Kela/FPA

Yli 28 000 opiskelijan opintotukia saatetaan periä takaisin

10.2.2026 09:16:27 EET | Kela/FPA | Tiedote

Jaa

Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi)

Kela perii liikaa maksetun opintotuen takaisin, jos opiskelijan tulot ylittävät vuositulorajan. Vuonna 2024 noin 28 000 opintotuen saajan tulot ylittivät vuositulorajan. Päätösehdotuksia lähetettiin arviolta 2 500 enemmän kuin viime vuonna.

Jopa 28 000 opiskelijaa saattaa joutua maksamaan opintotukea takaisin Kelalle, koska heidän tulonsa ylittivät opintotuen vuosituloarajan vuonna 2024. Opiskelijan vuosituloraja määräytyy sen perusteella, kuinka monelta kuukaudelta hän on saanut opintotukea. Jos opintotukea sai 9 kuukaudelta vuonna 2024, oli vuosituloraja 18 720 euroa.

Keskimäärin opiskelijan täytyy maksaa opintotukea takaisin Kelalle 1 087 euroa. Liikaa maksettu opintotuki peritään takaisin korotettuna 7,5 prosentilla. Yhteensä opintotukea oltaisiin perimässä takaisin 30,7 miljoonaa euroa.

– Tänä vuonna päätösehdotuksia lähetetään arviolta noin 2 500 opiskelijalle enemmän kuin viime vuonna. Ero on kuitenkin pieni ja opiskelijat ovat yleensä hyvin tietoisia tulorajoista, kertoo Kelan opintotukiryhmän suunnittelija Else Turtiainen.

Jos opiskelija on saanut päätösehdotuksen tuen takaisinperinnästä, täytyy hänen maksaa takaisin perittävä summa Kelalle viimeistään 15.4.2026. Kelan kanssa voi sopia tarvittaessa maksujärjestelyistä. Opiskelija voi ehdottaa osamaksua tai velan kuittausta Kelan maksamasta tuesta. Tällaisessa tapauksessa opiskelijan kannattaa olla hyvissä ajoin yhteydessä OmaKelan kautta.

Opintonsa aloittaneiden tai valmistuneiden kannattaa pyytää uudelleenkäsittelyä

Osa takaisinperintäehdotuksen saaneista on opintonsa aloittaneita, valmistuneita tai tukiaikansa loppuun käyttäneitä. Tällöin opiskelijan kannattaa pyytää päätösehdotuksensa uudelleenkäsittelyä. Päätösehdotuksessa on ohjeet siitä, miten uudelleenkäsittelyä voi pyytää. Jos opiskelija on saanut tuloja muuna kuin opiskeluaikana, on mahdollista, että takaisin maksettava määrä voi pienentyä tai opiskelija ei joudu maksamaan opintotukea takaisin lainkaan.

Jos vuosituloraja ylittyy, kannattaa opintotukea perua tai palauttaa oma-aloitteisesti

Opiskelijan täytyy itse huolehtia siitä, että hänen vuositulonsa eivät ylitä tulorajaa. Jos opiskelija huomaa, että vuositulot ovat ylittämässä tulorajan, hänen kannattaa perua tai palauttaa opintotukea oma-aloitteisesti jo ennen kuin Kela perii tukea takaisin.

– Jos opiskelija tietää tulorajansa ylittyneen, hänen kannattaa palauttaa opintotukea oma-aloitteisesti tai perua loppuvuoden tukia. Näin opiskelija voi välttää 7,5 prosentin korotuksen ja korkeakouluopiskelijat vielä tukikuukausien menetyksenkin, Turtiainen kertoo.

Opiskelija voi itse valita, minkä kuukauden opintotukea palauttaa. Suurin osa opiskelijoista on saanut opintotuen asumislisää vasta elokuusta 2025 alkaen. Tämän vuoksi opiskelijan kannattaa palauttaa oma-aloitteisesti alkuvuoden 2025 opintotukea, jolloin palautettavan opintotuen määrä on pienempi.

Opintotuen voi perua, palauttaa ja lakkauttaa helposti OmaKelassa. Vuoden 2025 opintotuen vapaaehtoiset palautukset täytyy maksaa viimeistään 30.4.2026. Vuoden 2025 vuositulojen valvonta tehdään vuoden 2027 alussa.

Yhteyshenkilöt

Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.

Puh:020 634 7745viestinta@kela.fi

Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA

Studie: Studiestödet räcker inte till för en rimlig levnadsstandard utan studielån19.5.2026 06:00:00 EEST | Pressmeddelande

En färsk studie visar att studerande inte når upp till en rimlig levnadsstandard om de inte lyfter studielån eller arbetar. Efter att studerande utanför huvudstadsregionen vars enda inkomst är studiepenning och bostadstillägg har betalat sina boendeutgifter har de råd med en femtedel av de övriga utgifterna i referensbudgeten som används i undersökningen. I huvudstadsregionen räcker förmånerna inte ens till för boende om man inte lyfter studielån.

Tutkimus: Opintotuki ei riitä kohtuulliseen elintasoon ilman opintolainaa19.5.2026 06:00:00 EEST | Tiedote

Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Opiskelijoiden toimeentulo jää alle kohtuullisen elintason, jos opiskelija ei nosta opintolainaa tai käy töissä, kertoo tuore tutkimus. Pelkällä opintorahalla ja asumislisällä opiskelijalle jää pääkaupunkiseudun ulkopuolella asumismenojen jälkeen rahaa viidennekseen viitebudjetin mukaisista muista hankinnoista. Pääkaupunkiseudulla tuet ilman lainaa eivät riitä edes asumiseen.

FPA påminner om att arbetslöshetsförmånerna betalas ut i två poster i maj18.5.2026 13:28:28 EEST | Pressmeddelande

I maj betalar FPA ut arbetslöshetsförmånerna i två poster. Den första posten består av arbetsmarknadsstöd eller grunddagpenning som har beviljats till utgången av april. Den andra posten består av allmänt stöd som har beviljats från början av maj. Kunderna behöver inte oroa sig även om det dröjer några dagar innan uppgifterna om utbetalning av allmänt stöd går att se i MittFPA.

Kela muistuttaa: toukokuussa työttömyystuet maksetaan kahdessa osassa18.5.2026 13:28:28 EEST | Tiedote

Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Kela maksaa toukokuussa työttömyystuet asiakkaille kahdessa erässä. Toisessa erässä maksetaan työmarkkinatuki tai peruspäiväraha, joka on myönnetty huhtikuun loppuun asti. Toisessa erässä maksetaan yleistuki, joka on myönnetty toukokuun alusta alkaen. Asiakkaiden ei kannata huolestua, vaikka yleistuen maksu näkyy OmaKelassa muutaman päivän viiveellä.

Reminder from Kela that unemployment benefits are paid in two instalments in May18.5.2026 13:28:28 EEST | Press release

Kela pays unemployment benefits in two instalments in May. The first instalment consists of labour market subsidy or basic unemployment allowance granted until the end of April. The second instalment consists of general social security benefit granted as of the beginning of May. There is no need for customers to worry even if there is a delay of a few days before their general social security benefit payments show up in OmaKela.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye