Kustantamo S&S

Omaperäisen kirjailijan vangitseva uusi romaani

3.3.2026 10:06:53 EET | Kustantamo S&S | Tiedote

Jaa

Anu Kaaja tunnetaan rohkeasta ja älykkäästä proosastaan, jossa taidehistoria, kirjallisuus ja nykyajan ilmiöt kietoutuvat toisiinsa. Hänen uusi romaaninsa Siluetinleikkaaja on melankolinen ja hypnoottinen kertomus kertomuksista – ja siitä, miksi pimeys kiehtoo meitä.

Anu Kaajan uusi romaani ilmestyy 18.3.2026.
Anu Kaajan uusi romaani ilmestyy 18.3.2026.

Kirjallisuudentutkija Lucia on omistanut elämänsä väkivaltaisen Siluetinleikkaaja-lastenkirjan tutkimiselle. Satu kertoo viktoriaanisista lapsista, jotka elävät Maisemassa, jossa aurinko ei koskaan laske. Vuosia myöhemmin Kertoja ryhtyy kirjoittamaan Lucian elämäkertaa ja joutuu samalla kohtaamaan oman aikamme synkät ilmiöt: viihteen, jossa lapsille käy huonosti, lapsitähdet, joita kohdellaan kuin aikuisia, ja lapset, jotka satuttavat toisiaan.
 
Romaanissa symboliikka ja mielikuvitus kietoutuvat yhteen. Siinä on tornipöllöjä, salaperäisiä nukkeja, umpeenkasvavia taloja, sfinkseiksi muuttuvia ihmisiä ja kissoja, jotka liikkuvat maailmojen välillä. Siluetinleikkaaja tutkii sitä, miten tarinat siirtyvät ajasta toiseen – ja mitä ne paljastavat vallasta, katseesta ja suojattomuudesta.

 
Kaaja kertoo romaanin syntyprosessista


"Tämä romaani on yhdistelmä monia eri asioita: olen inspiroitunut erityisesti romantiikan ajan kirjallisuudesta sekä symbolistisesta taiteesta. Uudistin kirjaa varten omaa kerrontaani ja kieltäni sekä menin kohti epämukavia julmuuden teemoja. Silti sain mukaan myös keveyttä.
 
Kirjoittaessani Siluetinleikkaajaa opettelin aluksi itsekin leikkaamaan siluetteja vapaalla kädellä, jotta ymmärtäisin hahmojani ja osaisin kirjoittaa aiheesta. Siluetteja leikatessa onnistumisprosenttini on tosin melko pieni, joudun vielä korjailemaan työtäni, enkä uskaltaisi leikata livetilanteessa elävää mallia. Silti sain aikaan muutamia onnistuneita siluetteja valokuvien pohjalta, ja harrastus varmasti jatkuu vielä.
 
Sain myös haastatella Linnanmäellä työskennellyttä siluettitaiteilija Sirkka Lekmania, joka leikkasi minusta upean siluetin noin vain kahvilassa.
 
Kirjaa inspiroivat paitsi suomalainen siluettitaide, myös residenssi Japanissa sekä kaikki kohtaamani kissat, joilla on teoksessa tärkeä rooli."
 
Anu Kaajan (s. 1984) edellinen romaani Rusetti oli ehdolla Runeberg-palkinnon ja Pohjoismaiden neuvoston kirjallisuuspalkinnon saajaksi.

Anu Kaajan romaani Siluetinleikkaaja ilmestyy 18.3.2026. Arvostelukappaleet, luku-PDF:n ja kirjailijan yhteystiedot saa minulta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kaaja opetteli leikkaamaan siluetteja vapaalla kädellä, jotta ymmärtäisi hahmojaan ja osaisi kirjoittaa aiheesta.
Kaaja opetteli leikkaamaan siluetteja vapaalla kädellä, jotta ymmärtäisi hahmojaan ja osaisi kirjoittaa aiheesta.
Lataa
Kaaja haastatteli kirjaa varten Linnanmäellä työskennellyttä siluettitaiteilija Sirkka Lekmania, joka leikkasi hänestä siluetin "noin vain kahvilassa".
Kaaja haastatteli kirjaa varten Linnanmäellä työskennellyttä siluettitaiteilija Sirkka Lekmania, joka leikkasi hänestä siluetin "noin vain kahvilassa".
Lataa
Siluetinleikkaajan kannen suunnitteli Jenni Saari.
Siluetinleikkaajan kannen suunnitteli Jenni Saari.
Lataa
Anu Kaaja. Kuvaaja: Saara Salmi
Anu Kaaja. Kuvaaja: Saara Salmi
Lataa

Linkit

Kustantamo S&S

Kustantamo S&S
Ritarikatu 5
00170 Helsinki

https://kustantamo.sets.fi/

Kustantamo S&S – ystävien kesken S&S – julkaisee laadukasta kauno-, tieto- ja lastenkirjallisuutta. S&S on osa Schildts & Söderströmsiä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S

Kadonneet kirjallisuuden lajit – tutkimusmatka unohdettuihin aarteisiin5.2.2026 10:27:47 EET | Tiedote

Miltä näyttää kirjallisuuden historia, kun katse suunnataan siihen, mitä ei enää ole? Kadonneet kirjallisuuden lajit avaa ovet kirjallisuuden hämärään historiaan ja tuo päivänvaloon 30 lajia, jotka ovat hiljalleen liukuneet unohduksiin – antiikin papyruskääröistä 1800-luvulle saakka. Teos on lumoava konvehtirasia kirjallisuuden ystäville: tiiviitä, tarinallisia lukuja täynnä menneisyyden kaikuja.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye