S-Pankki: Vuosi käyntiin geopoliittisessa ristipaineessa, talousnäkymät silti vakaat
9.2.2026 10:00:00 EET | S-Pankki Oyj | Tiedote
S-Pankin helmikuun markkinanäkemyksen mukaan vuoden 2026 alku on ollut sijoittajille myönteinen, vaikka geopoliittiset riskit ovat nousseet merkittävästi esiin. S-Pankin päästrategi Tanja Wennonen-Kärnän mukaan huomio kiinnittyy nyt vahvasti tuloskauteen ja erityisesti tekoäly-yhtiöiden kommentteihin tulevasta. Pankin helmikuun markkinanäkemyksen mukaan vuoden 2026 alku on ollut sijoittajille myönteinen, vaikka geopoliittiset riskit ovat nousseet merkittävästi esiin.
Sijoitusvuosi 2026 on käynnistynyt kaksijakoisissa tunnelmissa. Riskilliset omaisuuslajit tuottivat hyvin tammikuussa, mutta geopoliittiset jännitteet Iranissa, Venezuelassa ja Grönlannissa nostivat epävarmuutta markkinoilla.
Tammikuun tuotot olivat laajasti positiivisia. Kehittyvät markkinat tuottivat 7,5 %, Japani 5,2 % ja Euroopan sekä Suomen kehitys oli vahvaa. Sijoitustensa allokoinnin osalta S-Pankki nosti Japanin osakepainon alipainosta neutraaliksi ja laski Yhdysvaltojen painon ylipainosta neutraaliksi.
"Japanin talouskuva on selvästi kirkastunut, ja heikentynyt jeni tukee viennin kilpailukykyä. Koimme perustelluksi nostaa maan osakepainon neutraaliksi”, kertoo S-Pankin päästrategi Tanja Wennonen-Kärnä.
Korkomarkkinoilla tammikuu oli tasaisesti positiivinen, ja S-Pankki jatkaa Investment Grade -lainojen ylipainoa. High Yield laskettiin ylipainosta neutraaliin kireiden preemioiden vuoksi.
"High Yield markkinan hinnoittelu on kallista. Siksi siirsimme painon neutraaliin ja kasvattimme rahamarkkinasijoituksia,” Wennonen-Kärnä sanoo.
Metallit vahvassa nousussa – talouskasvuennusteet tukevat positiivista markkinaa
Teollisuus- ja jalometallit ovat kokeneet alkuvuonna huomattavan hinnannousun globaalin kysynnän ja epävarman markkinatilanteen vuoksi. Kullan hinta nousi tammikuussa lähes 30 prosenttia ja hopean lähes 70 prosenttia. Nousun taustalla on myös dollarin heikentyminen, jonka jatkuminen voi nostaa Yhdysvaltojen tuontihintoja ja kiihdyttää inflaatiota.
IMF nosti alkuvuodesta globaalin talouskasvunennusteen 3,3 prosenttiin vuodelle 2026. Sekä Yhdysvaltojen, euroalueen että Kiinan kasvunäkymiä korjattiin ylöspäin, mikä tukee markkinoiden luottamusta vakaaseen kehitykseen keskellä geopoliittisia ja talouspoliittisia epävarmuuksia.
"Jos Yhdysvalloissa nähdäänkin koronlaskuja, se voi olla merkittävä positiivinen ajuri osakemarkkinoille tämän vuoden aikana,” Wennonen‑Kärnä arvioi.
S-Pankin allokaatiot helmikuussa 2026
– Osakkeet: Suomi neutraali, Eurooppa neutraali, USA neutraali, Japani neutraali, Kehittyvät markkinat ylipaino.
– Korot: Rahamarkkinat alipaino, Valtionlainat neutraali, IG-yrityslainat ylipaino, HY-yrityslainat neutraali, kehittyvät korkomarkkinat neutraali.
Lue S-Pankin markkinanäkemys kokonaisuudessaan täältä: https://www.s-pankki.fi/fi/artikkelit/2026/vuosi-liikkeelle-geopolitiikan-saestamana
Median yhteydenotot
S-Pankin viestintä
010 767 9300
viestinta@s-pankki.fi
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
Spararnas Finland: Vardagen gör finländarna till investerare – över 70 000 sparar vid varje kortköp17.3.2026 08:00:00 EET | Pressmeddelande
S-Bankens nya översikt Spararnas Finland visar att automatisering, fonder och mikrosparande förändrar på vilket sätt finländarna ökar sin förmögenhet. S-Bankens mikrospartjänst Spararen har redan över 130 000 användare som sparar i genomsnitt 105 euro i månaden. Närmare 71 000 av Spararen-användarna överför pengar till sina besparingar vid varje debit-kortköp. Spartjänster med låg tröskel lockar även förstagångsinvesterare.
Säästäjien Suomi: Arki tekee suomalaisista sijoittajia – yli 70 000 säästää jokaisella korttiostolla17.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
S-Pankin uusi Säästäjien Suomi -katsaus osoittaa, että automaatio, rahastot ja mikrosäästäminen muuttavat tapaa, jolla suomalaiset kerryttävät varallisuuttaan. S-Pankin mikrosäästämispalvelu Säästäjällä on jo yli 130 000 käyttäjää, jotka säästävät keskimäärin 105 euroa kuukaudessa. Lähes 71 000 Säästäjä-palvelun käyttäjistä siirtää jokaisesta debit-korttiostoksestaan rahaa säästöön. Matalan kynnyksen säästämisen palvelut houkuttelevat mukaan myös ensikertalaisia sijoittajia.
Euroopan keskuspankin 19.3.2026 korkokokouksen ennakko: EKP tarkkailee inflaatiopaineita ja pitää korkonsa yhä ennallaan16.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Euroopan keskuspankin (EKP) koroista päättävä neuvosto kokoontuu tällä viikolla vuoden toiseen rahapolitiikkakokoukseen, josta korkopäätös saadaan torstaina 19.3. Päättäjillä on paljon pohdittavaa, sillä maaliskuun alussa aloitetut sotatoimet Iranissa ja Lähi-idässä ovat muuttaneet inflaationäkymiä ja epävarmuus tulevasta on huomattavaa. Arvioimme S-Pankissa EKP:n jäävän vielä tarkkailemaan ensisijaisesti energiahinnoista kumpuavia inflaatiopaineita, ja pitävän talletuskorkonsa torstaina ennallaan 2,0 prosentissa, missä se on ollut kesäkuusta 2025 lähtien.
Tutkimus: kuusi kymmenestä on varautunut asumisen lisäkuluihin – lähes puolet kokee kustannusten yllättäneen11.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Suomalaisten asumiskustannukset pysyvät useimmilla hallinnassa, mutta arjen yllätykset ovat silti tavallisia. S-Pankin teettämän tuoreen kyselyn mukaan lähes joka toinen suomalainen on viimeisen vuoden aikana kohdannut tilanteen, jossa asumisen kuukausikustannukset ovat olleet suuremmat kuin mihin oli varautunut. Yli puolella suomalaisista on yli 1 000 euron säästöt yllättäviä asumismenoja varten.
Bankbedrägerier sker nu via telefonsamtal och WhatsApp – brottslingar söker nya metoder att nå finländare10.3.2026 08:23:52 EET | Pressmeddelande
Formen av bankbedrägerier har förändrats och brottslingar kontaktar finländare allt oftare direkt per telefon och meddelandetjänster. ”Bankerna och myndigheterna kan förhindra och identifiera bedrägerier, men systemet fungerar inte utan människors eget omdöme”, säger Leo Niemelä, datasäkerhetschef på S-Banken.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme