Koneen Säätiö tukee Greenpeacen Metsävalvonta-hanketta
12.2.2026 10:01:16 EET | Greenpeace | Tiedote
Koneen Säätiö on myöntänyt 325 000 euron rahoituksen Greenpeacelle Metsävalvonta-hankkeeseen. Hankkeessa tehostetaan mahdollisuutta valvoa metsiä ja luodaan toimintatapoja, joilla estetään suojelunarvoisten metsien päätyminen hakkuisiin. Tavoitteena on saada entistä helpommin tietoa luontoarvoista ja hakkuista aktiivisille kansalaisille ja järjestöille sekä keinoja vaikuttaa luonnonmetsien turvaamiseksi.

Metsävalvonta-hankkeessa ympäristöjärjestöjen ja suojeluammattilaisten kartoittamien, metsätalouden uhkaamien metsien sijainti- ja luontotiedot tuodaan näkyviksi suurelle yleisölle, muuan muassa sovelluksen avulla. Näin avataan mahdollisuus aktiivisille kansalaisille toimintaan luontokadon pysäyttämiseksi.
“Hankkeen avulla suuri joukko luonnonmetsiemme kohtalosta huolestuneita kansalaisia voi tarkkailla, ovatko arvometsämme uhattuna. Samalla luomme jatkuvan valmiuden puuttua hakkuisiin maastokäynneillä ja aktiivisella yhteistyöllä median ja muiden sidosryhmien kanssa. Ilman tarkkaa ja ajantasaista tietoa ihmiset eivät voi toimia eivätkä ottaa kantaa metsiemme käyttöön. Tämän puutteen aiomme nyt korjata”, sanoo Greenpeacen maajohtaja Touko Sipiläinen.
Metsävalvonta-hankkeessa luodaan toimintamalli, jonka avulla seuranta arvokkaissa metsissä tehostuu. Tavoitteena on, että metsien puolesta toimivat järjestöt ja kansalaiset pystyvät paljastamaan ja todentamaan luontoarvoja uhkaavat hakkuut entistä järjestelmällisemmin. Toimintamalliin kuuluu myös aikaisempaa paremman tiedon pohjalle rakentuva yhteistyö median ja sidosryhmien kanssa.
Toimintamallin tukena on tietokanta, johon on kerätty saatavilla oleva karttatieto metsistä, joilla on suojeluarvoja. Tämä tietokanta yhdistetään julkisiin metsänkäyttöilmoituksiin. Hankkeessa kerätään olemassa olevaa tietoa ja todennetaan sen paikkansa pitävyyttä maastossa, ja kehitetään sovellus metsien suojelijoiden käyttöön.
“Koneen Säätiön Metsän puolella -aloite on määrätietoisesti rahoittanut vanhojen ja luonnontilaisten metsien kartoittamista ja osoittanut vanhojen metsien suojelun taloudelliset hyödyt yhteiskunnalle. Metsävalvonta-hanke on tälle työlle suora jatkumo, sillä se edistää konkreettisesti arvokkaiden metsien säilyttämistä”, sanoo Koneen Säätiön Metsän puolella -aloitteen muutosjohtaja Mari Pantsar.
Yhteyshenkilöt
Touko SipiläinenGreenpeacen Suomen maajohtaja
- Greenpeacen toiminta
- ilmasto ja ilmastopolitiikka
- metsät ja metsäpolitiikka
Juha AromaaGreenpeacen Suomen apulaismaajohtaja
- Greenpeacen toiminta
- metsät ja metsäpolitiikka
- ilmasto ja ilmastopolitiikka
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Greenpeace
Tuore selvitys: EU-alueen öljy-yhtiöt käärivät joka päivä 81,4 miljoonaa euroa ylimääräistä voittoa Iranin sodan seurauksena2.4.2026 13:15:00 EEST | Tiedote
EU-alueen öljy-yhtiöt takovat 81,4 miljoonaa euroa ns. windfall-voittoa joka päivä Iranin sodasta seuranneen polttoainehintojen nousun seurauksena. Tämä tarkoittaa noin 2,5 miljardin euron lisävoittoja pelkästään maaliskuun aikana.[1] Tiedot käyvät ilmi saksalaisen Energy Comment -konsulttiyhtiön tekemästä selvityksestä Excess Oil Profits in Times of War. Selvityksen tilasi Greenpeace. EU-maiden hallitusten on kiireellisesti verotettava fossiilisia voittoja energialaskujen helpottamiseksi ja investointien vauhdittamiseksi halpaan, turvalliseen ja kotimaiseen uusiutuvaan energiaan.
Greenpeace tuomitsee boreaalisen luonnonmetsän määritelmähuiputuksen: “Suomen luonnonsuojeluhistorian suurin vedätys”27.3.2026 12:13:53 EET | Tiedote
Maa- ja metsätalousministeriö pyrkii muuttamaan EU:n luontodirektiivin boreaalisen luonnonmetsän määritelmää. Ministeriö esittää luonnonmetsien ikärajan nostamista, mikä sulkisi noin 70 000 hehtaaria luonnonmetsiä suojelun ulkopuolelle. Greenpeace tuomitsee ikärajan nostamisen, ja pitää määritelmävedätystä suoranaisena huiputuksena.
Ilmastotavoitteiden saavuttaminen on mahdollista ilman kriittisten mineraalien holtitonta käyttöä – Greenpeacen ja UTS:n raportti korostaa vastuullista poliittista johtajuutta18.3.2026 14:28:01 EET | Tiedote
Julkinen liikenne, nykyistä parempi kierrättäminen ja kehittyvät akkuteknologiat ovat ratkaisevia tekijöitä vihreän siirtymän vaatiman mineraalien kysynnän rajoittamisessa, ilmenee uudesta Beyond Extraction: Pathways for a 1.5°C-aligned Energy Transition with Less Minerals -raportista. Raportin on tilannut Greenpeace International, ja sen ovat toteuttaneet Sydneyn teknillisen yliopiston (UTS) kestävän tulevaisuuden instituutin tutkijat (Institute for Sustainable Futures).
Pohjois-Dakotan piirioikeus vahvisti tuomion: Greenpeacen maksettava 345 miljoonan dollarin korvaukset Energy Transferille Yhdysvalloissa – Greenpeace valittaa tuomiosta28.2.2026 09:38:01 EET | Tiedote
Mandan, Pohjois-Dakota – Greenpeace International ja Greenpeacen Yhdysvaltojen toimijat ilmoittavat hakevansa uutta oikeudenkäyntiä ja valittavansa tarvittaessa Pohjois-Dakotan korkeimpaan oikeuteen Pohjois-Dakotan piirioikeuden tänään antamasta tuomiosta. Piirioikeus määräsi Greenpeacen maksamaan energiayhtiö Energy Transferille (ET) 345 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria. ET:n nostaman SLAPP-kanteen (strateginen vaientamistarkoituksessa nostettu oikeuskanne) tavoitteena on edelleen räikeä sananvapauden rajoittaminen, Standing Rock -protestiliikkeen alkuperäiskansojen toimijuuden häivyttäminen, ja tuen osoittamisesta Dakota Access -öljyputkea vastustaneelle, rauhanomaiselle vastarinnalle rankaiseminen. Greenpeace International jatkaa myös Alankomaissa korvausten vaatimista Energy Transferin häirintäkanteista EU:n anti-SLAPP-direktiivin nojalla.
Suojelullisesti arvokasta metsää Orivedeltä Metsä Groupin sellutehtaalle26.2.2026 14:32:20 EET | Tiedote
Metsäliikkeen aktivistit seurasivat eilen Oriveden Oriahteelta Metsähallituksen suojelunarvoisesta valtionmetsästä hakkaamaa puuta. Rekka ajoi puun Metsä Groupin Äänekosken sellutehtaalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme