Eero Uotila Huutjärven koulusta on valittu vuoden opinto-ohjaajaksi
6.2.2026 10:00:00 EET | Nuorten yrittäjyys ja talous NYT | Tiedote
Pyhtäällä toimivan Huutjärven koulun opinto-ohjaaja Eero Uotila on valittu vuoden opinto-ohjaajaksi. Vuoden opo -palkinto jaettiin Valtakunnallisilla opopäivillä Espoossa 6.2.2026. Uotila tunnetaan lämpimästä ja innostuneesta asenteesta sekä tavasta olla oppilaille tuki ja turva. Uotilan työskentelyssä korostuu vaikuttava ohjaustyö, johon liittyy nuorten yksilöllinen kohtaaminen, tulevaisuuden uskon vahvistaminen ja sujuvien koulutuspolkujen rakentaminen.

Vuoden opon valitsivat ehdotusten perusteella Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK sekä Nuorten yrittäjyys ja talous NYT. Valintaraatiin teki vaikutuksen Eero Uotilan aktiivinen, empaattinen ja ammattitaitoinen työskentelytapa. Uotila toimii ainoana opinto-ohjaajana koko Pyhtään kunnassa ja vastaa perusopetuksen päättävien oppilaiden ohjauksesta sekä opettaa vuosiluokkia 7.–9. Huutjärven yhtenäiskoulussa.
”Laajasta vastuualueesta huolimatta Uotila tunnetaan positiivisesta ja innostuneesta asenteesta. Hänen ohjaustyössään korostuu myös vahva tulevaisuussuuntautuneisuus. Opona hän tunnistaa muuttuvan työelämän ja tulevaisuuden osaamistarpeet ja ohjaa nuoria näitä kohti huomioiden kunkin omat kiinnostuksen kohteet ja vahvuudet”, kuvailee vuoden 2026 opoa johtaja Sami Suomela Nuorten yrittäjyys ja talous NYT –järjestöstä.
Eero Uotila kertoo, että opinto-ohjaajan työssä motivoivaa on mahdollisuus auttaa nuoria näkemään, että heidän potentiaalinsa on usein suurempi kuin he itse uskaltavat ajatella.
”Erityisen mielekkäitä ovat hetket, jolloin nuori uskaltaa sanoa ääneen: “En mä tiedä.” Se käynnistää keskustelun, jossa ajatukset alkavat vähitellen selkiytyä alun epävarmuudesta huolimatta. Keskustelun myötä nuori alkaa tunnistaa omia vahvuuksiaan, kiinnostuksen kohteitaan ja uusia mahdollisuuksia”, Eero Uotila summaa.
”On hienoa, että meillä on ammattilaisia, jotka valmistelevat nuoria työelämään. Varsinaisen työn osaamisen lisäksi nuoret tarvitsevat tietoa ja taitoja työelämässä pärjäämiseen. Omien oikeuksien ja velvollisuuksien tunteminen yhdistettynä hyvään itsetuntemukseen on hieno lähtökohta työelämään siirtymiselle, iloitsee SAK:n hallituksen varapuheenjohtaja Katja Syvärinen.
Nuorille näkymiä työelämään jo kouluvuosina
Uotila on työskennellyt myös TEPPO-toiminnan parissa, jossa vuorottelevat työssäoppimisjaksot työpaikoilla ja opetus koululla. Tämä toiminta on tarjonnut monille nuorille väylän löytää oma suuntansa. Uotila rakentaa urapolkuja yhdessä oppilaiden kanssa ja motivoi myötätuntoisesti myös niitä, joille koulunkäynti ja tulevaisuuden suunnittelu ovat haastavia.
”Omien entisten TEPPO-oppilaiden jatko-opinnot ovat lähteneet sujuvasti käyntiin osittain siksi, että heillä on ollut vahva pohja peruskoulun aikaisista työssäoppimisjaksoista. Onkin tärkeää, että nuoret saavat mahdollisimman paljon kokemuksia eri aloista”, Uotila sanoo.
Vuoden opon valintaraati vaikuttui erityisesti Uotilan tavasta rakentaa urapolkuja yhdessä oppilaiden kanssa ja toimia yhdistävänä linkkinä oppilaiden, oppilaitosten ja työelämän välillä. Laadukkaan opinto-ohjaustyön lisäksi Uotila tunnetaan myös työyhteisössään luotettavana, kannustavana ja myönteistä ilmapiiriä rakentavana kollegana.
Vuoden opo valittiin 36. kerran
Vuoden opo valittiin Valtakunnallisilla opopäivillä jo 36. kerran. Palkinnolla halutaan nostaa esille opinto-ohjaajien tärkeää roolia nuorten tukena liittyen esimerkiksi opintojen suunnitteluun, jaksamiseen, oman osaamisen tunnistamiseen sekä jatko-opintoja ja ammatinvalintaa koskeviin kysymyksiin. Valintaraadissa olivat mukana Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry:n ja Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin edustajat yhteistyössä Suomen opinto-ohjaajat ry:n kanssa.
Lisätiedot
- Eero Uotilan yhteystietoja voi tiedustella: viestintäjohtaja Kaisa Huikuri, 045 773 493 47, kaisa.huikuri@nuortennyt.fi
- Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK, Taina Salomäki, järjestöasiantuntija, 041 730 9537, taina.salomaki@sak.fi
- Nuorten NYT -järjestö, Sami Suomela, johtaja, 044 7778 970, sami.suomela@nuortennyt.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Nuorten yrittäjyys ja talous NYT on voittoa tavoittelematon järjestö, jonka tavoitteena on edistää lasten ja nuorten työelämä-, talous-, ja yrittäjyystaitoja. Tarjoamme erilaisia oppimiskokonaisuuksia ja -ympäristöjä esikoulusta 2.asteelle. Yrityskyliä meillä on yhteensä 14 paikkakunnalla. Opettajille ja opinto-ohjaajille järjestämme koulutuksia. Olemme myös osa kansainvälistä Junior Achievement -verkostoa, jolla on toimintaa yli 100 maassa. Nuorten NYT -järjestömme perustettiin kesäkuussa 2023, kun Nuori Yrittäjyys ry ja Talous ja nuoret TAT yhdistivät toimintansa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Nuorten yrittäjyys ja talous NYT
Uskalla Yrittää 2026: Pirkanmaan alueelta yrittäjyyskilpailun finaaliin etenee kuusi nuorten harjoitusyritystä5.3.2026 18:38:28 EET | Tiedote
Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 5. maaliskuuta palkittiin Pirkanmaan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Tampereella järjestettyyn tapahtumaan osallistui 97 yritystä ja noin 240 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kuuden yrityksen tie jatkuu kansalliseen Uskalla Yrittää -finaaliin huhtikuussa. Tapahtumassa jaettiin myös Pirkanmaan Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Juuso Linnusmäki Pikkolan koulusta Kangasalta.
Uskalla Yrittää 2026: Etelä- ja Keski-Pohjanmaan alueelta finaaliin etenee kaksi nuorten harjoitusyritystä5.3.2026 16:11:13 EET | Tiedote
Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 5. maaliskuuta palkittiin Etelä-Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Seinäjoella järjestettyyn tapahtumaan osallistui 17 yritystä ja noin 40 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kahden yrityksen tie jatkuu Uskalla Yrittää -finaaliin huhtikuussa. Tapahtumassa jaettiin myös Etelä- ja Keski-Pohjanmaan Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Maria Jaakkola Seinäjoen yhteiskoulusta.
Tävlingen Våga vara företagsam för unga 2026: 12 företag från Nyland fortsätter till finalen4.3.2026 17:37:47 EET | Tiedote
Vid den regionala tävlingen Våga vara företagsam som ordnades av Ung företagsamhet och ekonomi NYT den 3 och den 4 mars belönades Nylands mest intressanta UF-företag. Sammanlagt 135 övningsföretag och närmare 340 unga från Nylands högklasser och andra stadier deltog i evenemangen i Esbo. Tolv företag gick vidare till den nationella finalen i april. Under andra stadiets evenemang delades även ut utmärkelsen Nylands lärare i företagsamhetsfostran, som tillföll Reetta Oksanen från Vuosaaren lukio.
Uskalla Yrittää 2026: Uudenmaan oppilaitoksista 12 nuorten harjoitusyritystä finaaliin4.3.2026 17:15:10 EET | Tiedote
Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamissa Uskalla Yrittää -aluekilpailuissa 3. ja 4. maaliskuuta palkittiin Uudenmaan yläkoulujen ja toisen asteen oppilaitosten kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Espoossa järjestettyihin tapahtumiin osallistui yhteensä 135 yritystä ja noin 340 nuorta. Kahdentoista yrityksen tie jatkuu kansalliseen Uskalla Yrittää -finaaliin huhtikuussa. Oppilaiden lisäksi palkittiin myös opettaja. Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustuksen sai Reetta Oksanen Vuosaaren lukiosta.
Uskalla Yrittää 2026: nuorten yrittäjyyskilpailun finaaliin etenee Kainuun alueelta kolme nuorten harjoitusyritystä26.2.2026 17:32:57 EET | Tiedote
Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin toteuttamassa Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 26. helmikuuta palkittiin Kainuun kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Kajaanissa järjestettyyn tapahtumaan osallistui 54 yritystä ja noin 120 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Kolmen yrityksen tie jatkuu kansalliseen Uskalla Yrittää -finaaliin huhtikuussa. Tapahtumassa jaettiin myös Kainuun Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Sami Viinikainen Kajaanin Lyseosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

