Jännitys tiivistyy: tässä ovat Otavan ja Kariston upeat uutuusdekkarit ja tiukkaakin tiukemmat trillerit
4.2.2026 09:45:00 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Maaliskuu on jännityksen ystävän juhlaa, pitipä lukija sitten skandijännäreistä, leppoisammista brittidekkareista tai tiukkaotteisista jenkkitrillereistä. Sen takaavat Jørn Lier Horstin, Ann Cleevesin, Emelie Scheppin, C. L. Millerin ja Chris Carterin uutuudet.

Jørn Lier Horst: Petturi
Palkitun norjalaiskirjailijan uusin dekkari vie konkaripoliisi William Wistingin tutkimaan maanvyöryn jäljiltä löytyneen ruumiin alkuperää. Selviää, että kuolleen miehen tarinaan kytkeytyy useita eri henkilöitä, joiden joukossa saattaa olla myös petollinen poliisi. Löytääkseen ratkaisun Wistingin on lopulta hylättävä kaikki, mihin hän on uskonut. Suomennos: Päivi Kivelä. Julkaisupäivä 5.3.2026.
Ann Cleeves: Kuoleman oppitunti
Kuoleman oppitunti aloittaa bestsellerkirjailijan Ramsay ratkaisee -sarjan, joka sijoittuu Northumberlandin karuihin maisemiin, samoille seuduille kuin rakastettu Vera Stanhope -sarja. Heppleburnin kylän rauha järkkyy, kun kyläkoulun rehtori löydetään murhattuna, mutta onneksi hätiin saapuu komisario Stephen Ramsay. Suomennoksen kanssa samoissa kansissa on myös Cleevesin Suomeen sijoittuva rikosnovelli Pöllösodat. Suomennos: Veera Kaski. Julkaisupäivä 20.3.2026.
Emelie Schepp: Toinen minä
Rikoskirjallisuuden pohjoismaisen supertähden tiivistahtinen jännäri vie vaarallisen totuuden äärelle. Syyttäjä Jana Berzelius alkaa tutkia perhesurman syitä, mutta löytää vain valheita ja salaisuuksia. Samaan aikaa eräs mies hänen synkästä menneisyydestään on hengenvaarassa. Janalle selviää, että hän on ainoa, joka voi pelastaa miehen, josta hän olisi jo toivonut pääsevänsä eroon. Suomennos: Hanna Arvonen. Julkaisupäivä 20.3.2026.
C. L. Miller: Antiikin metsästäjät – Murha linnassa
Hyvänmielen dekkarisarjan uusin osa vie antiikkiaarteiden jäljille lumiseen Skotlantiin. Antiikinmetsästäjä Freya Lockwoodin ja hänen Carole-tätinsä yritys löytää kadonnut arvoesine saa synkän käänteen, kun heidän tiimiinsä kuuluva Bella yllättäen katoaa. Naiset joutuvat pohtimaan, kuka on valmis jopa tappamaan antiikkiaarteen takia. Suomennos: Antti Autio. Julkaisupäivä 26.3.2026.
Chris Carter: Kuolleiden galleria
Painajaismaisen tehokkaassa sarjamurhatrillerissä murhasta tulee taidetta. LAPD:n ultraväkivaltaisten rikosten etsivät Robert Hunter ja Carlos Garcia tunnetaan kovapintaisuudestaan, mutta uusi rikospaikka järkyttää heitäkin. Sarjamurhaaja rakentaa kuolleiden galleriaa, joten etsivillä on palavampi kiire selvittää tapaus kuin koskaan ennen. Suomennos: Inka Parpola. Julkaisupäivä 27.3.2026.
Kaikki kirjat julkaistaan painettuna, e- ja äänikirjana.
Tiedustelut ja pdf:t medialle: emma.koivula@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Emma KoivulaMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Puh:0503103038emma.koivula@otava.fiKuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Riemukas esikoisromaani naisesta, joka uskaltaa ottaa riskin – syteen tai saveen2.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Emma Alftan kirjoittaa elämänmakuisesti ja huumorilla aiheesta, jonka tuntee hyvin: yrittäjyydestä, keramiikasta ja uskalluksesta tehdä rohkeita valintoja.
Koululaisten suosikkivitsikirja on taas täällä! Vitsipitsa-uutuuden täytteenä ovat sisarukset Tixtuu ja Aivi31.3.2026 10:45:00 EEST | Tiedote
Jo seitsemäs Vitsipitsa tursuilee sivukaupalla tuoreita vitsejä. Mukaan mahtuu myös nokkelia sarjakuvia ja hulvattomia minitarinoita. Juhana Salakarin ja Jii Roikosen huippuhauskan vitsikirjasarjan aiempia osia on myyty lähes 750 000 kappaletta.
Hannu Väisäsen Ohukaisia on riemukasta ja oivaltavaa lyhytproosaherkkua, josta ei saa tarpeekseen30.3.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Hannu Väisäsen taiturimainen lyhytproosa lentää, kääntyy ja riemastuttaa kuin täydellinen ohukainen.
Mika Aaltola ja Henri Vanhanen uutuuskirjassaan: Miten puolustaa Suomea, kun vakaus väistyy ja säännöt murtuvat?24.3.2026 13:11:20 EET | Tiedote
Muuttuvassa ja epävarmassa maailmassa Suomen on turvattava asemansa, taloutensa ja koskemattomuutensa entistä taitavammin eteenpäin katsovalla politiikalla. Näin kiteyttävät Mika Aaltola ja Henri Vanhanen uutuuskirjassaan Etulinjassa – Suomen turvallisuus epäjärjestyksen maailmassa.
Anu Patrakan Sydänvaras-jännäri kuvaa, mihin kaikkeen luottamuksen särkyminen voi johtaa23.3.2026 14:19:52 EET | Tiedote
Nelson Monteiro -sarjan neljäs osa Sydänvaras kuljettaa lukijan Porton kapeilta kujilta Atlantin rannalle kesän ensimmäisten helteiden koetellessa tutkintaan uppoutuvia poliiseja. Kylmäävintä on ymmärtää, ettei keneenkään voi luottaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme





