Työttömyyskassan kysely: Luottamus omaan työtilanteeseen pysynyt ennallaan
11.2.2026 07:25:00 EET | Avoin työttömyyskassa, A-kassa | Tiedote
Avoin työttömyyskassa toteutti tammikuussa 2026 jäsenilleen työtilannekyselyn, jossa kartoitettiin näkemyksiä omasta työllisyystilanteestaan. Tuloksia verrattiin vuotta aiemmin tehtyyn vastaavaan kyselyyn. Tulosten perusteella jäsenten luottamus omaan työtilanteeseensa on säilynyt ennallaan, vaikka työttömänä olevien osuus on kasvanut.

Tammikuun 2026 kyselyssä 37 prosenttia vastaajista kuvasi työtilannettaan lupaavaksi. Osuus on täsmälleen sama, kuin tammikuussa 2025. Sen sijaan työttömänä olevien vastaajien määrä on noussut. 32 prosenttia vastaajista kertoi olevansa työtön ja jatkavansa työnhakua, kun vuotta aiemmin vastaava osuus oli 30 prosenttia.
Työn loppumisen uhka lähes ennallaan
Tammikuussa 2026 11 prosenttia vastaajista arvioi, että heidän työnsä ovat loppumassa tai heitä uhkaa lomautus, kun vuotta aiemmin vastaava luku oli 12 prosenttia. Muutos on vähäinen, mikä viittaa siihen, että työmarkkinatilanne A-kassan jäsenten kohdalla on pysynyt kokonaisuutena ottaen melko vakaana viimeisen vuoden aikana.
Huoli työtilanteesta vähentynyt
Selkein muutos näkyy työtilanteeseen liittyvässä huolessa. Tammikuussa 2026 vain 17 prosenttia vastaajista valitsi vaihtoehdon ”Työtilanne huolestuttaa”, kun vuotta aiemmin osuus oli 21 prosenttia. Pudotusta on neljä prosenttiyksikköä.
Huolen väheneminen voi heijastaa varovaista luottamusta talouden kehitykseen tai omaan työllistymiseen. Tulokset viittaavat siihen, että vaikka työttömyys koskettaa yhä useampaa, epävarmuuden kokemus on samalla lieventynyt.
Yhteenveto
Avoimen työttömyyskassan työtilannekyselyn perusteella jäsenten usko omaan työtilanteeseensa on säilynyt vakaana, vaikka työttömien osuus onkin kasvanut. Samalla huoli omasta työtilanteesta on selvästi vähentynyt, mikä voi kertoa sopeutumisesta pitkittyneeseen epävarmuuteen ja varovaisesta luottamuksesta tulevaisuuteen.
Avoin työttömyyskassa on kaikille aloille avoin kassa. Sen jäsenistö painottuu erityisesti teollisuuden, rakentamisen sekä logistiikan ja liikenteen aloille, joilla työskentelee merkittävä osa kassan jäsenistä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaisa TikkaHallintojohtaja, Avoin työttömyyskassa A-kassa
Puh:050 411 5769kaisa.tikka@a-kassa.fiKuvat

Linkit
Lisätietoa julkaisijasta
Avoin työttömyyskassa A-kassa on kaikille palkansaajille avoin, yleinen työttömyyskassa. A-kassa on yksi Suomen suurimmista työttömyyskassoista. Yhdessä ammattiliittojen kanssa A-kassa muodostaa jäsenilleen vankan turvan työelämän eri käänteisiin. Ammattiliitot antavat turvaa työelämään, me A-kassassa työttömyyden varalta. Valtaosa jäsenistämme kuuluu kassan lisäksi myös ammattiliittoon.
Työttömyyskassa maksaa jäsenilleen ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa, liikkuvuusavustusta ja muutosturvarahaa. A-kassa tukee jäseniään myös työllisyyspalveluilla, jotka helpottavat työnhakua ja nopeuttavat uudelleentyöllistymistä.
Keskustoimistomme sijaitsee Helsingissä.
Olemme monialainen työttömyysturvan asiantuntija. Monta työtä, monta alaa – yksi työttömyyskassa!
A-kassa.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avoin työttömyyskassa, A-kassa
Ansiopäivärahan saajamäärä putosi yli 17 prosenttia viime vuoteen verrattuna21.5.2026 07:41:16 EEST | Tiedote
Huhtikuussa Avoimen työttömyyskassan ansiopäivärahan saajamäärä jatkoi selvää laskuaan. Saajia oli yli 17 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin, ja myös hakemusmäärät putosivat voimakkaasti. Toukokuun puolivälin tiedot viittaavat siihen, että laskusuunta jatkuu edelleen. Lomautusajan päivärahaa saavien määrä laski niin ikään, mutta lomautettujen osuus kaikista päivärahan saajista on edelleen varsin korkea, 37 prosenttia.
Työnhaku jumittuu helposti samaan kaavaan – oma osaaminen voi sopia yllättävän moneen tehtävään19.5.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Työnhakija rajaa työnhaun usein tuttuun ja turvalliseen: oman alan tehtäviin, tuttuihin työnimikkeisiin ja aiemmin tehtyä työtä vastaaviin rooleihin. A-kassan mukaan tämä voi kuitenkin kaventaa merkittävästi työllistymisen mahdollisuuksia.
Kaikki hakevat samoihin paikkoihin – työn voi löytää nopeammin, kun katsoo hieman kauemmas22.4.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Työnhakua laajentamalla ei lisäänny pelkästään avoimien työpaikkojen määrä – myös mahdollisuudet työllistyä voivat parantua. A-kassan mukaan kilpailu työpaikoista voi olla selvästi pienempää, kun hakua ei rajaa vain omaan lähialueeseen.
Maaliskuussa ansiopäivärahaa saavien määrä kohosi – huhtikuusta ennakoidaan parempaa17.4.2026 07:43:44 EEST | Tiedote
Maaliskuussa Avoimen työttömyyskassan ansiopäivärahan saajien määrä kasvoi helmikuuhun verrattuna 5 prosenttia, mutta oli edelleen 12 prosenttia pienempi kuin vuotta aiemmin. Hakemuksia saapui selvästi helmikuuta enemmän, ja erityisesti ensihakemusten määrä kasvoi. Kokonaisuudessaan hakemuksia tuli kuitenkin 9,3 prosenttia vähemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Lomautettujen osuus nousi 40 prosenttiin. Huhtikuun alkupuolen luvut viittaavat kuitenkin siihen, että maaliskuun kasvu jää tilapäiseksi ja saajamäärä olisi kääntymässä laskuun. Tyypillisesti ansiopäivärahaa saavien määrä laskee kesää kohden.
A-kassan kysely: työmatka ei ole suurin este – arjen järjestelyt ratkaisevat25.3.2026 07:25:00 EET | Tiedote
A-kassan tuoreen jäsenkyselyn mukaan työn vastaanottamista kauempaa rajoittavat ennen kaikkea arjen käytännön haasteet. Suurimmiksi esteiksi nousevat perhe- ja arjen järjestelyt (34 %) sekä työmatkan pituus (32 %). Sen sijaan vain harva kokee muuton aiheuttaman epävarmuuden merkittäväksi esteeksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme