LähiTapiola tukee länsirannikon kasvua ja innovaatiokulttuuria merkittävällä lahjoituksella Vaasan yliopistolle
9.2.2026 11:14:26 EET | Vaasan yliopisto | Tiedote
LähiTapiola lahjoittaa Vaasan yliopistolle 900 000 euroa vuosina 2026–2028. Kasvukipinä-lahjoitus kohdistuu monitieteiseen energiasiirtymän innovaatiotoimintaan ja tähtää opiskelijoiden osaamisen vahvistamiseen, tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan edistämiseen sekä Suomen kilpailukyvyn tukemiseen.

Kasvukipinä-aloite hyödyntää alueen korkeakoulujen yhteistä innovaatioekosysteemiä Vaasa Startup Factorya alustana opiskelijalähtöisille hankkeille ja TKI-toiminnalle. Lahjoituksella lisätään opiskelijoiden yrittäjyysvalmiuksia ja kansainvälistä integroitumista, tuetaan pk-yritysten innovaatiotoimintaa ja mahdollistetaan uusia kasvuyrityksiä.
– Me LähiTapiola Pohjanmaalla emme usko, että nyt on aika säästää, vaan nyt on panostettava tulevaisuuteen. Lahjoituksen myötä Pohjanmaalla on ainutlaatuinen mahdollisuus olla edelläkävijä koulutuksessa ja yhteistyöhankkeissa, aivan kuten meidän kuuluukin olla. Tämä lahjoitus edistää koko alueen elinvoimaa sekä lyhyellä että pitkällä aikavälillä, ja tulee kehittämään Pohjanmaata entistä enemmän eteenpäinpyrkiväksi alueeksi Suomessa, sanoo LähiTapiola Pohjanmaan toimitusjohtaja Joel Sunabacka.
– Haluamme olla mukana rakentamassa tulevaisuuden Suomea, jossa osaaminen, rohkeus ja yhteistyö luovat kasvua. Vaasan yliopiston Kasvukipinäaloite tarjoaa erinomaisen alustan opiskelijalähtöisille innovaatioille ja vahvistaa alueen elinvoimaa. Lahjoituksemme on pitkäjänteinen investointi nuoriin osaajiin, tutkimukseen ja yritysten menestysedellytyksiin, sanoo LähiTapiolan pääjohtaja Sari Heinonen.
Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikaisen mukaan Kasvukipinä-ohjelma on hieno esimerkki siitä, miten yhteistyö yritysten kanssa voi vauhdittaa opiskelijoiden osaamista ja synnyttää uusia innovaatioita.
– Kiitämme LähiTapiolaa erinomaisesta aloitteesta, joka edistää Suomen kasvua ja kansainvälistä kilpailukykyä. Lahjoitus mahdollistaa meille entistä vaikuttavampia TKI-hankkeita ja tarjoaa opiskelijoille konkreettisia väyliä yrittäjyyteen ja työelämään. Tämä on investointi, joka tukee sekä alueellista että kansallista kilpailukykyä, sanoo Martikainen.
– Tämä panostus on merkittävä tuki alueen vahvalle ekosysteemitoiminnalle. Se lisää opiskelijoiden ja yritysten vuorovaikutusta ja luo mahdollisuuksia uuden yritystoiminnan syntymiselle. Tutkimuksesta kumpuavien ideoiden kehittäminen opiskelijoiden ja yhteisön kanssa avaa erityisesti siirtymävaiheissa uusia polkuja – juuri niissä kohdissa, jotka ovat tyypillisesti vaikeimmin rahoitettavia, jatkaa tutkimuksen vararehtori Mika Grundström.
Ponnahduslauta yrittäjyyteen, yritysyhteistyötä ja innovaatioiden kypsyttelyä
Kasvukipinä-aloitteella tuetaan tiimejä ideoiden kehittelyssä ja kypsyttelyssä, mikä mahdollistaa monipuolisen osaamisen ja näkökulmien hyödyntämisen. Mukana aloitteessa on huippututkijoita, opettajia, työelämäprofessoreita, liiketoimintakehittäjiä sekä vierailevia tutkijoita ja professoreja sekä opiskelijoita kaikilta tutkintovaiheen tasoilta.
Aloite rakentuu kolmesta toisiaan täydentävästä kokonaisuudesta: opiskelijoille ponnahduslaudan yrittäjyyteen tarjoavasta Summer Bloom -ohjelmasta, yritysyhteistyötä ja opinnäytetöitä yhdistävästä PreDoc-mallista ja Idea Verification Fund -mikrorahoituksesta.
Summer Bloom on kuuden kuukauden intensiiviohjelma, jossa opiskelijat saavat ohjausta, rahoitusta ja yhteisön tuen omien liikeideoiden kehittämiseen. Ohjelma laajenee 50 opiskelijaan vuosittain ja tarjoaa myös paikkoja valmistuneille. PreDoc puolestaan tuo maisteriopiskelijat pk-yritysten TKI-hankkeisiin opinnäytetöiden kautta. Malli luo siltaa akateemisen maailman ja yritysten välille ja avaa polkua tohtoritason CoDoc-ohjelmaan. Kolmantena osana pilotoidaan Idea Verification Fund -mallia, joka tarjoaa mikrorahoitusta varhaisen vaiheen innovaatioiden toteutettavuuden ja markkinapotentiaalin arviointiin. Rahoitusta myönnetään opiskelijaryhmille, jotka osallistuvat Summer Bloom- tai PreDoc-ohjelmaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika Grundström, vararehtori, Vaasan yliopisto, p. 029 449 8786
Joel Sunabacka, toimitusjohtaja LähiTapiola Pohjanmaa, puh. 040 759 4062
Lauri Laaksonen, vastuullisuus- ja viestintäpäällikkö, LähiTapiola Pohjanmaa, puh. 045 136 6834
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto
Vaasan yliopistossa alkaa kolme uutta maisteriohjelmaa syksyllä 2026 – resilienssi ja tekoäly painopisteinä5.3.2026 12:37:37 EET | Tiedote
Vaasan yliopisto laajentaa koulutustarjontaansa kolmella uudella maisteriohjelmalla, jotka vastaavat nopeasti kehittyvän yhteiskunnan ja työelämän osaamistarpeisiin. Syksyllä 2026 käynnistyvät maisteriohjelmat Varautuminen ja resilienssi, Artificial Intelligence for Accounting and Finance sekä Artificial Intelligence and Analytics. Uudet ohjelmat tarjoavat opiskelijoille ajankohtaista osaamista, kansainvälisiä näkökulmia ja vahvoja uramahdollisuuksia. Hakuaika uusiin ohjelmiin on 2.–31. maaliskuuta 2026.
Avaruusdatalla ja tekoälyllä kohti kestävää energiasiirtymää – professori Ali Arslan aloittaa Vaasan yliopistossa12.2.2026 14:20:15 EET | Tiedote
Tekniikan tohtori Ali Arslan on aloittanut helmikuussa Vaasan yliopiston avaruusdatan käsittelyn professorina. Hän tuo mukanaan vahvan osaamisen avaruusteknologiasta ja satelliittipohjaisesta Maan havainnoinnista. Uudessa tehtävässään hän keskittyy avaruusdatan ja tekoälyn yhdistämiseen energiasiirtymän ja ilmastotoimien tukemiseksi.
Vaasan yliopisto laajentaa toimintaansa Helsingissä – uusi keskustakampus tukee opiskelua ja yhteistyötä11.2.2026 14:03:43 EET | Tiedote
Vaasan yliopisto vahvistaa toimintaansa pääkaupunkiseudulla ja muuttaa uusiin, aiempaa suurempiin toimitiloihin Helsingin ydinkeskustassa. Maaliskuun lopulla avautuva Helsingin kampus toimii tukikohtana yliopiston opiskelijoille, henkilöstölle ja yhteistyökumppaneille.
Juha Gröhn Vaasan yliopiston työelämäprofessoriksi Seinäjoelle – vahvistaa elintarviketalouden kilpailukykyä10.2.2026 13:47:30 EET | Tiedote
Vaasan yliopisto on nimittänyt Atria Oyj:n entisen konsernijohtajan Juha Gröhnin työelämäprofessoriksi Seinäjoelle. Gröhn on tehnyt elämäntyönsä elintarviketeollisuudessa ja hän on ollut keskeisesti mukana Atrian kansainvälistämisessä. Hänen tehtäväalueenaan on elintarviketalouden arvoketjun kasvu ja kilpailukyvyn parantaminen.
VTT, Vaasan yliopisto ja suomalaiset yritykset kehittävät uudenlaista käyttäjäystävällistä käytettyjen vaatteiden keräysautomaattia3.2.2026 10:59:45 EET | Tiedote
VTT kehittää yhdessä Vaasan yliopiston, Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskuksen ja Emmy Clothing Companyn kanssa tekstiilien keräykseen tarkoitettua TexMat-keräysautomaattia, joka palkitsee kuluttajaa käytettyjen vaatteidensa palauttamisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme