A-kassan nuorten jäsenten ansiopäivärahan saajamäärä laskussa
4.2.2026 07:25:00 EET | Avoin työttömyyskassa, A-kassa | Tiedote
A-kassan tilastojen mukaan alle 30-vuotiaiden ansiopäivärahaa saaneiden jäsenten määrä on ollut selvässä laskussa vuosina 2024 ja 2025. Vuoden 2024 alussa nuoria ansiopäivärahan saajia oli noin 4 000, kun vuoden 2025 alussa määrä oli hieman yli 3 600. Pudotus on jopa 11 prosenttia. Vastaavasti kyseisinä tarkastelukuukausina koko jäsenistön ansiopäivärahan saajien määrä laski noin yhden prosentin. Suuntaus näyttää jatkuvan. Juuri päättyneen tammikuun 2026 luvut kertovat, että nuoria ansiopäivärahan saajia oli reilut 2 600, eli pudotusta edellisvuoden tammikuuhun on 26 prosenttia.

Nuorten alle 30-vuotiaiden osuus kaikista A-kassan jäsenistä on noin 15 prosenttia, mutta ansiopäivärahan saajista heidän osuutensa on pienempi – ja on laskenut nopeammin kuin muilla ikäryhmillä.
Nuorten ansiopäivärahan saajien määrän lasku on ollut tasaista kahden viime vuoden aikana. Tammikuussa 2025 lasku edelliseen vuoden tammikuuhun oli 11 prosenttia ja joulukuussa 2025 ero edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan oli 10 prosenttia. Tammikuun 2025 ja 2026 välillä pudotusta on jo 26 prosenttia. Koko jäsenistön ansiopäivärahan saajamäärä on niin ikään ollut laskusuuntainen, mutta lasku on ollut loivempaa, kuin nuorten jäsenten ikäryhmässä. Tammikuun 2024 ja 2025 välillä pudotusta on yksi prosentti ja joulukuun 2024 ja 2025 välillä 5 prosenttia.
Nuorten päivärahan saajien määrä?
Nuorten ansiopäivärahan saajien määrän väheneminen ei välttämättä tarkoita työttömyyden vähenemistä. Sen sijaan taustalla voi olla useita samanaikaisia syitä.
Työttömyyden pitkittyessä ansiopäivärahan enimmäisaika voi täyttyä, jolloin nuori siirtyy Kelan työmarkkinatuelle. Myös työttömyysturvan ehtojen tiukentuminen on vaikeuttanut erityisesti nuorten pääsyä ansiopäivärahan piiriin, sillä työssäoloehdon täyttämiseen vaaditaan nyt pidempää työskentelyä. Nuorten työurat ovat usein pirstaleisia, ja työhistoria voi koostua lyhyistä työsuhteista, jotka eivät aina kerrytä riittävästi työssäoloehtoa.
Lomautettujen nuorten määräkin laskussa
Lomautettujen alle 30-vuotiaiden osuus nuorista ansiopäivärahan saajista on sekin pienentynyt tarkastelujakson 2024–2025 aikana. Vielä alkuvuodesta 2024 lomautettujen osuus kaikista nuorista ansiopäivärahansaajista oli 44 prosenttia, mutta vuoden lopussa se oli laskenut 37 prosenttiin. Tammikuussa 2025 osuus hetkellisesti nousi, minkä jälkeen se kääntyi edelleen laskuun. Joulukuussa 2025 lomautettujen osuus oli pudonnut 30 prosenttiin. Tämä voi viitata siihen, että nuoria ei lomauteta samassa määrin kuin aiemmin – tai että he eivät täytä ansiopäivärahan ehtoja lomautuksen ajalta, esimerkiksi työssäoloehdon tiukennuttua. Tammikuussa 2026 lomautettujen nuorten osuus nousi hieman ollen 38 prosenttia, mutta edellisvuoden trendin mukaan tässäkin on todennäköisesti kyse hetkellisestä noususta.
Kaikkien lomautettujen osuus kaikista ansiopäivärahan saajista on kehittynyt samansuuntaisesti. Lasku on kuitenkin ollut hieman loivempaa kuin nuorten ikäryhmässä. Vuoden 2025 tammikuussa osuus oli sama kuin nuorten ikäryhmässä, mutta joulukuussa lomautettujen osuus oli noin 4 prosenttiyksikköä korkeampi.
Nuorten liikkuvuusavustusten määrä kasvanut maltillisesti
Positiivisena kehityssuuntana voidaan pitää sitä, että alle 30-vuotiaiden liikkuvuusavustusten saajamäärä on hienoisessa kasvussa. Vaikka määrät ovat edelleen pieniä, kasvu on ollut suhteellisesti nopeampaa kuin koko jäsenistössä. Tämä voi kertoa siitä, että nuoret ovat valmiita ottamaan vastaan työtä kauempaakin ja hyödyntämään A-kassan tarjoamia mahdollisuuksia liikkumisen tukemiseen.
Liikkuvuusavustus on etuus, jonka tarkoitus on auttaa vastaanottamaan työ, joka sijaitsee kaukana kotoa. Työpaikka voi sijaita Suomessa tai ulkomailla. Liikkuvuusavustus korvaa pitkästä työmatkasta tai muutosta aiheutuneita kustannuksia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi ÄijäläEtuusjohtaja, Avoin työttömyyskassa A-kassa
Puh:040 922 7089paivi.aijala@a-kassa.fiKuvat

Linkit
Lisätietoa julkaisijasta
Avoin työttömyyskassa A-kassa on kaikille palkansaajille avoin, yleinen työttömyyskassa. A-kassa on yksi Suomen suurimmista työttömyyskassoista. Yhdessä ammattiliittojen kanssa A-kassa muodostaa jäsenilleen vankan turvan työelämän eri käänteisiin. Ammattiliitot antavat turvaa työelämään, me A-kassassa työttömyyden varalta. Valtaosa jäsenistämme kuuluu kassan lisäksi myös ammattiliittoon.
Työttömyyskassa maksaa jäsenilleen ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa, liikkuvuusavustusta ja muutosturvarahaa. A-kassa tukee jäseniään myös työllisyyspalveluilla, jotka helpottavat työnhakua ja nopeuttavat uudelleentyöllistymistä.
Keskustoimistomme sijaitsee Helsingissä.
Olemme monialainen työttömyysturvan asiantuntija. Monta työtä, monta alaa – yksi työttömyyskassa!
A-kassa.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avoin työttömyyskassa, A-kassa
Ikä ja työhistoria ratkaisevat ansiopäivärahan enimmäisajan – näin 300, 400 tai 500 päivää määräytyvät11.8.2026 07:43:16 EEST | Tiedote
Ansiopäivärahan enimmäisaika ei ole kaikille sama. Työttömyyskassa voi maksaa ansiopäivärahaa enintään 300, 400 tai 500 etuuspäivältä. Työhistorian pituus ratkaisee enimmäisajan. Pisin, 500 päivän enimmäisaika, edellyttää työhistorian lisäksi myös ikäehdon täyttymistä.
Uusi työllistymisseteli avaa nuorille väylän työelämään ja ansioturvaan4.8.2026 07:36:12 EEST | Tiedote
Heinäkuussa käyttöön laajennettu uusi työllistymisseteli helpottaa alle 30-vuotiaiden työttömien nuorten työllistymistä. Avoin työttömyyskassa muistuttaa, että työllistymissetelillä tehty työ kerryttää ansiopäivärahaan vaadittavaa työssäoloehtoa samalla tavalla kuin muukin palkkatyö. Työssäoloehtoa kertyy kuitenkin vain työttömyyskassan jäsenyyden aikana.
Kesätyö voi kerryttää oikeutta ansiopäivärahaan – ratkaisevaa on kuukauden aikana maksettu palkka29.7.2026 07:54:59 EEST | Tiedote
Kesätyö, yksittäiset keikat ja usealle työnantajalle tehty työ voivat kerryttää oikeutta ansiopäivärahaan. Työssäoloehdon kannalta ratkaisevaa ei yleensä ole työsuhteen pituus tai työtuntien määrä, vaan saman kalenterikuukauden aikana maksetun, työssäoloehtoon hyväksyttävän palkan yhteismäärä.
Yksi myöhästynyt päivä voi siirtää ansiopäivärahan alkamista – työnhakua ei voi yleensä käynnistää takautuvasti24.7.2026 06:38:00 EEST | Tiedote
Työttömyyden tai lomautuksen alkaessa yksi päivämäärä on erityisen tärkeä: työnhaku pitää käynnistää viimeistään ensimmäisenä työttömyys- tai lomautuspäivänä. Jos ilmoittautuminen viivästyy, ansiopäivärahaa ei yleensä voida maksaa ajalta, jolloin työnhaku ei ole ollut voimassa. Työttömyyskassa ratkaisee oikeuden ansiopäivärahaan työvoimaviranomaiselta saamansa lausunnon tai päätöksen perusteella.
Ansiopäivärahan saajien määrä kasvoi heinäkuun alkupuoliskolla, mutta jäi yhä selvästi aiempia kesiä pienemmäksi23.7.2026 06:38:00 EEST | Tiedote
Avoimessa työttömyyskassassa ansiopäivärahan saajien määrä on ollut tänä kesänä selvästi pienempi kuin kahtena edellisenä vuonna. Heinäkuun puoliväliin mennessä ansiopäivärahaa oli maksettu 12 136 Avoimen työttömyyskassa jäsenelle. Saajia oli 1 211 enemmän kuin kesäkuun vastaavana ajankohtana. Lomautettuja oli lähes neljännes päivärahan saajista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme