Paula Malleuksen uusi kirja opastaa kestävään liiketoimintaan muoti- ja tekstiilialalla
10.2.2026 15:21:57 EET | Basam Books | Tiedote
"UPCYCLING - Neuleiden toinen elämä ja liiketoiminnan kehittäminen" on opas kestävään liiketoimintaan muoti- ja tekstiilialalla. Kirja tarjoaa työkaluja liikeidean kehittämiseen ja ideoita neuleiden uudelleenkäyttöön. Malleus, vastuullisen muodin pioneeri, jakaa lähes 20 vuoden yrittäjäkokemuksensa.

Muoti- ja tekstiiliala elää murrosta, jossa perinteiset toimintamallit eivät enää riitä. UPCYCLING - Neuleiden toinen elämä on käytännönläheinen opas kaikille, jotka haluavat rakentaa kestävää ja omaan arvopohjaan nojaavaa liiketoimintaa uuden ajan muotikentällä.
Kirja on jaettu kahteen osaan. Ensimmäinen osa keskittyy yrittäjyyteen ja liiketoiminnan kehittämiseen erityisesti pientoimijan näkökulmasta. Se tarjoaa konkreettisia työkaluja liikeidean kirkastamiseen, oman osaamisen sanoittamiseen, hinnoitteluun, yritysmuodon valintaan ja brändin rakentamiseen - kaikki käytännön esimerkkien ja kirjoittajan omien kokemusten kautta. Tieto ei ole teoreettista, vaan perustuu lähes 20 vuoden yrittäjätaipaleeseen ja yli 25 vuoden kokemukseen muoti- ja tekstiilialalta. Mukana on myös varoittavia esimerkkejä, jotka auttavat lukijaa välttämään yleisimpiä karikoita ja löytämään oman kestävän polkunsa yrittäjänä.
Kirjan toinen osa vie lukijan syvälle neuleiden ja neulosten maailmaan. Siinä keskitytään konkreettiseen tekemiseen: tarjolla on inspiroivia ideoita, ohjeita ja esimerkkejä siitä, kuinka käytetyistä neuleista ja ylijäämäneuloksista voi syntyä uusia, uniikkeja tuotteita. Osio kannustaa kokeilemaan, soveltamaan ja tekemään itse - avoimen jakamisen hengessä.
Kirjan kirjoittaja, Paula Malleus, on yksi Suomen upcycling-pioneereista ja arvostettu kestävän muodin edistäjä. Hän on toiminut kouluttajana, valmentajana ja sparrannut lukuisia alan opiskelijoita ja toimijoita kehittämään omaa osaamistaan ja liiketoimintaansa. Hänen työssään yhdistyvät vahva arvopohja, luova näkemys ja liiketoiminnan realismi - juuri se yhdistelmä, jota tämän päivän vastuullinen yrittäjyys kaipaa.
Arvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt: Anita Salo, anita@basambooks.fi
***
Tervetuloa juhlistamaan kirjan julkaisua
UPCYCLING – Neuleiden toinen elämä ja liiketoiminnan kehittäminen
Postitalon legendaariseen postisaliin
Postitalo, Postisali
Postikatu 1, 00100 Helsinki
Perjantaina 6.3.2026
Ovet avautuvat lehdistölle klo 17.30.
Virallinen julkistus käynnistyy klo 18.00, jonka jälkeen ilta jatkuu kutsuvierastilaisuutena.
Ilta kokoaa yhteen kestävän muodin, tekstiilialan ja liiketoiminnan kehittämisen parissa toimivia tekijöitä – juhlistamaan kirjaa, joka avaa neuleiden uuden elämän mahdollisuuksia sekä upcyclingin liiketoiminnallista potentiaalia. Tarjolla: juhlajuomaa ja pientä naposteltavaa.
Pukukoodi: vapaavalintainen.
Lämpimästi tervetuloa juhlistamaan kirjan syntyä ja keskustelemaan siitä, miten luovuus, vastuullisuus ja liiketoiminta kietoutuvat yhteen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anita SaloViestintävastaavaBasam Books Oy
Viestintä, sosiaalinen media, tiedotteet, arvostelukappaleet
Kuvat
Linkit
Tietoa julkaisijasta
Basam Books on riippumaton helsinkiläinen yleiskustantamo. Meidät tunnetaan erityisesti laadukkaan hyvinvointi- ja työelämäkirjallisuuden, kaunokirjallisten klassikoiden sekä runouden kustantajana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Basam Books
Roomalaisen sotilaan on oltava uskollinen ja tunnettava velvollisuutensa31.8.2026 16:28:20 EEST | Tiedote
Roomalaiset juhlivat Metaurusjoella 207 eaa. saatua voittoa Hannibalin veljestä, Hasdrubalista. Iloa lisää se, että Hispaniassa Scipio voittaa loputkin Karthagon joukoista ylipäällikköineen, joista toinen on Magon, Barkas-veljeksistä nuorin. Scipion sairastuessa sotilaiden kuri kuitenkin murtuu, ja uskollisuuslupauksensa ja velvollisuutensa unohtaneita on rangaistava.
Ihmiskunnan viisausperinteet haastavat tekoälyn vallankumouksen31.8.2026 15:57:29 EEST | Tiedote
Mitä tapahtuu kun ihmiskunnan vanhat viisausperinteet ja aikamme vallankumouksellisin teknologia kohtaavat? Alkaako kunnioittava vuoropuhelu vai vihamielinen yhteenotto?
Jännityskertomus paneutuu Helsingin teosofiseen menneisyyteen ja uushenkiseen nykyisyyteen31.8.2026 10:22:00 EEST | Tiedote
Helsinkiläisen lähiökirkon alttaritaulu kätkee sisäänsä sanoman, joka vie lukijan 1900 luvun alun Palestiinaan ja Suomen uskonnollisten vaihtoehtoyhteisöjen arkeen. Konfliktit, kuolemantapaukset ja yltyvä kansallismielisyys kietoutuvat tarinaksi, jossa aivan tavalliset ihmiset joutuvat selvittämään suhteensa poliittisiin mullistuksiin.
Jan-Christer Wahlbeck publicerar en mosaikroman – Jan-Christer Wahlbeck julkaisee mosaiikkiromaanin27.8.2026 11:01:15 EEST | Tiedote
JAN-CHRISTER WAHLBECK är en i Vasa född och uppvuxen men numera i Borgå bosatt psykolog och psykoterapeut. Som författare är det här hans fjortonde skönlitterära verk och fjärde boken som utkommer tvåspråkigt med hans originaltext på svenska och Kai Nieminens översättning till finska. JAN-CHRISTER WAHLBECK on Vaasassa syntynyt ja kasvanut mutta nykyään Porvoossa asuva psykologi ja psykoterapeutti. Kirjailijana tämä on hänen neljästoista kaunokirjallinen teoksensa ja neljäs kirja, jossa on hänen alkuperäistekstinsä ruotsiksi ja Kai Niemisen suomennos.
Hiiri ja ystävät tarjoaa onnistumisen iloa lukemiseen27.8.2026 09:22:00 EEST | Tiedote
Hiiri ja ystävät. Suositun MI-NÄ LU-EN -kirjasarjan pienaakkosin tavutettu yhdistelmäteos tarjoaa innostavaa luettavaa koululaisille!
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

