartuttu. Suomalaiset väestönsuojaratkaisut ja puolustusteknologian innovaatiot ovat syventäneet yhteistyötämme viime vuosina.”
Suomen ja Japanin välistä yhteistyötä vahvistetaan seuraavilla alueilla:
Ilmailu- ja drooniteknologia
Japani: ACSL (Autonomous Control Systems Laboratory), AirKamuy, JMU (Japan Marine United) Defense Systems, Kawasaki Heavy Industries, VFR (VAIO Flying Robotics) jne.
Suomi: Insta Advance, Kelluu, Patria
Avaruusteknologia
Japani: ArkEdge Space, Axelspace, ElevationSpace, Synspective
Suomi: Huld, ICEYE Japan, Kuva Space, NorthBase, ReOrbit
Turvallinen yhteiskunta, informaatio- ja viestintäteknologia sekä kyberturvallisuus
Japani: FFRI Security, Hytec Inter, NTT Data, Toshiba
Suomi: DNV Cyber, KNL, SSH Communications Security, Xiphera
Päivän ohjelmaan sisältyy myös katsaukset japanilaisten valtiollisten rahoitus- ja innovaatio-organisaatioiden (NEDO, NEXI, DBJ) tarjoamiin mahdollisuuksiin.
Japanin talous-, kauppa- ja teollisuusministeriön (METI) kansainvälisistä asioista vastaava varaministeri Takehiko Matsuo sekä elinkeinoministeri Sakari Puisto sekä Business Finlandin pääjohtaja Lassi Noponen avasivat tilaisuutta yhteistyön merkitystä korostaen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kirsi Kokko
Ohjelmajohtaja, Defence and Digital Resilience
kirsi.kokko@businessfinland.fi
+358 50 550 2023
Maria Arruda
Head of Communications, Business Finland
maria.arruda@businessfinland.fi
+358 400 933 913
Kuvat
Linkit
Business Finland on suomalainen julkinen toimija, joka tarjoaa innovaatiorahoitusta ja kansainvälistymispalveluita, edistää matkailua ja investointeja sekä osaajien houkuttelua Suomeen. Organisaatiossa työskentelee noin 450 asiantuntijaa 12 toimipisteessä maailmalla ja 15 toimipaikassa Suomessa. Business Finland on osa Team Finland -verkostoa. www.businessfinland.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Finland
Have Some Finnish -kampanjan voittajat valittu (Turku ja Rovaniemi)1.7.2026 07:43:32 EEST | Tiedote
Visit Finlandin kansainvälisen Have Some Finnish -ruokamatkailukampanjan voittajat on valittu. Syyskuussa Suomeen saapuu 16 osallistujaa eri puolilta maailmaa kokemaan suomalaisia ruokaelämyksiä, paikallista elämäntapaa ja ainutlaatuiset illalliset Turussa ja Rovaniemellä.
Suomi saa matkailijoilta vahvat suosittelut30.6.2026 08:04:00 EEST | Tiedote
Suomi saa ulkomaisilta matkailijoilta poikkeuksellisen paljon suositteluja, ja heidän perustelunsa kertovat aiempaa monipuolisemmasta matkailukokemuksesta. Luonnon rinnalla kansainvälisten matkailijoiden mieleen jäävät suomalaiset ihmiset, sauna, ruoka, turvallisuus ja toimiva arki.
Suomi tähtää kriittisten mineraalien kärkimaaksi23.6.2026 07:58:00 EEST | Tiedote
Kriittisistä mineraaleista on tullut teollisen kilpailun ja geopoliittisen vallan väline. Euroopan pitää vahvistaa omavaraisuuttaan raaka-aineissa, joita tarvitaan erityisesti uusiutuvassa energiassa, sähköautoissa ja puolijohdeteollisuudessa. Suomella on kaikki edellytykset kääntää suunta raaka-aineiden viejästä kriittisten materiaalien jatkojalostajaksi, sanoo Business Finlandin johtava asiantuntija Satu Penttinen.
Nokia kasvattaa 6G- ja puolustusverkkojen tuotekehitystä Suomessa Business Finlandin tukemana17.6.2026 15:42:50 EEST | Tiedote
Business Finland on myöntänyt Nokialle 40 miljoonan euron rahoituksen kahteen tutkimus- ja kehityshankkeeseen. Hankkeet tukevat Nokian yli 100 miljoonan euron investointeja Suomeen 6G-teknologian ja puolustussektorin verkko- ja sensoriratkaisujen kehittämisessä.
Business Finlandilta suuri rahoituspäätös Solar Foodsin kaasufermentaatiolaitoksen rakentamiseksi Lappeenrantaan17.6.2026 15:02:30 EEST | Tiedote
Business Finland on myöntänyt ruokateknologiayhtiö Solar Foodsille historiansa suurimman yksittäisen rahoituksen. Lähes 78 miljoonan euron rahoitus mahdollistaa yritykselle ensimmäisen teollisen mittakaavan kaasufermentoinnin tuotantolaitoksen rakentamisen Lappeenrantaan ja tuotannon skaalaamisen. Hanke edistää merkittävän kansainvälisen liiketoiminnan syntymistä Suomeen ja luo onnistuessaan alueelle jopa satoja uusia työpaikkoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

