Maailma kylässä -festivaalin ensimmäiset ohjelmajulkaisut avaavat näkymiä Palestiinaan, Venezuelaan ja Kongoon
11.2.2026 09:25:34 EET | Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry | Tiedote
Helsingin keskustaan muuttava Maailma kylässä -festivaali on julkaissut ensimmäisiä ohjelmiaan. Toukokuun puolivälissä 16.–17.5. järjestettävällä ilmaisfestivaalilla nähdään kongolais–kanadalainen multi-instrumentalisti Kizaba, palestiinalaistaustainen psykedeelistä desert rockia edustava Jamila & The Other Heroes sekä venezuelalaisen kuvajournalisti Manu Quinteron ja Venezuelasta raportoineen toimittaja Maija Salmen ajankohtainen keskustelu Venezuelan oikeudesta vapauteen. Festivaalin teemana on Vapaus.

Toista kertaa Suomeen saapuva Kizaba tuo festariyleisölle valloittavan shown, jossa perinteiset kongolaiset rytmit yhdistyvät elektroniseen musiikkiin. Kizaban musiikissa kuuluvat esi-isien laulut, soukous ja afrobeat sekä useat kielet, kuten ranska, englanti, kikongo ja lingala. Artistin toinen albumi Future Village (2024) sai useita ehdokkuuksia Kanadan JUNO Awardseissa vuonna 2024, mukaan lukien vuoden parhaan maailmanmusiikin albumin ehdokkuuden.
Berliinistä käsin vaikuttava Jamila & The Other Heroes huokuu vallankumouksellisuutta, vapautta ja voimaantumista. Yhtye nimettiin laulaja Jamila Al-Yousefin palestiinalaisen isoäidin mukaan, ja heidät tunnetaan erityisesti kappaleistaan palestiinalaisten oikeuksien ja vapauttamisen puolesta. Ensimmäistä kertaa Suomeen saapuva viisihenkinen yhtye tarjoilee festariyleisölle aavikkomaisen psykedeelisiä kitarariffejä, arabialaisia perkussiorytmejä sekä lumoavia laulumelodioita englanniksi ja arabiaksi.
– Osana palestiinalaista diasporaa kannan mukanani esi-isieni taisteluja ja syvää rakkautta elämään, ja kunnioitan heitä taistelemalla musiikin avulla vapautuksen puolesta ja antamalla ilon olla osa vastarintaa. Laulan perheestäni ja kokemuksistani Palestiinassa, mutta minulle Palestiina on viime kädessä universaali muistutus siitä, että vapaus on jotain, jota meidän on harjoitettava yhdessä, solidaarisesti. Kukaan ei ole vapaa, ennen kuin me kaikki olemme vapaita, sanoo Jamila Al-Yousef.
Venezuela, oikeus vapauteen
Venezuelalainen kuvajournalisti Manu Quintero ja Venezuelasta raportoinut toimittaja Maija Salmi keskustelevat Venezuelan oikeudesta vapauteen. Miltä Venezuelan kriisi näyttää henkilökohtaisesta ja ammatillisesta näkökulmasta uutisotsikkojen takana. Quintero on kuvannut viimeiset 15 vuotta kotimaansa kriisiä useille tiedotusvälineille ja uutistoimistoille, muun muassa National Geographiciin, The Washington Postiin, The New York Timesiin ja Time Magazineen.
– Geopoliittisen melun keskellä elää kansa, joka unelmoi vapaudesta, sanoo Manu Quintero.
Lisää ohjelmajulkaisuja maalis–huhtikuussa
Lisää kotimaisia ja kansainvälisiä konsertteja, puheohjelmaa, lastenohjelmaa, työpajoja sekä monenlaista muuta innostavaa tekemistä ja näytteilleasettajien tarjonta julkaistaan maalis–huhtikuun aikana. Festivaalille odotetaan noin 25–30 000 kävijää kahden päivän aikana. Festivaalin tapahtumapaikkojen joukkoon on saatu aiempien Lasipalatsin aukion, Bio Rexin, Narinkkatorin ja Luckanin lisäksi Rosebudin Kirjamaailma sekä Kampin kappeli.
Maailma kylässä -festivaali teemalla Vapaus 16.–17.5.2026 Lasipalatsikorttelissa Helsingin keskustassa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Nelli KorpiviestintäpäällikköMaailma kylässä -festivaali / Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry
Puh:+358 50 317 6698nelli.korpi@fingo.fiKuvat





Linkit
Maailma kylässä on vuodesta 1995 alkaen järjestetty kestävän kehityksen festivaali, joka käy keskustelua ajankohtaisista globaaleista aiheista ja herättelee ihmisiä toimimaan kestävämmän maailman puolesta. Kansainvälinen ilmaistapahtuma järjestetään 16.–17.5.2026 Helsingin keskustassa, Lasipalatsikorttelissa ja Narinkkatorilla teemalla Vapaus. Festivaalin arvot ovat monimuotoisuus, innostavuus, yhdenvertaisuus, vastuullisuus ja yhteisöllisyys. Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingon järjestämän Maailma kylässä -festivaalin pääyhteistyökumppanit ovat Euroopan komission Suomen-edustusto ja Euroopan parlamentin Suomen-toimisto, Kirkon Ulkomaanapu ja Maailman Kuvalehti.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry
Maailma kylässä -festivaali tänä viikonloppuna Helsingin keskustassa15.5.2026 09:06:57 EEST | Tiedote
Perinteikäs festarikauden avaava ilmaistapahtuma, Maailma kylässä, järjestetään tänä viikonloppuna 16.–17.5. Helsingin Lasipalatsikorttelissa ja Narinkkatorilla. Ohjelmassa on musiikkia, puheita ja keskusteluja, työpajoja, lastenohjelmaa ja näytteilleasettajien ständejä. Koko perheen festivaalin teema on Vapaus.
Miksi kaipaamme vahvoja johtajia, kysyy tuore Maailman Kuvalehti13.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Maailman Kuvalehden kevään numeron teemana on vapaus. Kysymme, onko demokratialla vielä toivoa – haluammeko vapautta vai vahvoja johtajia? Henkilökuvassa työnsä takia vankeuteen tuomittu iranilainen muotisuunnittelija Farnaz Abdoli, joka vierailee myös Maailma kylässä -festivaaleilla 16.5.
Maailma on siirtymässä uuteen energiajärjestykseen – Suomen kannattaa olla muutoksen etujoukoissa8.5.2026 12:53:49 EEST | Tiedote
Kolumbian Santa Martan ensimmäinen kansainvälinen konferenssi fossiilista irtaantumiseksi lähetti vahvan poliittisen signaalin: fossiilienergiateollisuuden aikakauden loppu on alkanut. Siirtymään mukautuminen edellyttää vihreitä investointeja, fossiilitukien alasajoa ja tukea kehittyvien maiden siirtymälle.
Världen i byn flyttar till Helsingfors centrum – fokus på frihet, motstånd och kultur5.5.2026 12:46:24 EEST | Tiedote
I år flyttar Världen i byn till Helsingfors centrum, där festivalen ordnas i Glaspalatskvarteret och på Narinkens torg i Helsingfors centrum, den 16–17 maj. Den avgiftsfria festivalen samlar publik kring temat frihet, med ett brett program av musik, samtal, workshoppar, barnprogram och över 90 organisationer som presenterar sitt arbete för en mer hållbar värld.
Uudistuva Maailma kylässä -festivaali ensi viikolla Lasipalatsikorttelissa ja Narinkkatorilla5.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Kestävän kehityksen ilmaisfestivaali, Maailma kylässä, järjestetään Helsingin Lasipalatsikorttelissa ja Narinkkatorilla lauantaina 16.5. kello 11–21 sekä sunnuntaina 17.5. kello 11–19. Ohjelmassa on musiikkia, puheita ja keskusteluja, työpajoja, lastenohjelmaa ja näytteilleasettajien ständejä. Koko perheen festivaalin teema on Vapaus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme